Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Létezik valamilyen orvosi...

Létezik valamilyen orvosi vagy jogszabálybeli meghatározás arra, hogy pontosan mely pszichiátriai betegségek minősülnek közveszélyesnek?

Figyelt kérdés

Azaz olyasmire gondolok, hogy pl a létező diagnózisok közül felsorolják azokat, amelyek egyértelműen pszichotikus zavarok és helyből magukban hordozzák a közveszélyesség fogalmát.


Van akár magyar akár nemzetközi csoportosítás ebből a szempontból?



2015. máj. 11. 14:17
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Én úgy tudom, hogy a DSM-ben meghatározott pszichés zavarokat, 'betegségeket' jogi értelemben nem veszik komolyan, mert komolyan vehetetlenek.


Így én meglepődnék, ha valamilyen pszichés állapotot közveszélyesnek minősítenének. És ez valahol logikus is.


Aki pszichopata, az elvileg közveszélyes lehetNE. És mégis egy csomó esetben nem az. Pszichésen egészséges emberek is veszélyeztetnek másokat - bár személy szerint kíváncsi lennék politikusokra, katonai vezetőkre akik embereket küldenek gyilkolni más embereket, vajon mennyire számítanak egészségesnek, bármilyen értelemben is. Lehet hogy egészséges embernek tekintenénk őket, de eléggé közveszélyesek.

2015. máj. 11. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Nem a diagnózis, hanem a magatartás a döntő.
2015. máj. 11. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
Így van, nem a diagnózison működik. Egy skizoaffektív zavarban "szenvedő" pozitív hallucinációkkal, álomképekkel aligha lehetne közveszélyesnek nevezhető. Míg egy borderline simán eléldegélhet a szomszédban, vagdosva magát, és a pszichopata sem biztos, hogy gyilkolászik, hanem valahol jól elvan, kielégíti az igényeit, és elkerüli a nehézségeit.
2015. máj. 11. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

és a BNO szerinti megnevezésekben sincs valamiféle kategorizálás? azért ez így fura, mert hiszen akkor hogy indítanak meg egy eljárást pl gondnokság alá helyezés céljából? vagy ha nincs konkrét diagnózis, akkor ez csak nagyon szubjektív döntés tud lenni, hogy XY pszichiáter azt mondja ZY-ról, hogy ő közveszélyesnek látja, bár csak pl. depressziós, míg a másikat skizofrénként nem látja annak, mert éppen olyanja van vagy megkapta a kellő borítékot? szóval akkor ez min múlik?

Hát próbálom komolyan remélni, hogy nem ennyire szubjektív módon ítélkeznek valaki felett akár végérvényesen is ... ???

2015. máj. 11. 19:33
 5/17 anonim ***** válasza:

Szerintem a bíró által kijelölt független szakértő véleményét veszik számításba.

Ha belegondolsz, elég abszurd valakit csak azért gondnokság alá helyeztetni, mert kapott egy diagnózist. Ha a gyógyszerei megfelelően be vannak állítva, képes gondoskodni magáról és problémát sem okoz a környezetének.

Demens betegek szerintem nagyobb százalékban kerülnek gondnokság alá.

2015. máj. 11. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:

persze, ez így stimmel elméletileg és nem is lenne gond, csak a gyakorlati megvalósulása már izgalmasabb kérdés. ugye főleg kisebb helyeken, hogy aztán az a független szakértő mennyire független, az ismét tök jó kérdés, főleg ha netán még összeköttetések és egyébérdekek is a képben vannak.


Csak mert tudok olyan esetről h nagymamát mindenáron gondnokság alá akarták helyezni, mivel akarták az unokái a pénzét, és nem riadtak vissza semmilyen eszköztől ...


De akkor más kérdés, vagyis másképp fogalmazom meg, hiszen ez az a kör, amely felvetheti egyáltalán magát a kérdést is:


Melyek azok a pszichiátriai diagnózisok, amelyek egyértelműen pszichotikus kórképnek minősülnek? Ugye egy skizofrénre abszolút ezt mondjuk, aztán egy bipolárisra már jó kérdés számomra, na de a pszichotikus diagnózisokat tételesen felsorolja bármilyen csoportosítás?


Vagy létezhet olyan, hogy egy ugyanazon diagnózis az egyik embernél nem pszichotikus, míg a másiknál igen? Ez azért eléggé kulcskérdés sztem, hiszen pontosan ez lenne a határvonal abban az értelemben, hogy na itt már rezeg a léc nagyon ...

Tudtok ilyet?

2015. máj. 12. 08:21
 7/17 anonim ***** válasza:
Van ahol a diagnózis része, pl. paranoid, skizofrén. Máshol határeset, és inkább téveszmék jellemzőek pl hipochondira,skizotíp vagy skizoaffektìv. De bármilyen más személyiségszerveződési szinten előjöhet pl szerhasználat után.
2015. máj. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

Egyébként ha már közveszélyesség én a tartalmától függően a paranoidot mondanám.

meg van az atipikus pszichózis, ami ezek egyikébe se illeszthető.

2015. máj. 12. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Bár ha azt vesszük, akkor az antiszociális személyiségzavar jósolja be legjobban a bűnelkövetést. Viszknt nem jó ezekről a kategóriákról ilyen kizárólagosan gondolkodni.
2015. máj. 12. 13:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:

A paranoid és az antiszoc szemzavar? hát érdekes egy dolog ez, de mondjuk mindkettőre lehet mondani h a mérték és a jelleg a kérdés sztem.


Értelek, sőt, én se szeretem a túlzott kategorizálást, viszont ha nincs nagyon precíz besorolás, akkor onnantól kezdve igen szubjektív tud lenni a megítélés, ami meg több, mint veszélyes dolog.

2015. máj. 13. 06:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!