Hogyan segít a pszichológus, pszichoterapeuta, pszichiáter?
Az utolsó orvos és írhat fel "gyógyszert", de a másik kettő?
Mi olyat tud mondani,csinálni adni,mutatni,tanítani ami megoldás lehet a gondokra?
Amitől majd másként látni a lehetőségeket, amitől majd nem bánkódunk, amitől majd meg merjük tenni amit eddig nem,amitől majd másként látjuk magunkat, ami helyre billenti az önbizalmat és az önbecsülést,stb.
Bocsánat,hogy ezt mondom,de azt tapasztaltam,hogy a meghallgatáson kívül semmi sem történik.
Ez a nagy tudományuk amit olyan sokáig tanulnak?
Én 3 pszichiátert 5 pszichológust egy művészetterápiást fogyasztottam el nyolc év alatt,mire megtaláltam a mostani pszichológusomat,akihez 3 éve járok.Tb alapon a műv terápiáért fizettem egyedül.
Akihez most járok nagyon megszerettem.Sikerült elnyernie a bizalmamamt,ami nálam nagyon nehéz.Egy évet nála is csak csendben ülltem,nemrég mondta,hogy már kezdte feladni a dolgot,de csak megszólaltam.
Szerintem az a baj,hogy nem azt várjuk ezektől a szakemberektől,amit nyújtani tudnak.A "betegnek" kell lennie egy elképzelése,hogy hogy pesz jobban.A pszichológus dolga ezen az úton kísérni a pácienst.
Tehát csak kísér? Magyarán semmit azon kívül, hogy meghallgat? Ez a nagy tudomány?
A pszichoterápia valójában egy gyűjtőfogalom: azokat a módszereket fogja össze, melyekben közvetlen kommunikációra építve alakítják az érintett beállítódását, élményátélését, magatartását egy előre meghatározott gyógyulási cél felé haladva. Rengeteg módszer tartozik ide, melyek között nagy az átfedés: csak Magyarországon több mint egy tucatnyi módszert akkreditáltak, a különféle kognitív terápiáktól kezdve a mélylélektani megközelítésekig.
A gyakorlatból ez miért hiányzik?
Biztos választ nem tudok, de van két sejtésem: egyrészt ezek a módszerek "macerásak", azaz időigényesek, és sok odafigyelést is kívánnak. A dokiknak meg sokkal egyszerűbb felírni pár bogyót, és kész. Másrészt pedig hiába vannak jó módszerek, ha a szakemberek nem ismerik azokat. - Nem tudom, az orvosoknak vannak-e kötelező továbbképzések, de úgy tapasztalom több területen is, hogy az idősebb orvosok megálltak a több évtizeddel ezelőtti szinten, pedig azóta jócskán voltak kutatások, amik alapján máshogy kellene gyógyítani (pl. endokrinológia, gasztroenterológia). Vagy egy "egyszerűbb" területről idei "élményem", hogy az épp helyettesítő idősebb fül-orr-gégész doktornő még csak nem is hallott arról az orrspray-ről, amit az előző héten a fiatal kollégája felírt nekem...
Valószínűleg ugyanez van a mentális területen dolgozóknál is. Két évvel ezelőtt két különböző pszichiáterrel kellett beszélnem családtag miatt, lesújtó a véleményem mindkettőről a szakmai szintjüket illetően. :(
Egyálltalán nem mindegy hogyan kísér.Például én voltam művészetterápián.A nő akinél voltam melette nincs pszichológusi végzettsége.A harmadik alaklom után ,azon gondolkodtam,hogy felkötöm magam.A pszichológusomnál,hiába beszélünk nehéz témákról,úgy le tudja vezeteni,hogy utána nem marad bennem rossz érzés.Sose jöttem el Tőle úgy,hogy nagyon mélyen maradtam vona.
Nagyon sok múllik egyébként a páciens akaratán!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!