A magyar pszichológusok, pszichiáterek komolyan veszik az avoidant/skizoid személyiségzavarokat, vagy ezeket csak nyugaton divat személyiségzavarnak nevezni?
A wikipédián és egyéb helyeken ugyan vannak leírások, de itthon mi a gyakorlat?
Kap valaki ilyen diagnózist?
Vagy egyszerűen csak azt mondják, hogy nyugodjon meg, ön visszahúzó, gátlásosabb, de nincs gond, még az extrémebb esetekben is?
Nem, de a többségre azért meg lehet mondani nagyjából, hogy milyen.
Pl. hogy milyen gyakori az ilyen diagnózis Magyarországon, hogy kezelik, stb..
Amennyire én tudom az avoidant és a skizoid közt elég nagy a különbség, nem biztos, hogy jó ennyire összekeverni a kérdésedben. Őszintén szólva nem gondolom, hogy a diagnózis országonként változna, szerintem a legtöbben az elkerülő személyiségzavart egyszerű szorongásként kezelnék,esetleg szociális fóbiaként, ami nem is áll messze a valóságtól, ha megnézzük a definíciókat...
Egyébként lehet a pszichiáterek közül van aki azt mondaná, hogy mivel nincs semmi mentális betegsége az illetőnek, neki ezzel nincs dolga, viszont a pszichológusok nem csak személyiségzavar szintű problémákat kezelnek, úgyhogy nem fogják azt mondani senkinek, aki hozzájuk fordul a problémájával, hogy ugyanmár hiszen ön csak egy visszahúzódó személyiség...
Ha nem is gondolják személyiségzavarnak, és egyébként szerintem ebben az esetben teljesen felesleges ezen vitázni, hogy ez személyiségzavar vagy más, ugyanígy együtt fognak dolgozni a probléma megoldásán a klienssel. Lényegi különbség a probléma "kezelésében" nincs akár személyiségszintű, akár egy egészséges személyiség szociális gátoltsága.
Tudom, régi kérdés. Két különböző dolog, külön csoportba tartoznak. Szkizoid személyiségzavar az excentrikus, különc vagy cluster névvel illetett személyiségzavarok csoportjába tartozik. Ide tartozik még a paranoid és a szkizotípiás személyiségzavar. Érzelmileg közönyös, szociális kapcsolatai szegényesek, szexuális élete sivár. Magányos, kevés szoros kapcsolata van. Érdektelen számára kritika/dicséret.
Ami ennél már egy fokkal súlyosabb állapot, a szkizotípiás személyiségzavar, amit a BNO a szkizofrénia-csoportban taglal, F21 kóddal egészen pontosan schizotípiás rendellenesség néven.
Az avoidant(elkerülő, szorongó) személyiségzavar egy másik csoportba, a szorongó csoportba tartozik. Ide tartozik a szorongó, függő, kényszeres személyiségzavar. A szorongó csoportra általánosan jellemző negatív önkép (a túlzott énideál fényében lép fel) mellett életét feszültség hatja át, aggodalmaskodik, a negatív kritikákat nehezen viseli, szociális életében főként olyan kapcsolatokba képes belemenni, ahol teljes elfogadásra talál.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!