Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen az a poszttraumás stressz?

Milyen az a poszttraumás stressz?

Figyelt kérdés
Az annak számít hogy sokat bántottak az iskolában és folyton visszajátszom az ilyen emlékeimet, olyat is ami kb 10 éve történt és nagyon dühös vagyok közben zakatol a szívem.
2017. jún. 21. 21:39
 1/6 A kérdező kommentje:
és félelmet érzek ha meglátom őket valahol, menekülni akarok.
2017. jún. 21. 21:40
 2/6 anonim ***** válasza:

Egy internetes oldalon nehéz diagnózist mondani, de leírok egy-két tünetet.

A poszttraumás stressz mint a neve is mondja, traumatikus élmények utáni pszichés zavar. Nincs életkorhoz kötve. Legelőszőr háborút megélt katonákon figyelték meg, de ma már előfordul lelki, fizikai bántalmazás után, szexuális zaklatás után, vagy olyan helyzetben, ahol egy személy természeti katasztrófát élt át.

Nálad meg van a dolog "alapja", az iskolai bántalmazás.

Klasszikus tünet a "flashback", avagy emlékbetörések. Ennek az a lényege, hogy a PTSD-ben szenvedők újra átélik a traumát okozó élményeket, gyakran álmukban, vagy a gondolataikban.

Kerülik azokat a helyzeteket, amik kapcsolatba állnak a traumával. Ez lehet helyhez kötött. Például, egy PTSD-es beteg nem megy arra a helyszínre, ahol a traumatizáló eset történt, és/vagy kerüli azokat a szituációkat amelyek során emlékbetörései lehetnek.

A PTSD-ben szenvedőknél gyakran megfigyelhető egyfajta amnézia. Nem emlékeznek a traumatizáló eseményre, se a helyszínre, se az időpontra. Ez az idő meghatározatlan, magába foglalhat 1-2 órát, vagy 1-2 évet is. Ez a jelenség nem figyelhető meg az összes betegen, de ha hasonlót tapasztalsz, akkor nagy rá az esély.

Jellegzetes dolog még az emlékbetörések soráni érzelmek. Mint ahogy írtad is, te is sokszor emlékezel vissza a bántalmazásokra, és a gondolataidban újra és újra átéled. Viszont, te nemcsak hogy átéled, de az érzelmeid is a szituációhoz kötötten változnak. Ha régen dühös voltál, és ideges, akkor az emlékbetörés után is ugyanazokat az érzelmeket fogod érezni.

Másik dolog, a hirtelen hangulatingadozások. Spontán sírógörcsöt kapsz, vagy éppen olyan érzésed van, hogy akárkit meg tudnál folytani egy kiskanálnyi vízben.

A leírásod alapján könnyen elképzelhető a PTSD.

Ajánlom egy pszichológus felkeresését, ő többet tud mondani.

Én hasonlóval kűzdök, nálam még emlékezetkiesés is közrejátszik. Én nem tudom irányítani az emlékbetöréseket, ettől függetlenül kerülöm az összes olyan helyet, ahol évekkel ezelőtt megfordultam. Nálam is iskolai bántalmazás volt az elindító ok, de ezen kívül alkoholista szülő, nem megfelelő életkörülmények, elmebeteg testvér, és az is közrejátszott hogy másfél évig egy paranoid skizofrén, és egy bipoláris volt a lakótársam. Bár, a sajnáltatással nem lesz jobb senkinek, ami megtörtént, megtörtént.

Hozzád visszatérve keress fel egy pszichológust, vagy pszichiátert. Először a pszichológust ajánlanám, mert ha szükségesnek ítéli, úgyis átirányít egy dokihoz.

15/L

2017. jún. 21. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
nem mert régen a szituációk kőzben félelmet és kiszolgáltatottságot éreztem.
2017. jún. 21. 22:38
 4/6 anonim ***** válasza:

Értem, de ez nem igazán változtat semmin. Mármint az, hogy akkor félelmet éreztél-e, vagy haragot. A leírás alapján mondjuk én még mindig a PTSD felé hajlok. Keress fel egy pszichológust. Így csak egyre romlani fog az állapotod.

15/L

2017. jún. 21. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

ez elsősorban az egyéntől függ.

valaki sokkal nagyobb lelki traumát is átvészel nyom nélkül, más pedig a tizedétől is örök lelki beteg lesz.

ha már a szíved is zakatol, akkor gondolom elég keményen bántottak ...

de pontosabban lehet tudni, mik azok az emlékek?

2017. jún. 21. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Psycho ***** válasza:

Teljesen lényegtelen, mi a diagnózis, az csak egy címke. Nem az a lényeg, mi van egy üvegre írva, hanem, hogy mi az, ami benne van. Ezért nem szeretik a pszichológusok (bár elkerülhetetlen, sőt, érthető is), ha az ember összeguglizik minden okosságot a netről. A laikusoknak általában nehéz megállapítani egy-egy forrás tartalmáról, hogy az hiteles-e (ez is érthető), ezért ingoványos terep a neten való tájékozódás ilyen témában. Rákeresel, hogy kicsit fáj a fejed és viszket a hajad, hát a net szerint minimum agyrákod van és holnap meghalsz többször is. :S

Persze túlzok, csak próbálok a lényegre rávilágítani.

Ha szenvedsz ettől, akkor kérj segítséget bátran! Én is pszichológust javaslok első körből. Nyilván, ha már 10 éve tart ez a dolog, akkor magától nem nagyon fog sajnos javulni :(

Kitartást és sok sikert! :)

2017. jún. 22. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!