Egy borderline személyt hogyan lehet rávenni, hogy szakemberhez forduljon?
Egészen biztos, hogy borderline? szakember állapította meg a diagnózist? Ha igen, hogyan jutott el szakemberhez? Talán ez lehet az első kulcs, hogy segítséget kérjetek.
Nem minden pszichoterápia megfelelő egy borderlinenak, így egy bizonyos szintig neki is igazat lehet adni. Az sem lenne jó, ha egy borderlinehoz nem értő pszichiáter telitömné nyugtatókkal. Ez tovább rontana a helyzeten, mert nagyon könnyedén gyógyszerfüggőség alakulhat ki a borderline betegek esetében, intenzív szorongással, pánikbetegséssel jár, ha nem kapja meg a napi adagját, vagy nem emelik azt és nem találja elég hatékonynak. Bizonyos adag felett pedig állandó szedáltsággal fog küzdeni.
Mindenképpen kognitív viselkedésterápiára kell lehetőséget keresnetek! Vannak viselkedésterápiás csoportok is, ami mégjobb, mint az egyéni, ha egyedül nem akar részt venni a terápián.
Amit még tudok javasolni, az a család vagy párterápia. Ha azt látja, hogy ti mellette álltok, hajlandóak vagytok mindannyian együttműködni a gyógyulása érdekében, az ő hozzáállása is változni fog. Persze nem rögtön. A rehabilitációs idő körülbelül 8 év, de tünetmentesség már ennél hamarabb is jelentkezhet.
Az orvosok javasolhatnak szanatóriumi vagy pszichiátriai bentfekvést is, ennek hatékonyságáról igazán megoszlanak a vélemények. Vannak, akiknek segített, vannak, akiknek még rontott is az állapotán. Viszont mindenképp érdemes megfontolni, hiszen ott napi 24 órán át orvosok vehetik körül, akik figyelnek arra, hogy ne bántsa magát. Egy jó intézményben az orvosok mind képzettek és segíteni, meggyógyítani, támogatni akarják és olyan kiragadott, nyugodt, stresszmentes környezetben lehet, ahol át tudja értékelni magábana dolgokat. A nővérek meg mindenhol olyanok amilyenek... nincs képesítésük, nem is fognak soha úgy állni egy beteghez, mint egy orvos.
#5: talán mert butaság! háziorvos ajánlást írhat legfeljebb, több pszichiáter vizsgálja felül a beteget és dönti el, hogy felvételt nyerhet-e pszcihiátriára vagy szanatóriumba. Az esetek 99%-ban ehhez kell a beteg beleegyezése! 1878 óta az emberi szabadságjogok sérthetetlenek. A személyi szabadságjog megsértése 3 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető. Nagyon nyomós indok kell ahhoz, hogy valakit az akarata ellenére elszállítsanak.
Utolsó,
köszönöm, önsértő magatartás nincs, már fizikailag. De körülötte nem lehet gyakorlatilag megmaradni, bármikor kirobbanhat valami, és onnantól kezelhetetlen a helyzet, órákig tartó ordibálás, ismétlése mindennek ezerszer semmi eredménnyel.
(Nyilván nem orvos állapította meg, elég sok forrásban utánanéztem, az öngyilkossági hajlamon kívül /eddig/, minden illik a helyzetre)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!