Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi mást tehetnék, ha nem érem...

Mi mást tehetnék, ha nem érem el a céljaim, hiába is teszek meg értük minden tőlem telhetőt?

Figyelt kérdés

Nem akarok úgy élni, ahogyan a szüleim; megkeseredetten, telis-tele gondokkal, rossz döntések okozta szorongással és frusztrációval. Magyarországon nincs jövő (ezt szerintem nem kell taglalni) így jövőképem sincsen már, csupán álmaim. Sajnos kicsit későn döbbentem rá, hogy az élet érettségi után csak nehezebb és kiábrándítóbb. Annyira szeretnék egyetemre menni, pszichológia szakra. Jelentkeztem is, de családi okok miatt kénytelen voltam magántanulónak menni félév után azonnal. Így most az új törvényeknek hála 60 perces írásbeli és szóbeli osztályozó vizsga vár rám 12 tantárgyból, amelyek között a szakmai tárgyak is szerepelnek. Ez teljesíthetetlen. Ugyanakkor nincs választásom, kénytelen leszek vizsgázni; 2 hetem van megtanulni a tételeket, amelyeket tegnap kaptam kézhez. Ha nem teljesítem a vizsgákat jóra vagy kitűnőre, akkor nem lesz elég pontom az egyetemre. 2 emelt érettségit vállaltam, angolt és magyart. Önállóan, autodidaktaként készülök fel rájuk, mivel magántanárra nincs pénz. Ha ezeket duplázom, akkor még talán elérhetem a 435 pontot, amellyel csont nélkül felvesznek pszichológiára. Ellenben, ha nem érem el a ponthatárt, akkor egy világ dől össze bennem. 2020 után már csak a kivételes képességű egyének, akik több nyelvvizsgával, egyéb előnyös eredményekkel rendelkeznek és a pénzesek nyerhetnek felvételt. Akkor már késő lesz, ha addig sem sikerül a követelményt teljesítenem. Van egy konkrét célom; alapszak elvégzése itthon, azután diákhitelből és kinti diákmunkából mesterképzés Angliában. Ha mindezt nem sikerül megvalósítanom, el sem tudom képzelni az életem. Sőt, nem is akarom. Túl sokat küzdöttem már elérhetetlennek bizonyuló célokért, amelyek végül mindig maradtak csupán vágyálmok számomra. Elvesztettem a magamba vetett hitem ezen dolgok miatt. Tudom, hogy csak akkor tudnék teljes életet élni, függetlenül az engem tudat alatt kizsigerelő szüleimtől (alkoholista apa, munkamániás, korlátolt látásmóddal megáldott anya és egy szerencsételen mentális betegségben évek óta tengődő "nevelőapa") ha végleg szakítok a múltammal és egy másik országban, más emberként új életet kezdek. Így lehetne egzisztenciám és lelkibékém. Ugyanakkor amíg itt élek, sem ambiciózus, tettrekész párt nem fogok találni, aki támogat és akivel lehetséges tervezni (sajnos a jelenlegi párom sem ilyen, ahogy tapasztalom) sem pedig változást nem tudok majd elérni az életemben, hiszen a múlt visszatart mindentől. Így inkább feladnám. Persze lehet ez önzőség... viszont a nagymamám fekvőbeteggé lett, anyukám kezd összeroppanni, ha leesik a lábáról fel kell adnom a vágyaim és terveim ahhoz, hogy támogathassam, mivel a szintén beteg párja vagy otthagyja majd vagy nem lesz képes dolgozni az állapota miatt ő sem. Kiborító és elkeserítő, hogy talán soha sem érhetem el azt az életszínvonalt, amelyre vágyok. Sokat tanulok, igazán teszek érte, hogy sikeres legyek. Mégis elbukok a körülmények miatt.

Nincs már bennem több akaraterő, ha nem érem el a célom rövidesen. Félek meghalni, de jobban félek attól a jövőtől, amit előre látok, hogy vár rám. Mit tehetnék?

18/L



2018. ápr. 1. 01:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Nehéz, de sajnos tudomásul kell venni, hogy az élet sokszor kemény. :(

Tanulj, készülj az érettségire, ne gyötörd magad mással. És ha nem sikerül olyan jól, mint kellene, akkor se keseredj el, jövőre tehetsz javítót, vagy mehetsz szintemelőre. (Legalábbis pár éve még így volt, nem tudom, változott-e valami azóta.)


A családodnak tényleg jó lenne segíteni, de ezt úgy tedd, hogy ne menjen a saját életed rovására. Nem a te kötelességed teljes mértékben eltartani anyukádat, csak annyit segíts neki, amennyi még nem terhel meg túlságosan. Nehéz így kívülről, mert sok részletet nem ismerek, de tudom magamról, hogy az ember hajlamos olyan felelősséget magára venni, amit nem kellene. És ha esetleg anyukád tényleg olyan mértékben lebetegedne, hogy nem tud dolgozni, akkor nagy dilemma, hogy mi legyen... De józan ésszel átgondolva sem hinném, hogy egész életében neked kellene eltartanod. Törvény szerint egyébként pont a szülőnek kellene biztosítania a gyermeke tartását a tanulmányai alatt; de ez tartós/súlyos betegség esetén szerintem nem elvárható. Viszont a fordítottja sem, azaz hogy te lemondj az egyetemről. Szóval én azt mondom, ha sikerül bejutnod, akkor az legyen az első számodra. Ha nem sikerül, akkor próbálkozhatsz jövőre megint. Ha akkor sem, akkor kereshetsz valami hasonlót, vagy akár valami teljesen mást is, ami érdekel. Az a lényeg, hogy mindig legyen több terved is, ne egy lapra tegyél fel mindent. És mindig az adott helyzetnek megfelelően dönts és cselekedj.

De remélhetőleg azért nem a legrosszabb verzió fog bekövetkezni most sem, anyukád nem roppan össze, vagy ha mégis, akkor az nem végleges lesz... Szóval nézz kicsit bizakodóbban a jövőbe, ne csak a sötét árnyakat lásd. :)

2018. ápr. 1. 02:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim válasza:
100%
Ne gondolj itt nagy dolgokra. Téged nem érint a változás. Egy B2-s nyelvvizsga + 1 emelt lesz a követelmény,de mivel te ugyis válalsz,semmi gond. Az érettségiről szólva, menni fog. Ha mégsem sikerülne, ne aggódj, annyi érettségit teszel, amennyit akarsz. Biztos meglesz, fel a fejjel!
2018. ápr. 1. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

Hát ha pszichológia szak akkor közelitsünk is arról az oldalról :)

Először is te nem a szüleid vagy. Nyilván nem mutattak jó példát, de gondolj arra, higy a te döntéseid a te életed.

Másodszor. Az egyetem nem olyan félelmetes rettenetes dolog mint az elsőre tűnik. Én harmadéves vagyok természettudományi karon tehát sok matek kémia fizika én ezekből kimondottam rossz voltam gimiben. Most mindjárt elvégzem az alapszakot. Az egyetem bizonyos szempontból könnyebb mint a középsuli.

Ha pedig eleged van az otthoni helyzetből egyenesen menj másik városba egyetemre, bár neü tudom hova valósi vagy, de ha pesti nem muszáj pesten maradni, a vidéki egyetemek legalább olyan jók. Menj koliba és elég havonta egyszer hazamenni. Persze ha vidéki vagy akkor megpróbálhatod Pestet is.

Harmadrészt, ne aggódj annyit a jövő miatt. Ez közhely de közelítsük meg máshogy: a félelmeink, görcseink nagyrésze fantázia, belemagyarázás. Tehát te találod ki és lehet valojában tökmás a valóság. Ki tudja mi lesz 2020-ban?

Képzeld el, hogy nem vesznek fel? Egyrészt ha megjelölsz három egyetemet egyre azért csak felvesznek és hidd el tökmindegy hogy ELTE PTE vagy épp SZTE. Ugyanazt fogod tanulni ugyanolyan minőségben.

De ha nem vesznek fel? Akkor vársz egy évet elmehetsz dolgozni, kipróbálhatod magad másban esetleg lehet, hogy tök más fele visz az élet és ott is jól fogod érezni magad.

Én pl. ha mai fejjel lennék végzős tuti nem mennék egyből egyetemre 1-2 évet kihagynék.

Légy nyitott mindenre és fogadd el ami jön. És persze tegyél meg mindent ami tőled telik. Akkor tudnod kell, hogy előbb-utóbb minden sikerülni fog.

2018. ápr. 1. 03:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim válasza:
100%

Nekem volt olyan "szerencsém", hogy másodszorra sem vettek fel a egyetemre. Elsőre nem bántam, elmentem dolgozni külföldre és megkerestem az egyetemi tandíj/útiköltség/stb. árát és felkészültem teljesen egyedül egy közép nyelvérettségire. (Szinte a 0-ról indultam, mégis 90 % lett.) De néhány pont híján csak lecsúsztam... Most felvételizek harmadszorra ugyanarra a szakra. Ebből a nyelvérettségiből most fogok emeletezni. Nemrég jöttem haza külföldről, most mindennap kb. 8 órán át tanulom a nyelvet és segítek itthon. Közben pihenek egy kicsit, végre több időm van magamra. Rám is fér, kint kidolgoztam a beleimet, hogy egyetemre meglegyen a kellő pénz...

Ezzel az emelttel bőőőőven túlszárnyalom a ponthatárt, és remélhetőleg felvesznek. Szóval te se keseredj el, kicsit nézz jobban körül. Rengeteg lehetőség vesz körül, csak észre kell venni. És sose add fel! :)

2018. ápr. 2. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Először is olyan célt kell választani, amit reális, hogy el is tudsz érni. Aztán ezt fel kell bontanod lépésekre. Pl amíg az osztályozók nincsenek meg, addig kár az egyetem miatt izgulni. Mindig csak a következő kis lépésre koncentrálj, ami csak rajtad múlik. A körülményekkel ne foglalkozz. Azok behatárolhatják, hogy milyen célt tűzöl ki, de ha az az adott körülményekhez képest egy reális cél, akkor onnantól kezdve már csak rajtad múlik, a külső tényezőkkel nem kell foglalkozni.


Úgyhogy először az első kis lépés, hogy egy tantárgyból jól felkészülj. Persze ezt is lehet kisebb lépésekre bontani, egy-egy témakör, egy-egy fejezet, stb. És ha egy ilyen kis lépés megvan, jön a következő, de előtte nem foglalkozol vele. És minden lépés legyen időhöz kötött. Határozd meg magadnak, hogy meddig kell elérned. És persze ahogy látod majd, hogy haladsz, lehet, hogy változni fog a célod. Lehet, hogy nagyon jól haladsz majd, és akár egy jobb szakra is jelentkezhetsz, de az is lehet, hogy elmaradsz a kitűzött kisebb céloktól, és akkor inkább egy könnyebb szakra jelentkezel, vagy akár halasztasz egy fél évet és dolgozol vagy tanulsz addig.

2018. ápr. 2. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 Szitakötő25 válasza:
100%
Nem szeretném ismételni az előttem írókat, mert ami tanulásra és a pozitív szemléletre vonatkozik, azt tökéletesen megfogalmazták. Egy dologhoz szólnék hozzá, ami nekem szemet szúrt az írásodból, ez pedig a párkapcsolati probléma. Remélem nem veszed rossz néven, ha azt mondom, hogy a nem jól működő kapcsolatnak jobb, ha minél előbb véget vetsz. Nekem ezzel kapcsolatban rossz tapasztalataim vannak: 2 évig (11-12. osztályban) voltam egy olyan emberrel, aki teljesen lehúzott, állandóan csak álmodozott, és nem csinált semmit (se tanulás, se rendes munka). A második évben már a kapcsolatunk se működött, de (én hülye) ahelyett, hogy véget vetettem volna neki, próbáltam megmenteni (egyedül). Ugyan nem ment a tanulás rovására, mert jól sikerült az érettségim, de kihagytam egy évet, azért, hogy elmenjünk együtt külföldre dolgozni, és tisztázzuk a jövő kérdéseit, rakjuk rendbe az életünket. A kompromisszumra törekedtem, még arra is képes lettem volna, hogy következő évben más helyre adjam be a jelentkezést a közös jövőnk érdekében, ergo lemondtam volna az álmaimról. Ez részemről nagy áldozat volt, ő pedig úgy hálálta meg nekem, hogy néhány héttel az érettségi után otthagyott... tehát lőttek mindennek, amit erre a kihagyott egy évre terveztem. Persze, fájt, de azóta mintha kicseréltek volna, sokkal jobban bízom a jövőben, amióta nem egy ingatag szerelemre akarom felépíteni az életemet. Lehet, hogy ez most nem kapcsolódik annyira ide, csak azt akartam kihozni belőle, hogy én a helyedben egy percet sem töltenék egy olyan kapcsolatban, ami hátráltatja az álmaimat. A szüleidet nem választhattad meg, de a párodat igen, és gondolj bele, hogy egy rossz párkapcsolatból (most még) könnyebben szabadulsz, mint a családi kötelékekből. Nem mondom, hogy könnyű lesz, de ha nem működik jól, akkor inkább fájjon most, minthogy eltartson még évekig, és aztán később majd azon rágódj, hogy esetleg ez volt (az egyik) oka annak, hogy nem tudtál kibontakozni.
2018. ápr. 2. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Most az érettségi a legfontosabb. Azon belül is, hogy a lehető legnyugodtabban indulj neki és készülj fel annyira, amennyire a jelenlegi helyzetben ez lehetséges. Semmi máson ne rágódj most - tudom, ez nagyon nehéz, de úgy tűnik, a távolabbi céljaidhoz ennek az elsődleges rész-célnak a teljesítésén keresztül vezet az út.


Ha az érettségi megvan, akkor már több irányba is indulhatsz. Először is, nem derül ki egyértelműen számomra, miért feltétlenül otthon szeretnél egyetemre menni? Tapasztalatom szerint külföldön (Anglia, Skócia pl. ha beszélsz angolul) nagyobb a választék pszichológia terén, és bekerülni sem olyan vérre menő harc, mint Magyarországon. Pláne, ha a mesterképzést már úgyis külföldön gondolod.


Én jelenleg Skóciában tanulok pszichológiát, jelenleg mesterképzésen vagyok, és noha ezért már fizetnem kell, itt kint egy alap melóból ezt meg tudom tenni. Egy dolgot bánok utólag, hogy nem jöttem ki már rögtön az érettségi után! Otthon csináltam meg az első diplomám, ami nem volt végül is olyan rossz döntés, de ha nem 28, hanem 20 évesen jövök ki, valamivel előrébb tartanék most.


No nem rábeszélni akarlak, csak egy lehetséges opciót vázolni.


A szüleid élete (de még a testvéreidé sem) NEM a te felelősséged. Jó dolog segíteni, ha tudsz, de nem azon az áron, ha te belerokkansz. Az utolsó soraid ugyanis aggodalommal töltenek el - azt sejtetik, nagyon sötéten látod a jövőt.


Ha az érettségi nem is úgy sikerül ahogy tervezted, ne keseredj el - ahogy mondtam, külföldön mások a követelmények, és még ha fizetned kell is, kivitelezhető a dolog. Ráadásul, otthon maradva is, úgy tudom, lehet javító vizsgát tenni utólag...? Néhány éve így volt legalábbis. Érdemes utánanézni, hisz ez legalább valamennyi terhet levesz a válladról.


Próbáld számba venni a különböző lehetőségeket, forgatókönyveket. Az élet nem egyenes vonal - nem ritka, hogy a nagy célok sokszor 10-20-30 év múlva teljesülnek, ha az van a lelkedbe írva.

2018. ápr. 5. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Ypszilon1980 ***** válasza:
Sokat vállalsz, ez így persze, hogy teljesíthetetlen.
2018. ápr. 21. 15:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan ez volt a problémám az egyetemen, de én rosszabb helyzetben voltam, mert árva vagyok. Szóval nyárikoli, diákmunka...

Én is mindig azon idegeskedtem, hogy reménytelen a helyzetem... egy időben jártam az egyetem pszichológusához, aki rávilágított arra, hogy eddig mit értem el és hogy ez adjon nekem reményt a jövőben..


Úgyhogy, ne terheld az agyad összevissza gondolkozással! Inkább készülj az érettségire! Évente több tízezer embernek sikerül felvételt nyerni valamely felsőoktatási intézménybe, nem vagy butább náluk!

2018. ápr. 21. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Ypszilon1980 ***** válasza:

#9:

Érdekes, amiket írtál és fölöttébb az, amit ajánlott a pszichológus, jó dolgok ezek, de amikor kétségbe van esve valaki, akkor sajnos nehéz erre összpontosítani. Szerintem aki tanul és dolgoznia is kell, vagy sok a nyomás rajta, az túlmegy ezen mind. Nekem is vannak ilyen időszakaim néha, bár elértem önállóan sok mindent, ami visszagondolva nem volt könnyű, mégis sikerült.

Én mindig azt gondoltam, hogy addig, amíg az ember nem találja meg azt az utat, amit járni szeretne, addig lesznek nyugtalan időszakai. Nekem most van egy célom, amit szeretnék elérni, és annyira erős a vágy, hogy végtelenül megnyugtat és tudom, hogy előbb-utóbb sikerül.

2018. ápr. 22. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!