Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogy gondolkodik egy Autista?

Hogy gondolkodik egy Autista?

Figyelt kérdés
Van egy autista barátom, aki mindig azt mondja, hogy ők (mármint az autisták) másként gondolkodnak, mint a nem autisták (neurotipikusok). Hogy is van ez? Nem nagyon értek hozzá, de ha lenne valaki aki elmagyarázná, annak örülnék.
2010. jún. 15. 11:06
1 2
 11/17 anonim válasza:
24%
Leegyszerűsítés az, hogy az autista logikus, a normál ember pedig érzelmes (az NT kifejezés divatmarhaság). Az autizmus-spektrum széles, és más területein más lehet jellemző, de alapvetően azért igaz. Az egyik válaszadó félreérti, és úgy válaszol, mintha a logikusság racionalitás volna (és ugyanígy értelmezik félre ezt a divataspergeresek) valójában az asperger szindrómás észlelése alapvetően a tények regisztrálására és az összefüggéseik elemzésére épül, de ez nem racionális dolog, inkább a matematikai formális logikára hasonlít (bizonyos következtetések levonására pl nem alkalmas) ez nem tudatos az aspergeres részéről, egyszerűen így jár az agya. Ami a "logikai modelljébe" nem fér bele, azt csak komoly tudatossággal képes feldolgozni, egyébként összezavarodik, vagy kiakad tőle, ez pedig személyfüggő, de az érzelmek is ebbe kategóriába tartoznak. A normál embereknél az érzelemkészlet az alap, ilyen értelemben igaz az, hogy a aspergeres logikus (nem racionális) míg a normál ember érzelmes. Az viszont tévedés, hogy a normál ember logikus gondolkodáskor el tudja vonatkoztatni az érzelmeit a tárgytól, illetve ha nem, akkor ezzel tisztában van, súlyos tévedés. Egyesek képesek erre - pl neveltetés megfelelő taníttatás stb. hatására - de a jellemző az, hogy sokan képtelenek egy dolog kapcsán az egyéni érzések, ösztönök alapján való személyes viszonyukat, és egy - lehetőség szerint - objektív minősítést elkülöníteni egymástól. Ezt a normál embernek ugyanúgy tanulnia kell, mint egy aspergeresnek a saját hiányosságait. A fenti hiba náluk például nem feltétlenül jelentkezik, mert a dolgokat gyakran nem az ÉN-hez hanem egymáshoz képest értelmezik (súlyos autisták esetenként önmagukról is harmadik személyben beszélnek, de ezt nem szabad egy teljesen funkcionáló aspergeressel összekeverni, akiről lehet hogy egész életében sem derül ki az állapota) viszon a szociális kapcsolatokkal nehézségeik vannak, és a hirtelen rájuk törő érzelmeket nagyon nehezen tudják kontrollálni.
2010. dec. 6. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim válasza:
33%
"saját hiányosságai orvoslását" akartam írni. Nem a hiányosságait tanulja, hanem azok orvoslásait
2010. dec. 6. 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:
Egyik tünet, hogy a világ mintha állóképekre esne szét.
2018. febr. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim ***** válasza:
1/13 hát én az vagyok és egyátalán nem! Matekot meg nem szeretem nehogy még mindent az al számoljak ki!
2019. márc. 18. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:

Szia én autista vagyok (aspergeres)! Én is repkedtem iskolás koromig!

Kerülöm a társaságot (Ha társaságba vagyok akor van hogy ideges vagyok)

Nehezen nézek mások szemébe.

Nem szeretem ha megérintenek

Nem birok úgy enni ha a szemembe néznek.

Nagyon sok mindent nem eszek meg. Pl pizza fagyi hamburger sajt vaj.

Van pár hang ami idegesit pl vizfolyás és régi képcsöves tvk zugása!

Nem barátkozom!

Nem nagyon tudok beszélgetni olyanokal akit nem anyira ismerek.

Régen nagyon rajongtam a dinokhoz most meg a müszaki dolgokhoz (pl okostelefon számítógép) ja és nem irok helyesen és nagyon rondán irok

2019. okt. 1. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 anonim ***** válasza:
Ha egy szék pl máshova kerül van hogy véletlenül leülök a semmi re.
2019. okt. 1. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Én aspis vagyok tehát autista. Matekban jó vagyok mint az esőember.

Csak nem értenek a túlérzelgősek, az evolúció termelt ki minket, az új jövőt. ;)

2020. dec. 14. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!