Létezik egyáltalán olyan, hogy borderline szindróma vagy ez csak divat, mint valamikor a depresszió vagy a pánikbetegség?
Nem tudom eldönteni, hogy provokatív kamukérdés, vagy valóban ennyire hülye vagy.
Menj egy pszichiátert, és kérdez meg, hogy van-e ilyen. Esetleg a szakembereket is elküldenéd krumplit sütni a mekibe?
Nálam 3,5 éve állapítottak meg Borderline személyiségzavart, azt mondta ah orvos, hogy abbólis a legsúlyosabb.".
9-szer megjárt pszichiátriai osztály, 2 öngyilkossági kísérlet, durva őncsonkítás ( ezzel már felhagytam), folyamatos pszichoterápia, instabil kapcsolatok, ok nélküli dühkitörések, gyakori elviselhetetlen szorongás, stabil jövő kép hiánya. Ezek írják le az életem.
Igaz, már rengeteget változtam azóta, csökkent a szorongás és a dühkitörések is megszűntek. Az amit az egyik válaszoló leírt, az OK NÉLKÜLI hangulatváltozás az egyik legmegterhelőbb az egészben. Te sem tudsz rá felkészülni. Egyik nap úgy érzem, hogy minden jó, sok tervem van, mindenkit szeretek, másnap vagy megaznap pedig hirtelen rámtelepszik egy rossz érzés amikor azt gondolom, hogy mindenki terhére vagyok, kimerült vagyok, nem érdekel semmi és senki.
Ennek a személyiségzavarnak a kialakulása gyerekkorban gyökeredzik. Sose akard megtudni, hogy milyen de ha kérdésed van akkor írhatsz üzenetet.
Létezik ez a betegség, de nem sok köze van ahhoz, amit a köznyelvben borderlinenak neveznek, ugyanúgy, ahogy pl. a pszichopata elnevezést is ráakasztják olyan emberre, akik távolról sem pszichopaták.
A borderline, a betegek intenzív hangulatingadozása miatt híresült el, amivel sok tini azonosítja magát. Azzal azonban kevesen vannak tisztában, hogy 18 éves kor alatt nem lehet ilyen diagnózist kapni!
A borderline kialakulásában a családi környezet játssza a legnagyobb szerepet. Marsha M. Linehan konkrétan úgy fogalmaz, hogy az "érvénytelenítő közeg" alakítja ki a betegséget, amire ráerősíthetnek traumatizáló események.
Régebben a súlyos borderlineosokat is skizofréneknek diagnosztizálták, de a két betegség kezelésmódja nagyon eltérő! A borderline-nál nem olyan hatékony a gógyszeres kezelés, mint egy skizofrén esetében. Magyarországon nagyon kevés helyen elérhető a speciális terápia, amivel viszonylag magas gyógyulási arányt lehet elérni. Kognitív viselkedésterápiának hívják, egyelőre csak Pesten tudok olyan orvost és csoportot aki foglalkozik ezzel.
Bonyolítja még a helyzetet, hogy más személyiségzavarokkal is rokonságot mutathat a betegség, valamint más hangulatzavaros betegségekkel pl. a mániás depresszióval. A borderline gyakran nem önmagában fordul elő, a betegek többsége szenved mellette súlyos szenvedélybetegségtől (drog vagy alkoholfüggőség) vagy az evészavar valamilyen formájától (bulímia, anorexia).
Keresztes Zoltánnak jó videói vannak a borderlineról: https://www.youtube.com/watch?v=AJuM5og7_-Y&t=206s
Marha M. Linehan könyvét tudom még ajánlani, ha többet szeretnél tudni a betegségről.
Kedves Kérdező!
Belinkelek egy másik kérdést:
https://www.gyakorikerdesek.hu/egeszseg__mentalis-egeszseg__..
Itt a #10 és #12 válaszok az enyémek. Ez csak egy nagyon-nagyon alap ismertetés, csak arra jó, hogy valaki hirtelen megértse a gyakorlati alapot. A #10-es válaszomat ne vegyétek átfogóan a borderline leírásának. Csak ismertetőnek. Ugyanis nem véletlen, hogy a borderline-nak csak a tüneteiről önmagában lehet külön többszáz oldalas könyveket találni.
Mint egy borderline, adhd, depresszióval diagnosztizált egyén közlöm veled, hogy LÉTEZIK. Sőt, egyenesen mind létezik. Hiszti? Az mi? Az ami nem létezik barátom, a dolgoknak van oka, és amit te felcímkézel az az okozat. Hívhatod bárhogy, a szenvedésem, és másoké is VALÓSÁGos, attól független, hogy te elismered-e.
Ui. remélem neked sosem lesznek olyan gondolataid, mint nekem. Akkor maradhatsz ilyen sötét, és ostoba
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!