Social anxiety?
szociális szorongásos zavar, F4010 a BNO-10 kódja és a mentális és viselkedészavarok közé tartozik.
Alapadatok:
Férfi: 2 éves kortól 90 éves korig
Nő: 2 éves kortól 90 éves korig
Betegség leírása:
Állandó és ismétlődő félelem olyan nyilvános helyzetektől vagy cselekvéstől, ahol a személy mások (idegenek) figyelmének, esetleg megítélésének lehet kitéve. Az ilyen helyzetbe kerülés majdnem mindig azonnali szorongást provokál, esetenként az adott helyzethez kötött pánikroham formájában.
Betegség lefolyása:
A fóbia valamely tárgytól, állattól. helytől, helyzettől, személytől való irracionális félelmet jelent. A szociális fóbia középpontjában a mások általi megfigyeléstől való félelem áll. Lényegében attól fél a beteg, hogy ilyen helyzetben kínos, zavaró, vagy megalázó helyzetbe kerülhet. A társas helyzetekbe kerüléskor a páciensek feszültségről. nyugtalanságról, idegességről,elpirulásról, kézremegésről, hányingerről, vizelési ingerről stb. panaszkodnak, de pánikrohamok is kialakulhatnak. A beteg félelmének túlzott és ésszerűtlen voltával tisztában van, ez azonban mégsem enyhíti a tüneteket. A félelem a szociális helyzetek elkerüléséhez vezet. Az önként vállalt vagy kikerülhetetlen szociális helyzeteket a beteg csak intenzív szorongással vagy szenvedéssel viseli el. A leggyakoribb szociális félelmek a következők: félelem más emberek előtt beszélni; félelem más emberek előtt enni, inni; társasági helyzetektől való félelem; ellenkező nemű személyekkel való találkozástóli félelem; mások általi kritikától való félelem; idegenektől való félelem; elpirulástól való félelem; iskolától való félelem; képtelenség nyilvános illemhely használatára. A félelem korlátozódhat "csak" egy dologra, de lehet generalizált, amikor a családi körön kívül majdnem minden helyzetet magába foglal. A félelmet keltő helyzetben a legkülönfélébb testi tünetek jelentkezhetnek úgy mint: nehézlégzés, szapora szívverés, izzadás, elpirulás, szájszárazság, szédülés, hideg/meleghullámok, émelygés, hányinger, hasmenés, vizelési inger, nyelési nehézség vagy gombócérzés a torokban, gyomorfájdalom, fejfájás, mellkasi panaszok, remegés, izomfeszülés. Az adott helyzetben pánikroham is kialakulhat.
A szociális fóbia komolyan akadályozhatja a napi tevékenységet, a munkát, a társas életet az emberi kapcsolatokat és az iskolai teljesítményt. Kezelés nélkül a beteg eljuthat a teljes szociális izolációig, szenvedésük általában súlyos, életminőségük nagymértékben csökken.
Gyermekeknek az idegenekkel kapcsolatos társadalmi szituációktól való félelme sírásban, dührohamban, megdermedésben vagy valakibe való kapaszkodásban fejeződhet ki.
A szociális fóbia gyakori zavar, az élettartam-prevalenciája átlagosan 11,5 % és egyforma gyakoriságot mutat férfiak és nők között. Általában már 18 éves kor alatt kezdődik. A betegek jelentős része nem részesül kezelésben mivel panaszaik miatt nem fordulnak orvoshoz. Ezen betegek gyakran használják szorongásoldásra a félelmet keltő helyzetekben az alkoholt vagy más drogot. Éppen ezért a szociális fóbia egyik típusos szövődménye a szerfüggőség, de gyakori a depresszió és a pánikzavar kialakulása is.
Differenciáldiagnosztikai szempontból ki kell zárni más szorongásos megbetegedéseket úgy mint pánik zavar, generalizált szorongásos zavar, a hangulatzavarokat, a schizophreniát, valamint az elkerülő személyiségzavart.
forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!