Pszichiátrián F39H0 és F4320 diagnosztizáltak. Van-e valakinek ezzel kapcsolatosan tapasztalata. Esetleg más is szenved-e ebbe?
Pszichiátrián kezeltek nyílt osztályon 1 hónapig január közepétől február közepéig. Majd átutaltak a kerületi pszichiátriára további korkép alkotás miatt.
Mióta kijöttem a pszichiátriáról nem, hogy jobban lennék, de rosszabbodott az állapotom. Folyamatos hangulat ingadozások. Kapcsolataim viharosak, egyszer szeretek egy adott illetőt aztán utálom. Indulatos vagyok. Van-e esetleg itt valaki aki hasonló dolgokkal küzd? És ha igen mit tanácsol?
Amikor kiadtak a pszichiátriai nyílt osztályról kaptál egy kórházi zárójelentést amiben összefoglalták az egy hónap tüneteit,kezeléseit. Ott szerepel a kórház javaslata a kerületi gondozó felé hogy milyen gyógyszert/ket/ és milyen dózisban javasolnak. Ezeket ha felírták s kiváltottad a következetes,pontos szedésük mérsékelni hivatott a fent leírt tüneteidet.Egy hónap alatt míg bent voltál a hozzáértő szakemberek valami következtetés gondolom levontak a viselkedésedről.
Onnan tudom mert régebben én is voltam 3 hétig egy erre a célra specializálódott klinikán és figyelemmel kísérték minden tevékenységünket.
4-es:
F4320- Betegség leírása:
Egy pszichoszociális stresszt jelentő nehéz vagy új helyzethez való alkalmazkodásban megjelenő zavar, ami a szubjektív distressz és érzelmi felkavarodottság állapota és negatív irányba befolyásolja az egyén megszokott életvitelét, munkavégzését, közösségi tevékenységét.
Betegség lefolyása:
A kórkép esetében az egyén megszokott magatartása megváltozik valamely új életkörülményhez, vagy stresszt okozó életeseményhez való alkalmazkodás során. Jellemzően a tünetek kialakulása és a stresszor között direkt kapcsolat van. A tünetek a stresszt okozó életeseményt vagy változást követő 1 hónapon belül alakulnak ki, és általában 6 hónapnál nem tartanak tovább.
A stresszor érintheti az illető szociális hálózatát (gyász, válás, különélés, házassági konfliktusok), vagy a szociális támogatás és értékrend szélesebb körét (emigráció, menekült státusz), az egyén életében bekövetkező egyéb változásokat vagy krízist (iskolába menés, iskolai problémák, szülők általi elhagyás, szülővé válás, munkahely elvesztése, költözés, nyugdíjazás, anyagi gondok stb.). Kiváltó tényező lehet még súlyos testi betegség, orvosi beavatkozás, kórházi kezelés is.
A klinikai kép előterében a viselkedés megváltozásának a tünetei állnak. A beteg megszokott magatartása megváltozik, nyugtalanság, izgatottság, súlyos esetben mozgásrohamok lépnek fel. Máskor mozgása meglassul, magába zárkózik, közönyössé, apátiássá válik. Agresszív megnyilvánulások, indulatkitörések fordulhatnak elő. Az életkornak megfelelő társadalmi-etikai normák, szabályok megszegése, mások jogaikban való megsértése, munkakerülés, bűncselekmények végrehajtása jelentkezhet.
A gyermekkorban kialakuló zavar része főleg az ágybavizelés, az ujjszopás vagy a gyerekes beszéd, míg a serdülőkori zavarra inkább az agressziv és/vagy az antiszociális viselkedés a jellemző.
A legtöbb alkalmazkodási zavar átmeneti jellegű, ha a kiváltó tényezők megszűnnek vagy kedvezően alakulnak. A zavar lezajlását, a hatékony terápiás beavatkozást követően a visszaesés nem valószínű. Amennyiben a tünetek ismételten kialakulnak a diagnózis felülvizsgálata, valamint módosítása szükséges.
Differenciál diagnosztikai szempontból ki kell zárni a poszttraumás stressz zavart, a hangulatzavarokat, a szorongásos zavarokat, a személyiségzavarokat, az átmeneti pszichotikus zavart valamint a schizophréniát.
Előzmények:
Betegségek
Gyász
Iskolai konfliktus
Egyéb prediszponáló tényezők
Serdülőkor
Gyermekkor
Hosszú ideig hospitalizáltak
Psychés kórokok
Első iskolába menés, vagy iskolaváltás
Durva szülői magatartás
Szülők különélése
Szülők általi elhagyás
Szeretett személy elvesztése
Szülőtől, gondozótól való elszakítás
Személyiség pszichológiai sérülékenysége
Súlyos testi betegség
Gyakoribb panaszok, tünetek:
Urogenitalis rendszerrel kapcsolatos panaszok
Éjszakai bevizelés
Mentális és viselkedészavarok
Izgatottság
Szenvedés érzése
Eddigi életmódját nem vagy nehezen tudja folytatni
Munkáját nehezebben vagy egyáltalán nem tudja ellátni
Tanulási nehézségek
Társadalmi kapcsolatok csökkenése
Ellenséges
Nyugtalanság
Gyakran, indokolatlanul reagál erőszakosan
Gyakoribb szövődmények:
Mentális és viselkedészavar és egyéb psychés okok
Alkohol okozta káros használat (abuzus)
Alkohol okozta dependencia (szindróma)
Nyugtatók és altatók okozta káros használat (abuzus)
Nyugtatók és altatók okozta dependencia (szindróma)
Drogok és pszichoaktív anyagok okozta káros használat (abuzus)
Drogok és pszichoaktív anyagok okozta dependencia (szindróma)
F39H0 -
Betegség leírása:
Egyszeri, differenciálatlan hangulatzavarra jellemző, a hypománia, a mánia vagy a depresszió specifikus tüneteinek két hétnél kevesebb ideig való megléte, de azok vagy izoláltan, külön-külön vannak jelen, vagy a meglévő tünetcsoport nem teljesíti a diagnosztikus kritériumokat (pl. egy-két markáns tünet hiányzik).
Betegség lefolyása:
A kórképre jellemző, hogy a hangulatzavar csak egyszer fordul elő, és a tünetek két hétnél kevesebb ideig állnak fennt. Amennyiben ismételten jelentkeznek, vagy hosszabb ideig vannak jelen a tünetek a diagnózis módosítására van szükség.
A kiváltó okok között egyaránt előfordulhatnak genetikai-, biokémiai-, neuroendokrin-, pszichológiai-, és szociológiai hatások is.
Hypománia a hangulat tartós és mérsékelt emelkedettségével, megnövekedett energiával és aktivitással, jó közérzettel és fokozott fizikai és szellemi teljesítőképességgel jár. Fokozott szociábilitás, beszédesség, túlzott kedvesség, barátságosság, megnövekedett szexuális aktivitás, és csökkent alvásigény, néha túlköltekezés jellemzi.
Mánia esetén a beteg magatartására általában jellemző a bizalmaskodás, a túlzott kedveskedés, a barátságosság. Az eufóriás hangulatot ingerlékenység, agresszív megnyilvánulások szakíthatják meg, a beteg gyanakvó lehet. Beszéde felgyorsult, túl sokat és hangosan beszél, ugrásszerűen vált egyik témáról a másikra. Gondolkodásában az assszociációk felgyorsulnak, gondolatrohanás alakul ki, ami a beszéd érthetetlenségét eredményezheti. (másodlagos incoherencia) Az éntudat kibővül, önmagát túlértékeli, hajlamos a túlzott optimizmusra, a nagyzoló elképzelésekre. A mániás beteget minden érdekli, mindennek képes örülni. A szociális gátlások elvesznek, az aktivitás fokozódása szembetünő.. A beteg állandóan tevékenykedik, újabb és újabb ötletei miatt a megkezdett dolgokat nem fejezi be. Alvásigénye jelentősen csökken, étvágya néha fokozott, máskor nem eszik a sok teendője miatt. Szexuális késztetése fokozott, szexuális viselkedése gátlástalan. A figyelmét más ember nehezen tudja lekötni, sokszor jelentős szórakozottság, esetleg zaklatottság figyelhető meg.
A mániás beteg betegségbelátása hiányzik, többnyire nem tartja magát betegnek, nem látja be, hogy miért akarják terveit megakadályozni, költekezéseit csökkenteni.
Depresszió esetén alaptünet a hangulati nyomottság, az érdeklődés és az örömre való képesség csökkenése, a negatív gondolkodási séma, az energia csökkenése, amely fáradékonysághoz és csökkent aktivitáshoz vezet. Az alaptünetek mellett gyakori a koncentráció és a figyelem csökkenése, a memóriazavar, az önbizalom és az önértékelés csökkenése, bűntudat és értéktelenség érzésének a fellépése, a pesszimista vagy sivár jövőkép, az önmagára ártalmas vagy öngyilkossági gondolatok, cselekedetek jelenléte, motiváció-és energiacsökkenés. Az érzelmi állapotot gyakran uralja a szorongás. A beteg szomorúnak, boldogtalannak, reménytelennek éli meg magát. Érdeklődése beszűkül vagy teljesen elvész. Önmagát negatívan éli meg, magát hibáztatja vagy vádolja, súlyos esetben bűnösnek érzi magát. Gondolkodása lelassul, tartalmilag elszegényedett, nem tud dönteni, tanácstalan.
Differenciáldiagnosztikai szempontból fontos kizárni az organikus kórképeket, a schizophréniát, a szorongásos zavarokat és a személyiségzavarokat, valamint a kémiai szerek által létrejöttdepressziós állapotokat.
Előzmények:
Öröklődés, családi halmozódás
Családi halmozódás ismeretlen öröklésmenettel
Betegségek
Na-, K-pumpa működésének diszregulációja
Cyclothymia
Limbikus rendszer működészavara
Basalis ganglionok működészavara
Szerotonerg neurotranszmisszió változása
Noradrenerg neurotranszmisszió változása
Frontális lebenyben csökkent metabolizmus
Membrán foszfolipid-metabolizmus diszregulációja
Hipotalamusz-hipofízis-pajzsmirigy rendszer diszregulációja
Hipotalamusz-hipofízis-mellékvesekéreg rendszer diszregulációja
Psychés kórokok
Patológiás anya-gyermek kapcsolat
Tanulási mechanizmusok szerepe
Egyszeri nagy stressz
Fokozott dependencia szükséglet
Szocializáció zavara
Szülők általi elhagyás
Szeretett személy elvesztése
Szociális támogatottság hiánya
Szülőtől, gondozótól való elszakítás
Személyiség pszichológiai sérülékenysége
Gyakoribb panaszok, tünetek:
Általános panasz
Fáradékonyság
Étvágytalanság
Mentális és viselkedészavarok
Elalvási zavar
Idő előtti, korai ébredés
Álmatlanság
Átalvási zavar
Döntésképtelenség
Feledékenység
Koncentrálási nehézségek
Aggódás
Bűntudat
Feszültség érzése
Hangulat változékonysága
Lehangoltság
Lelkiismeretfurdalás
Reménytelenség érzése
Szenvedés érzése
Tehetetlenség érzése
Hadar
Eddigi életmódját nem vagy nehezen tudja folytatni
Házimunkát nem vagy alig látja el, nem vagy alig tisztálkodik stb.
Munkáját nehezebben vagy egyáltalán nem tudja ellátni
Tanulási nehézségek
Mindennek tud örülni
Hangulat emelkedettsége
Hangulati nyomottság
Rossz közérzet
Szorongás
Figyelmetlenség
Képtelen megbírkózni a felmerülő akadályokkal
Képtelen egy helyben maradni
Korábbi életére jellemző dolgok kevésbé érdeklik
Minden érdekli
Viselkedésbeli gátoltság
Ez rendbe van hogy itt leírtad mit jelent a két kód csak te mennyivel lettél előbbre attól hogy ide bemásoltad.
Csak azt tudom tanácsolni hogy aki azt a gyógyszert felírta ami úgy véled hogy neked hatástalan akkor írass másikat.Szerencsére már sok féle van.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!