Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mitől lesz valaki alvajáró?

Mitől lesz valaki alvajáró?

Figyelt kérdés

Ma éjjel arra ébredtem fel, hogy a párom azt kérdezi: "Hová mész, valami baj van?" A valahol a szobában botorkáltam már elég messzire jutottam az ágytól. Semmire nem emlékszem, hogy hogyan jutottam oda, aludtam közben. (igaz, hogy azt álmodtam, hogy valami sötét helyen megyek, erdőben, vagy ilyesmi, és hogy csak nagon nehezen tudok haladni, mert attól félek, hogy elboltlok valamiben).

Nagyon megijedtem amikor felébredtem, még soha életemben nem fordult velem elő ilyesmi. Mitől lehetett ez? Akkor mot alvajáró vagyok, és ez bármikor megismétlődhet? Van valakinek valami hasonló tapasztalata?


2008. szept. 27. 10:40
 1/6 anonim ***** válasza:
96%

Ezt az alvási bénítás zavara okozza. Pontosan az történik, mit megéltél: vagyis álmodban MOZOGSZ. Pont úgy, ahogy álmodsz. Elég veszélyes, láthatod: hiszen alszol, tehát nem látod, mi van előtted. De, ha valami rosszat álmodsz, akár meg is sebezheted a párod!

Menj el orvoshoz, hátha tud segíteni.

2008. szept. 27. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%
Szia. Én alvajáró vagyok. Gyerekkorom óta. Akkor kezdődött, mikor stresszesebb voltam, és fáradtabb. Aztán elmúlt. Azt hittem, kinőttem, de nem. Legutóbb arra ébredtem, hogy iszok a csapból. Tehát eljutottam egészen a wc-ig , ami a lépcső mellett van közvetlen. Szóval, a lényeg az, hogy mondd meg a párodnak, ha ilyet észlel, hogy semmiképp ne ébresszen fel, hanem mondja azt, hogy gyere vissza, esetleg vezessen vissza az ágyba. Nálam olyan is előfordult kiskoromban, hogy anyukám az előszobából szedett össze, mert indultam volna az iskolába. Aztán azt mondta, elkísér (ezt utólag mondta) és vissza vezetett a szobába, az ágyba. Szerintem, lehet, hogy eddig is csináltál hasonlókat, csak nem tudsz róla. Szerintem nem közveszélyes az ember ilyenkor, mint ahogyan sokan mondják, inkább csak ilyen ártalmatlan alap cselekvéseket csinálsz, csak az a nagyon kellemetlen, mikor közben felriad az ember, vagy felriasztják. Úgyhogy ezt kell elkerülni.
2008. szept. 27. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Az alvajárás (somnambulizmus) az elalvási és felébredési folyamatok kisiklásából, a mély alvás és az "álmodós" alvás (REM) egyes funkcióinak zavarából adódik.

Az alvajárás jellemzője, hogy alvás alatt hirtelen jelentkező összetett, automatikus cselekvéssorozat megy végbe, amire az alvajáró később nem emlékszik. A jelenség a mély alvás során lép fel, így az éjszakai alvás első harmadában gyakoribb. Általában egyszer fordul elő éjszakánként, átlagosan 10 percig tart. Az alvajárás viszonylag gyakori jelenség a gyerekeknél, kb. 15-30%-uknál számoltak be alvajárásról. A somnambulizmus kialakulásában jelentős a genetikai faktor, vagyis öröklődik a hajlam, 80-90 %-ban.

A jelenség általában 5 éves kor körül kezdőik és 15 éves korra megszűnik. A somnabulizmus kialakulási oka nem ismert, összefüggésbe hozzák az idegrendszeri érési folyamatokkal. A gyermekkori somnambulizmusban a pszichés tényezők szerepe elhanyagolható.

Nagyon fontos, hogy pontosan diagnosztizálják az alvajárást, amit 24 órás EEG-vel lehet megtenni.

Azért írtam le ilyen részletesen a valódi alvajárás jellemzőit, mert szeretném felhívni a figyelmet a pontos diagnózis fontosságára. Ugyanis, ha valódi somnambulizmusról van szó, akkor nem igazán lehet mit tenni, ki kell várni a spontán rendeződést. Ha nem valódi alvajárás okozza az éjszakai nyugalmuk megzavarását, akkor természetesen a kezelési mód más.

2008. szept. 27. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Énis alvajáró vagyok kiskorom óta.Én egyikre sem emlékszem csak a szüleim mesélték el hogy csináltam éjszaka fura dolgokat.Mondták hogy kimentem a fürdőszobába és elkezdtem kezet mosni ugy hogy nemfojt a csapból a víz,meg eltüntettem anyám zokniját amit reggel a párnám alatt találtam nemsok hiányzott hoy kifujjam bennne az orromat :P

A legcikisebb meg az volt amikor a szoba közepére akartam pisilni :S

Meg olyan is volt hogy éjszaka közepén felültem az ágyra és fura nyelven kezdtem el beszélni gyakran panazkodtak hogy nemtudnak tőlem aludni mert éjszaka fura nyelven mélázok.Ez a nevetséges az egészben hogy semmire nem emlékszek.

2008. szept. 27. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Utolsó hsz: Én a második vagyok. Na én is ilyeneket csináltam, énekeltem, meg pakoltam, átrendeztem a szobát, meg ilyenek. Harmadik hsz: én nem voltam kivizsgáláson, de igazából nem is tudom, hogy lenne-e értelme. Én nem tudom lehet-e ezt valamivel kezelni. Az biztos, hogy nálam csak akkor jelentkezik, ha stresszesebb vagyok.:-(( DE az biztos, hogy jókat nevetünk, mikor a párom elmeséli, hogy miket mondtam, vagy csináltam éjjel..
2008. szept. 28. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
A telefonomat és a szemüvegemet az ágyamba tettem tegnapi alvajárásom alkalmával, a fülesemet azóta se találtam meg. Ez a 3 dolog volt az éjjeliszekrényemen. Általában beszélni szoktam álmomban,csikorgatni a fogaimat illetve táncoltam már az ágyamon. ilyeneket csináltam eddig...
2018. szept. 2. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!