Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hozzátartozókat miért "zavarja...

Hozzátartozókat miért "zavarja", ha az ember pszichológushoz jár?

Figyelt kérdés

Külön élek a családomtól, havonta párszor találkozunk, többnyire telefonon beszélünk. Így nem érzékelhetik esetleges hangulatingadozásomat, anyagilag nem függök tőlük.

Tudják, hogy pszichológushoz járok és időről időre megkérdezik, hogy még mindig járok? Meddig járok? Mondom, ezt nem beszéltük meg előre, én sem tudnám megjósolni. Néha visszakérdezek, hogy miért érdekli? - Csak úgy. - Netán zavar? - Nem.. csak a végén függő leszek. Egyedül kéne megoldanom a problémámat. Megszokom, hogy az apró-cseprő gondjaimat mindig megbeszélem valakivel. (Ez volt még a legbővebb érv, amit kicsikartam.)

Igazából nincs hozzá energiám, meg nem is akarom bizonyítani, hogy nem apró-cseprő dolgok miatt vagyok végre jó helyen. A lényeg, hogy sosem akarták tudni miért kezdtem el járni, ugyanakkor zavarja őket a tudat, mindig jönnek ezzel a "még meddig tart?" dumával, holott semmi közük hozzá, nem érzékelnek az egészből semmit. Nem veszek el tőlük se időt, se pénzt.

Vagy mindenki titkon attól félne, hogy olyat mondok róla egy titoktartási kötelezettséget vállalt vad idegennek, hogy az elájul?


2015. márc. 10. 16:15
 1/7 anonim ***** válasza:
Mond azt hogy már nem jársz, hátha akkor leszállnak rólad.
2015. márc. 10. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
65%
lehet az zavarja őket, hogy nem velük beszéled meg
2015. márc. 10. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
100%
Szerintem, lelkiismeret, tudják hogy nekik kellene segíteni plusz igen, félnek hogy róluk roszat mondasz. És persze zavarja õket hogy nem õk tudják a dolgokat, hanem a pszichológus.
2015. márc. 10. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Köszi a tippeket!

Bár azt szerintem ki lehet zárni, hogy zavarja őket, hogy nem velük beszélem meg problémáimat, mert hihetetlenül nem akarnak/akartak róla tudomást venni. Néha ejtettem el dolgokat és inkább feszült csend követte, szinte tapintható volt, hogy "nem akarom tudni". Nyilván egy csomó mindent nekik is sejteniük kellett volna, csak már akkor is homokba dugták a fejüket. Ezért sem értem, hogy akkor mit fáj nekik, hogy végre valaki hajlandó meghallani, hogy nincs minden rendben.

Na meg a korai problémakezelés is abból állt, hogy "felejtsem el", "ne foglalkozzam vele".

2015. márc. 10. 17:17
 5/7 anonim ***** válasza:

Hát figyelj én ovisként voltam először nevelési tanácsadóban pszichológusnál. Aztán 7.osztályban n voltam újabb pszichológusnál, 9 osztályban-ben megint pszichológus, 11. osztályban másik pszichológus. És két éve járok most ugyan ahhoz aki sokat segít.


Ha valaki én tapasztalt vagyok pszichomókusok terén. Szüleimet annyira se zavarta hogy ők hordtak folyton pszichológusokhoz meg ők is jártak. Igaz nagyon gazdag család voltunk anyagilag megtehettük. Nem kérdeztük egymástól mi volt a terápián mert az nem jó!


Amúgy meg a TE esetedben azért idegesek hozzátartozóid mert félnek attól hogy kibeszéled őket. Ezt senki se szereti, sérül az önbecsülés. Szóval nyugtasd meg őket hogy nem beszélsz róluk terápia során.


Egyébként milyen probléma miatt jársz pszichológushoz?

Én figyelemzavar miatt jártam régen most meg Generalizált szorongás és szomatizáció

2015. márc. 10. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dftgsgvghgev ***** válasza:

A család egy zárt rendszer, nem könnyű "beléje férkőzni". Olyan ez, mintha a lelki intimitásnak körei lennének, és a közvetlen család a legbelsőbb körök egyike. Amikor bemutatod a párodat, első ízben a családnak, az gyakran feszültséggel teli pillanat, és eltart egy darabig, amíg a család hozzászokik a jövevényhez.

A pszichológus ugyanilyen jövevény, különösen, ha figyelembe veszed, hogy "rajtad dolgoztok". Nem csak hogy "betolakszik" egy olyan "világba", a családi jelenbe és múltba, ami a világ elől van zárva, legalábbis a nagy része elől, de bele is szül ennek a világnak működésébe. Nem közvetlenül, hanem rajtad keresztül. Avval, hogy változtatni akarsz valamin az életben, óhatatlan, hogy elsőnek te változol meg. Mert te alakítod a saját "világodat". És a saját "világod" a családod "világának" is a része. Tehát elkerülhetetlen, hogy a "család" világában is változások állhatnak be. És ez a változás gyakran új működést követel meg a családtól magától. Aminek a családok ritkán örülnek teljes szívvel.

Talán érezhetik úgy, hogy egy kívülálló betolakszik a családi körbe, mintegy új bizalmasként. Ha jól értem, amit mondasz, akkor a te családodban a "másik bizalmasa vagyok" felállás nem megszokott. Ez a bizalmas, nem hogy nem megszokott, de róluk is véleményt alkothat. Félhetnek ettől is: vajon mit gondol rólam az idegen, aki olyasmit mondhat a gyerekemnek, ami nekem nem lesz jó. Mintha megbontanád a "hallgatás" szabályát (pl. hogy nem akarnak bizonyos dolgokról tudni, ami veled történik). Külön lehet ijesztő nekik, hogy a folyamat végén kaphatnak egy "addig nem megszokott módon működő családtagot". Az új és ismeretlen szintén lehet nyugtalanító.

De lehet, hogy mindez csak az én fantáziám szüleménye, és teljesen más miatt aggódnak.

2015. márc. 11. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 dftgsgvghgev ***** válasza:
szül = szól, sry
2015. márc. 11. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!