Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A disszociatív személyiségzava...

A disszociatív személyiségzavart hogyan szokták kezelni?

Figyelt kérdés
Szoktak adni rá gyógyszert? Vagy csak pszichoterápia? Esetleg ajánlott befeküdni pár hétre a pszichiátriára?

2017. ápr. 27. 23:49
 1/3 anonim válasza:
Az hogy valaki disszociatív személyiségzavaros, azt csakis orvos mondhatta. Nekem az az érzésem, hogy aki mondta ezt neked, be akart skatulyázni, hogy tudjon mivel kezelni. Aki nem orvos, az biztos nem ilyen szavakkal írja le a baját. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy ha az orvos ezt a diagnózist állította fel, akkor tőle kellene megkérdezni, hogy hogyan gyógyítaná. Ha pedig baj van veled, csak nem tudod megfogalmazni pontosan, hogy mi, akkor szerintem elbeszélgetni kellene egy pszichológussal, az segíthet. Ő talán segíthet összetörni személyiséged disszociatív oldalát. De ha be tudod lőni nagyjából, hogy mitől vagy disszociatív és tudatosan kezelni tudod a helyzeteket, amikor ilyen vagy, akkor talán gyógyszer sem kell. Akivel bizalmi viszonyban vagy mesélj magadról és erről a bajodról, legyél nyitott, mert mindig mások fogják meghatározni, hogy te mikor, milyen vagy.
2017. ápr. 28. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A disszociatív személyiségzavarnak több formája ismert, az MSD ezt írja a betegségről: "

Kórisme

A disszociatív önazonosság-zavar diagnózisának felállításához az orvosnak teljes körű pszichológiai interjút kell készítenie. Vizsgálatokra lehet szükség annak eldöntésére, hogy van-e olyan testi rendellenesség, amely felelős lehet a tünetekért. Speciális kérdőívek állnak rendelkezésre, amelyek segítik az orvost a diagnózis felállításában.

Az interjúk szükség esetén meghosszabbíthatók, hipnózis vagy gyógyszeres befolyásolás is alkalmazható. Lásd még A hipnózissal vagy gyógyszerrel befolyásolt beszélgetés során a beteg könnyebben lehetővé teszi az orvos számára, hogy a többi személyiséggel is felvegye a kapcsolatot, vagy az amnézia miatt elveszett emlékeit feltárja. Az orvosok egy része azonban úgy gondolja, hogy a hipnózist vagy a gyógyszeres befolyásolást nem szabad alkalmazni, mert azok önmagukban is okai lehetnek a rendellenesség kialakulásának.


Kezelés és kórjóslat

A tünetek egy része spontán megjelenik majd eltűnik (fluktuál), a disszociatív önazonosság-zavar azonban nem szűnik meg magától. A kezelés célja általában a különböző személyiségek egy, közös személyiséggé integrálása. Az integráció azonban nem mindig lehetséges. Ezekben az esetekben a személyiségek kapcsolatának harmonizálása a cél, ami elősegíti a normális életvitelt.

Gyógyszeres terápiával enyhíthetők egyes kísérő tünetek, például a szorongás vagy a depresszió, a betegségre azonban ez nincs hatással.

A pszichoterápia többnyire fárasztó és érzelmileg fájdalmas. A beteg érzelmi krízisbe kerülhet személyiségeinek cselekedetei, a terápia során felidézett traumatikus emlékek által keltett kétségbeesés miatt. Többszöri pszichiátriai intézeti kezelésre lehet szükség a beteg segítésére a nehéz időszakok során, illetve a fájdalmas emlékekkel való küzdelemben. Általában heti 2-3 pszichoterápiás kezelés szükséges, melyeket 3-6 éven át kell folytatni. A hipnózis is hasznos lehet.

A prognózis a tünetektől és a betegek által megélt jelenségektől függően változó. Az olyan betegek esetében, akiknél egyéb súlyos mentális rendellenesség, például személyiségzavar, kedélybetegség, étkezési zavar, különböző szerekkel való visszaélés is fennállnak, a prognózis rosszabb."

Az én véleményem: csak pszichoterápiával (gyógyszer nélkül!) - hipnózison alapuló módszerek alkalmazásával - lehet meggyógyítani, ha valóban helyes volt a diagnózis. Persze időigényesebb lehet, ha nem kettő, hanem "sok" (akár 8-10) személyiség keveredik benned. (Nem saját tapasztalatból mondom, de a kiképző terapeutámnak elhiszem, neki voltak ilyen esetei.)

2017. ápr. 28. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Deprogramozással. Az alanynak az altereit egyesítik.
2020. febr. 29. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!