Lehet komoly egészségügyi (mint testileg, mint mentálisan) probléma abból, ha valaki elhanyagolja boderline személyiségzavart?
Egyre erősebb a gyanúm, hogy boderline személyiségzavarban szenvedek...
21/L
Igen.
A Borderline személyiségzavar az egyik legkomolyabb mentális rendellenesség, nyilván következményeket von maga után az, ha idővel kicsúszik az irányítás a kezed alól.
Ez egy nagy spektrumon mozgó betegség, így nehéz megmondani. Ha valaki egyáltalán nem foglalkozik vele, (nem csak olyan téren, hogy nem megy orvoshoz, de olyan téren sem, hogy maga utánanéz annak, hogy tudna jobb minőségű életet élni) akkor a tünetek súlyosbodhatnak ez által a tünetek enyhítésére alkalmazott technikák is: pl. ha valaki droggal, alkohollal akarja enyhíteni a belső fájdalmát, akkor ez átcsaphat alkoholizmusba, drogfüggőségbe, egyre keményebb szerek alkalmazásával. Vagy egy másik technika a falcolás is egyre súlyosabbá válhat, az illető súlyos sebeket ejthet magán. stb.
Az impulzuskontroll hiánya egyre erősebben mutatkozhat meg, lehetséges, hogy rendőrségi ügybe keveredik a borderlineos beteg (pl. ittasan vezet, vagy túl gyorsan hajt és közlekedési balesetet okoz, vagy nem tudja kontrollálni a dühét és nekimegy valakinek, összeverekszenek, vagy beszól valakinek és esetleg őt bántalmazzák stb.) A felelőtlen szex ahhoz vezethet, hogy a borderlineos személyt kihasználják, megalázzák, megerőszakolják, ami tovább mélyíti a betegség tüneteit.
A testi következmények is ezekre vezethetők vissza. A falcolás odáig fajulhat, hogy a seb elfertőződik és az illető meghal. Vagy fő ereket ér és elvérzik.
Az ittas, felelőtlen vezetés, a felelőtlen szex, a szerhasználat amik gyakoriak a borderlineosok érzelemkezelési repertoárjában, ezek mind okozhatnak halált.
Illetve a borderlineosok gyakran küzdenek öngyilkossági gondolatokkal, ezek is egyre rosszabbá válhatnak, öngyilkosságot kísérelhet meg a beteg személy.
De nyilván vannak olyan borderlineosok, akik nem ilyen eszközökhöz folyamodnak. Hanem a neurózis és pszichózis határvonaláról átesnek inkább a pszichózisba: tehát paranoiásak lesznek, elszigetelik magukat a világtól, megszünteteik minden kapcsolatukat, elhanyagolják magukat.
A munka és kapcsolatok terén is hanyatlás várható. A társadalomba való beillszkedés a munka megtartása problémássá válhat.
Hozzátenném, hogy egy sima orvos, vagy sima pszichiáter nem fog tudni segíteni. Dialektikus viselkedésterápia, kognitív viselkedésterápia, ami szóba jöhet borderline esetén. A gyógyulási idő kb. 2-8 év. Aki nem kifejezetten borderlineosokkal foglalkozik, azzal megeshet, hogy csak túlgyógyszerezi a betegét, illetve a nem megfelelő terápia ronthat is a borderlineosok állapotán. Nagyon sok pszichiáter van azon az oldalon, hogy minden betegséget valamilyen hormonok felborulása okoz és gyógyszer kell: hát ezeket érdemes elkerülni olyan messzire, amilyen messze csak lehet! A borderline nem olyan, mint a depresszió vagy a skizofrénia. A személyiségzavarok nem reagálnak jól gyógyszeres kezelésre.
"A gyógyulási idő kb. 2-8 év"
Hát ez fantasztikus. Idén leszek 30 éves, másfél éve van diagnózisom. Eddig se volt egy rendes kapcsolatom, és karrierem sincs; most akkor menjek el a húszezredik terápiára, hogy aztán nyolc év múlva, 38 évesen, de lehet, hogy csak 36, elkezdhessek normálisan élni, úgy, ahogy mindenki más. És még csodálkoznak, hogy a BPD-sek öngyilkosok akarnak lenni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!