Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A pszichológiai gyógyszerek...

A pszichológiai gyógyszerek ugyanolyannak tekinthetők, mint a többi?

Figyelt kérdés

Egy bakteriális fertőzést el lehet kapni a buszon, amire az orvos felír antibiotikumot, amit ha szednek, elpusztítja a baktériumokat, ezáltal a beteg tünetmentessé és esetleg immunissá is válik.

Ha valaki viszont valamilyen mentális betegséget kap, pl depressziót, és arra felírnak antidepresszánst, az csak elnyomja a betegséget és nem gyógyítja meg, nem?


A pszichológiai gyógyszer csak tünetkezelésre van, és egyik sem oldja meg az illető problémáját, vagy igen? Plusz mentális szennyeződés ellen immunitást sem lehet kapni, ha jól tudom.


2015. máj. 4. 20:35
 1/2 anonim ***** válasza:
Kezdjük a legelején. A mi univerzumunk három dologból épül fel: ez a tér, az anyag és az energia. Minden, amit látunk, hallunk, csinálunk vagy bármilyen módon tapasztalunk (a tudatunk is), az ezeknek a kölcsönhatásaiból jön létre olyan módon, ahogy azokat a természeti törvények (fizika, kémia stb.) megszabják. (Különben amikor ezekről a tudományágakról beszélünk, mint a fizika, kémia meg az összes többi természettudomány, akkor is valójában egyetlen dologról beszélünk, mert a természetben ezek nincsenek szétválasztva, csak az embernek könnyebb kategóriákat képezve gondolkodnia, de ez most tök mindegy.) És fordítva is: minden, amit megtapasztalunk, annak valamilyen kölcsönhatás áll a hátterében. Az emberi szervezeten belül a betegségek kialakulásában a molekuláris kölcsönhatások a meghatározók leginkább (de persze nem minden esetben), amiknek tudjuk is a kiváltó okát és a hátterét, így be tudunk avatkozni, hogy meggyógyítsuk az illetőt. A mentális betegségek hátterében is áll valamilyen folyamat, mert ha nem így lenne, nem léteznének mentális betegségek! A különbség "csupán" az, hogy ezekről a kóros folyamatokról vajmi keveset tudunk a többi betegséghez képest, ezért gyógyítani is nehézkes. Éppen ezért sokszor nem tudjuk, hogy milyen hatásmechanizmussal működnek a gyógyszerek, amiket adunk ellenük, hiszen magát az alap problémát sem ismerjük, csak azt látjuk, hogy ezek a pirulák többé-kevésbé hatnak. Talán közvetlenül a kiváltó okra, talán nem. Feltételezések azért mindig vannak. De hogy a kérdésedre is válaszoljak: ritka, hogy a pszichiátriában használt gyógyszerek magát a szervezetben lejátszódó problémát oldják meg, inkább csak elnyomják. Egy nap talán ugyanúgy tudjuk majd kezelni a mentális betegségeket is, mint a többit, csak ez nem ma lesz. De a lehetősége elviekben adott.
2015. máj. 4. 21:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A kérdésben megfogalmazott állítás kissé pontatlan vagy inkább naív.

Azok a gyógyszerek, amik elmúlasztják a(z akut) betegséget igazából csak felgyorsítják az elmúlását. Valójában magadtól is meggyógyulnál csak sokkal több szenvedéssel járna és több ideig tartana. (Kivéve persze pl a különböző ellenmérgeket, azt muszáj bevenni, de mondjuk a kígyóharapást nem is nevezném betegségnek). Az immunitás sem a gyógyszertől következik be, hanem attól hogy a szervezet találkozik az "ellenséggel" - ami akár betegség, akár megelőző oltás formájában jöhet - és kidogozza a védekezési stratégiát, amit már később is elő tud húzni, így ugyan megint elkaphatod, csak éppen nem veszed majd észre.

Na most vannak adott, genetikai tökéletlenségek az embereknél. Ezek viszont krónikus betegségeket okozhatnak, melyeket (jelenleg) csak tünetileg lehet kezelni. Pl magas vérnyomás, hajlam cukorbetegségre, rákra és persze pl pánikbetegségre, depresszióra is. És ez így is marad mindaddig, amíg nem génszinten folyik majd a gyógyítás, egyénre szabott gyógyszerekkel. Nézőpont kérdése amúgy, hogy pl egy szerotoninszintet egyensúlyban tartó antidepresszáns a tüneteket elnyomja-e, ahogy te fogalmaztad? Igazándiból nem, mivel a megfelelő szint miatt addig nincs is meg a betegség, ezért nincsenek a tünetek sem. Tehát nem a tüneteket nyomja el, hanem az okot nyomja el, tünteti el időlegesen, viszont a szedése nélkül visszatér az ok és így a tünet is.

A pszichiátria ráadásul aránylag fiatal tudomány és mai a gyógyszerei is csak max 5-10 éve vannak a piacon, sokat pedig már ki is vontak, így még ezek nem is tökéletesek.

2015. máj. 6. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!