Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Ez lenne a szorongas? Miert...

Ez lenne a szorongas? Miert valtja ki ezt belolem barmi?

Figyelt kérdés

Peldaul tekergetem a facebookot, latom a kepeket es erzem, hogy majd el kap a panikroham. 3 honapja nem volt konkret panikroham, igaz minden napomon jelentkezik valamilyen formaban, ha csak egyszer megdobban a szivem, ha csak erzem, hogy mindjart rosszul leszek, feszult vagyok vagy turelmetlen vagy ideges, mert eldonteni sem magyon tudom.

Nem tudom, hogy szorongok e, mert nem tudom, hogy az pontosan milyen erzes. En azt hittem az olyan, mint az aggodas, de en valami mast erzek most.

Egy kb. 20-30 perc alatt elmulik ez, hogy nagyon fogekony vagyok mindenre, utana minden okes. Vagy akkor is elmulik, ha helyzetet valtoztatok, valamit elkezdek csinalni.

Es az a fura, hogy mondjuk maskor siman megnezek mondjuk egy filmet, ha ramjon ez a valami akkor meg keptelen vagyok. 20-30perc mulva elmulik es ugyanugy tudom folytatni a tevekenysegemet mindenfele riadalom nelkul. Van valaki akinek volt ilyen?

Mar jobban vagyok, mint fel eve, de teljesen nem mult el.

20/L



2018. ápr. 13. 10:30
 1/3 A kérdező kommentje:

Miert leszek egyik pillanatrol a masikra ijedt, feszult, minden ok nelkul?

Mikor van okom, akkor meg tripla olyan erosen erzem, mint mondjuk 1 eve.

Ha ijeszto, furcsa vagy olyan dolgot latok vagy hallok, hogy baj van, szinten ez van.

2018. ápr. 13. 10:32
 2/3 anonim válasza:

Nehéz a kérdésedre válaszolni. Hormonális változásoktól kezdve bipoláris zavarig lehet bármi de az is lehet hogy csak simán ki kell mozdulnod, embere közé menni vagy sétálni egyet odakinn. Esetleg megpróbálhatsz valami sportot is pl. futás, bringázás, úszás vagy kreatív tevékenységet: festés, zene, tánc stresszoldónak. Nagyon sok híres művészt hajtott ugyanez az érzés. Ha nagyon komoly akkor viszont beszélj egy pszichológussal, én nem értek ehhez ő meg azért van hogy az emberi lélek szakértője legyen.


Esetleg megpróbálhatod meghatározni pontosan mit érzel szorongás közben, pl:

1 "fearing of missing out" - félelem attól hogy valamiből ki fogsz maradni

2 magány

3 halálfélelem


és ezeken változtatni...

2018. ápr. 20. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
67%

Szorongás, szorongásos kórképek


Mi a szorongás?

A szorongás olykor jól megfigyelhető okból jelenik meg az ember életében. Ez ilyenkor természetes jelenség. Minden újdonság, ismeretlen, szokatlan dolog, feladat, élethelyzet stresszként jelenik meg. Ez akkor válik pozitív érzelmi töltésű izgalommá, ha van hozzá megküzdési stratégiánk, ha van lehetőség sikert elérni az új helyzetben, ha az újdonság által keltett aktivációs szintünk lassan alábbhagy, megszokjuk az új helyzetet és kellemes élményként vagy sikerforrásként tudjuk elkönyvelni.


Ha látható ok nélkül is megjelenik, tárgytalan félelemérzet, az egész egyénre, az életvezetésére, a kapcsolataira, egyes élethelyzeteire kiható feszültség, rossz közérzet, félelemteli gondolatok, elkerülő viselkedés jelentkezik, és ez különösebb ok nélkül fennmarad vagy visszatér, ha nincs eszközünk, hogy elbánjuk vele, vagy nincs elég eszközünk, hogy megküzdjünk, sikerrel tegyünk próbát az életben, szorongásos tünetek, ezek tartós fennállása esetén pedig szorongásos kórképek alakulnak ki.


Mikor igényel segítséget a szorongás?


A szorongásos kórképek és a szorongásos tünetek megkeserítik az életet. A párkapcsolatok esélyét jelentősen csökkentik, a boldogság, az öröm készségét gyengítik, ezáltal hosszabb távon segítség nélkül romló életminőséget, az egészség károsodását vonják magukkal. Pszichológus segítségével fel lehet tárni a szorongás okait, az egyén érzelmi nehézségeit, be lehet pótolni egy terápiás kapcsolatban a gyerekkori érzelmi kapcsolatok hiányait, hogy egészséges felnőttként, örömmel tudjuk élni az életünket. A szorongásos zavarok jól kezelhetők többféle pszichoterápiás módszerrel, beszélgetős (verbális), hipnoterápiás és integratív terápiával egyaránt.


Szorongásos kórképek, pszichés zavarok


Pánik - váratlan, elviselhetetlen szorongás, félelem testi tünetekkel


Generalizált szorongás


A generalizált szorongás kórképet általános szorongás, nyugtalanság, ideges feszültség jellemzi, ami nehezíti a pihenést, gyakran jár alvászavarral és kezeletlenül alattomosan, szép lassan mindenre rátelepszik. Koncentrációs problémákkal jár, gyakran munkahely kerülésével, ingerültséggel, fáradékonysággal, izomfeszültséggel. A szorongásos zavarok legnehezebben felvállalható, érthetetlen fajtája, a kezeletlen munkahelyi, családi stressz, a rossz családi minta újraélése gyakran váltja ki, komplex életvezetési stratégia váltással, pszichoterápiával lehet rajta segíteni.


Szorongásos depresszió


A szorongásos kórképek összetett fajtája a szorongásos depresszió. Ilyenkor általában rossz családi minta nyomán nehéz élethelyzet váltja ki a szorongást. A nehéz élethelyzethez szükséges megküzdési stratégia hiányzik az egyén viselkedés készletéből, gondolkodási sémáiból, önleértékeléssel nyugtázza a kudarcot, ami gyakori és hosszabb távú sikertelenség esetén depresszióhoz vezet. A depresszió mértékétől függően pszichoterápiával vagy pszichoterápiás segítség mellett gyógyszeres segítséggel kezelhető. Fontos a többi szorongásos kórképhez hasonlóan a szorongás oldása, a terápiás változás létrehozása, ami szemléleti, önismereti és megküzdési tényezőkből áll elsősorban. A szorongásos kórképek terápiájában a hipnoterápiának lehet nagy szerepe, a depressziós gondolkodásmód kezelésében jól alkalmazhatók a kognitív terápiás eszközök.


Depresszió


Fóbia


A fóbiák konkrét tárgytól való iszonyban jelentkező szorongások. Kerülheti a szorongó egyén a közösségi tereket, a tömeget (agorafóbia), a társas helyzeteket (szociális fóbia), irányulhat az iszony egy-egy állatra, utazásra, egy-egy járműre, orvosi kezelésre, vagy olyan helyzetekre, amikben korábban szorongást keltő élménynek volt kitéve.


Poszttraumás stressz zavar


A korábbi stresszhelyzetek által keltett szorongások szélsőséges esete a poszttraumás stressz zavar (PTSD), amikor extrém mértékű trauma, lelki törés után az emlék újraélése okoz szorongást. Katasztrófát átélt egyénekre jellemző, de gyakran hétköznapi élethelyzetekben túlterhelő pszichotrauma hatására is kialakulhat.



Kényszeres zavarok


Kényszeres zavarokban a szorongás először tevékenység vagy gondolat formáját ölti, ebben próbál megoldást találni a szorongására, bizonytalanságára, feszültségére az egyén. A rituális tevékenység vagy gondolat azonban idővel hozzákapcsolódva a szorongáshoz maga is feszültségforrássá válik. Így a tisztasági kényszer nem oldja, hanem fokozza azt a szorongást, ami kiváltotta, akárcsak az énidegennek érzett kényszergondolatok, amitől nem tud szabadulni egy idő után a szenvedő alanya. Pszichoterápiás segítség mellett esetleg gyógyszeres segítségre is szükség lehet, ha a kényszeres feszültség elviselhetetlenségig fokozódik.


Mikor érdemes pszichológushoz fordulni?


Terápiás módszerek


Terápiás módszerek



Segítő beszélgetés

- Rogers személyközpontú terápiás szemléletén, az értő figyelem sajátosságain alapul, a bizalom, a támogató légkör gyógyító hatásával.


Hipnózis

- módosult tudatállapotban végzett terápia, katatím képélmény, ericksoni technikák és más módosult tudatállapotban használható eszközök, NLP, ego-state stb. felhasználásával. Lehetőséget teremt a verbálisan el nem érhető lelki történések átdolgozásához, tudattalanul működő szokásaink átalakításához, a sérült lélek gyógyulásához.


Kognitív terápia

- a problémás gondolkodás, a szemlélet, a negatív automatizmusok, gondolkodási sémák megváltoztatásával segíti az egyén gyógyulását.


Analitikusan orientált terápia

- a pszichoanalízis terápiás eszköztárát használjaa klasszikus pszichoanalízisnél rövidebb, de annak elveit felhasználva a probléma feltárására törekvő, a kapcsolatok dinamikájára épülő módszerekkel.


Integratív terápia

- az önállóan is egész terápiás módszerek továbbfejlesztésével, összekapcsolásával, az egyén sajátosságai és a probléma természete szerint ideális terápiás eszközök felhasználásával segíti a gyógyulást a testi és lelki betegségekből.


Családterápia, párterápia

- a családban működő szerepzavarok, tudattalanul működő hibás minták, kommunikációs akadályok leküzdésére alkalmazzuk, rendszerben gondolkodva a pár, a család és a korábbi generációs hatások feltárásával és megváltoztatásával a közösen megfogalmazott célok érdekében.


Művészetterápia, művészet-pszichoterápia

- az alkotó folyamat gyógyító erejét, a kreativitás önismeretet segítő hatását, a bennünk élő laikus művészt hívjuk segítségül a pozitív énkép kialakításának eszközeként. A feszültségek, stressz-hatások csökkentésére, verbálisan nehezen megközelíthető problémáknál, az örömkészség zavarainál, önismereti problémáknál alkalmazzuk önállóan vagy integratív terápia keretében.


Mikor érdemes pszichológushoz fordulni?

Pszichológus segítségére mindenkinek szüksége lehet az életben, váratlan élethelyzetek, traumák, krízisek miatt, vagy egyszerűen azért, mert szeretne egészségesebb életet élni, jobban megismerni önmagát, tudatosabban, boldogabban alakítani az emberi kapcsolatait.


Pszichológushoz forudulni nem a gyengeség jele, éppen ellenkezőleg. Kell ahhoz erő, bizalom és bölcsesség, hogy tudjuk, hogy mikor vagyunk képesek mi magunk, külső segítség nélkül megoldani a problémáinkat és mikor kell egy hozzáértő segítő, aki kívülről, mégis kellő átélési képességgel, nem saját magából kiindulva, - mint a barátok, rokonok, - hanem szaktudással, terápiás eszközök birtokában, szakmai tapasztalattal tudja megmutatni a lehetséges megoldásokat, amiből ki-ki kiválaszthatja a számára megfelelőt.


Pszichoterápiás segítség

Pszichológiai problémák megbeszélésével, megoldásával, pszichoterápiával, tanácsadással Budapesten, Zuglói rendelőmben tudok segíteni. A terápiás beszélgetéseken túl hipnózis technikák, kognitív és analitikusan orientált terápiás módszerek, valamint művészeti terápiás eszközök állnak rendelkezésünkre a különféle lelki problémák gyógyításához önálló vagy integratív terápia formájában.


Önismereti terápiákat, kapcsolati és kapcsolatteremtési problémák pszichoterápiás kezelését vállalom. Foglalkozom pánikbetegséggel, fóbiákkal, szorongásos és depressziós tünetek kezelésével, pszichoszomatikus megbetegedések okainak megszűntetésével, önértékelési problémák megoldásával és más enyhébb, illetve nehezebben elviselhető, súlyosabb probléma terápiájával egyaránt. Várom jelentkezését, ha terápiára, pszichológus segítségére van szüksége.

2018. ápr. 20. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!