Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szerintetek is autista vonások...

Szerintetek is autista vonásokkal rendelkezik ez az ember?

Figyelt kérdés

Egy ismerősömről van szó, csak kíváncsi vagyok, nincs semmi célom a a véleményekkel, nem fogom az illetőnek mégcsak felhozni sem, egyszerűen csak más véleménye is érdekel.

1. Középkorú férfi, kielkedően magas intelligenciával. Ami szerintem gyanús:

- nem néz a másik szemébe-gyakran a falat bámulja beszélgetés közben, sokszor a fejét is teljesen elfordítja, ami azért elég látványos

- nem tudja magát kifejezni: pár szavas válaszokat ad, azokat is keresi, látszik rajta, hogy megterhelő a számára. (Rengeteget olvas, magasan átlagon felüli szókincse van.)

- komolyabb témakörben viszont nem tud rövid válaszokat adni, mindent pontosan, precízen el kell magyarázni, ezért inkább bele sem kezd

- extra érzékeny a szagokra, látványosan rosszul van olyantól, ami senki mást nem zavar

- aki először látja, annak a mimikája ijesztő, természetellenes, főleg ha barátságos próbál lenni

- nem ölel, puszil és beszél érzésekről

- 1 barátja van, haverjai nincsenek

- ha valamire nagyon koncentrál, akkor nem hallja, hogy beszélnek hozzá, simán elengedi a füle mellett

- nagyon bogaras- rengeteg ilyen apró történetet tudnék elmesélni

Ami ellene szól:

- nem rendmániás, nem rendezget betegesen

- nincs pontos napirendje, berögzött útvonalai

- más nagyon nem jut az eszembe



2016. máj. 8. 14:15
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
70%

Ne haragudj, hármas, de pontatlan szakmailag, amit írsz. Mostanra megszűnt az autizmus spektrum elhatárolása, hivatalosan az Asperger-szindrómások is ASD-ben (Autism Spectrum Disorder, vagyis autizmus spektrum zavar) tekintendők, ezt a diagnózist kapják, annak minden hozadékával. A jelenlegi diagnosztika tehát nem különbözteti meg érdemben a spektrum különböző pontjain elhelyezkedő autistákat, elismerve, hogy mindannyian ugyanazzal az alap funkciózavarral küzdenek, ami különböző mértékben nyilvánul meg náluk.


Kérdező: az autizmus olyan, hogy van kb. 100 különböző tünete. Ebből 40-50 bármelyik emberre jellemző lehet. Ha már 70-80 tünet jelen van EGYÜTT, akkor nagy valószínűséggel rajta van a spektrumon. A felsorolt tünetek mind auti tünetek, különösen azért, mert a szociális kompetencia hiánya együtt jár más, markáns auti tünetekkel (érzékszervi túlérzékenység - ez a nem autikra kevéssé jellemző!). Az, hogy bizonyos tünetek hiányoznak, semmit nem jelent, mert minden autinál egyéni mintázatban mutatkoznak meg a tünetek. Ismerek például olyan diagnosztizált autistát, akinek semmi problémát nem okoz mások szemébe nézni, és olyat is, akinek az érzések megfogalmazása nem okoz gondot. Viszont mellette ott van 80 másik tünet.


Kb. 90%-ig biztos vagyok benne, hogy az illető, ha utánajárna, megkapná az ASD diagnózist. Kérdés, hogy van-e erre szüksége. Ha elfogadja magát olyannak, amilyen, akkor nincs gond. Felnőtt korra a magasan funkcionáló autik jellemzően megtanulják (az intelligenciájuk révén) kompenzálni a hiányosságaikat és képesek teljes életet élni (a maguk módján természetesen, mert pl. nem igénylik a "haverkodást", így ez csak kívülállók számára lehet furcsa).

Felnőtt autikat az Autizmus Alapítvány diagnosztizál, ez fizetős. Érdemi jelentősége a diagnózisnak csak gyermekkorban van. Annyiban lehet felnőtteknél jelentősége, hogy a diagnózis segíti az önelfogadást, mert ettől rájönnek az érintettek, hogy nem ők működnek rosszul, hanem pont hogy tökéletesen működnek - autiként.

Ha viszont bármilyen zavart okoz az életükben az autizmus, akkor ugyanúgy, mint bárki más, kérhetnek pszichológusi segítséget, és akkor meg tudják tanulni kezelni ezeket a problémákat (a magas IQ-juk miatt gyorsan és hatékonyan).


Az én családomban két magasan funkcionáló auti van (egyikük diagnosztizált, a másiknál nagyon erős, szakember által is megfogalmazott gyanú áll fenn). Emellett ismerek személyesen több tucat felnőtt, magasan funkcionáló autistát. Nem jobb, nem rosszabb ez az állapot, mint a többi, csak más. Legalább ugyanannyi előnye van, mint hátránya. Én a magam részéről azt vallom, hogy ha választanom kellene, hogy életem hátralévő részét autikkal, vagy "normális" emberekkel szeretném leérni, egyértelműen az autistákat választanám.

2016. máj. 11. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
74%

A közeli kapcsolatban lévő működésről tudok érdemben nyilatkozni. Azzal együtt, hogy minden auti más egyéniség, számomra semmilyen gondot nem okoz a közeli kapcsolat az autikkal (párkapcsolatban sem!).

Tény, hogy vannak dolgok, amiben másképp működnek, de rengeteg előnye is van, amit más kapcsolataimban nem tapasztaltam. Például mindig tudom, hogy a másik mit gondol, nem kell találgatni, mert végletekig őszinte, egyenes. Egy óriási előny ez közeli kapcsolatban! Még akkor is, ha néha esetleg bántó, de mennyivel jobb az, amikor a másik csak GONDOLJA, és nem mondja ki a velünk kapcsolatos negatív érzéseit, gondolatait?

Egy autival a kapcsolat mindig kiszámítható, biztonságos, mert igénylik a világos, egyértelmű kommunikációt. Igen, mindent pontosan el kell magyarázni, de így biztos lehetek benne, hogy pontosan azt kapom, amire szükségem van, nem kezdi el a saját szájíze szerint alakítgatni, nem akarja kitalálni, hogy mire van szükségem.

Közeli kapcsolatban az autik is képesek az intimitásra, az elzárkózás csak a külvilágnak szól. Az én párom is kerüli a testi kontaktust idegenekkel (rajtam kívül kb. mindenki idegen számára), de párkapcsolatban nagyon is igényli.

Nagyon jó problémamegoldó, ami egy kapcsolatban igen jól jön.


Vannak furcsaságai, rigolyái, érzékszervi érzékenysége, de ezek mind tolerálhatók részemről, már megszoktam, mert mellette ott egy csomó nagyon előnyös tulajdonság, amit élvezek a kapcsolatban.

2016. máj. 11. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

"Ne haragudj, hármas, de pontatlan szakmailag, amit írsz. Mostanra megszűnt az autizmus spektrum elhatárolása, hivatalosan az Asperger-szindrómások is ASD-ben (Autism Spectrum Disorder, vagyis autizmus spektrum zavar) "


Szó sincs szakmai pontatlanságról - ellenben szakmai vitáról igen.


A hivatalos, akadémikus álláspont sokszor nem helytálló, nem ritkán szándékos félrevezetése az embereknekm hatalmi érdekekből eredően. Mint tudjuk, az iskolai oktatás (egyetemeken is!), valamint a médiák (tv, rádió) nem kis százalékban tartalmaznak szándékos csúsztatásokat, és teljesen irreális információkat, azaz dezinformációt.


Amiben korrigáló szándékkal közöltél megjegyzést, ahhoz hozzáteszem: nem értek evvel egyet se szakmailag, se józan paraszti ésszel, ugyanis nagyon nem mindegy, hogy az adott személyek, akik az autizmus spektrumba tartoznak, milyen fokban autisták. Még az azonos fokon autisták között is óriási eltérések vannak, alig van átfedés a szindrómájuk között! Tehát a legkevesebb az volna, ha megmaradna a korábbi kategorizálás.


[link]


"az autizmus spektrumot nem gyógyítandó betegségnek, vagy kiküszöbölendő fogyatékosságnak tekintik, hanem egy összetett jelenségnek, amit a maga teljességében kell tekinteni. Elvetik azt a nézetet, hogy van egy ideális agyberendezés; ehelyett toleranciát hirdetnek, és az úgynevezett neurodiverzitást tartják értéknek. Ez azt jelenti, hogy sokfélék vagyunk, sokféleképpen gondolkodunk, és ez a sokféleség érték, amit meg kell őrizni. Ez a nézőpont alapot ad a kultúra hirdetésére, ünneplésére, és a küzdelemre a jogokért. Éles a különbség azok között, akik betagolódtak ebbe a kultúrába, és nem akarják, hogy kiküszöböljék az autisztikus jellegeiket, és azok között, akik mindent megtesznek azért, hogy beilleszkedjenek a többségi társadalomba. VANNAK KUTATÓK, akik szintén emellett a nézőpont mellett érvelnek, mondván, hogy az autizmus spektrum nem betegség, és nem fogyatékosság... Egyes elméletek szerint az autisztikus tulajdonságok hatottak az ember evolúciójára, és ezek a hatások a történelemben is kimutathatók."


De pl a méltán nemzetközileg elismert, magyar ajkó, de Kanadában élő pszichiáter, Feldmár András ráadásul eleve elvet bármiféle pszichiátriai és pszichológiai kategorizálást!


[link]


"Tevékenysége szemben áll a pszichiátria hagyományos útjaival, mert elítéli a diagnosztizálás széles körben elterjedt módszerét (l. DSM-V) és az ezen alapuló terápiát, a betegségek és az emberek címkézését, a gyógyszeres kezelést (egyes kivételes eseteket leszámítva)"


Tehát kéretik nem egyeduralkodóan fixnek tekinteni bármiféle, tudományosnak nevezett álláspontot, mert az a pontatlanság. Tehát a te hozzáállásod, gondolkodásmdod a témáról, ami pontatlan; maradjunk ennyiben.

2016. jún. 2. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!