Szelektív mutizmusban szenvedő gyerekkel mit lehet tenni, és ez a betegség mindig elmúlik felnőtt korra?
Egyik súlyos vislekedési zavar a mutizmus
A mutizmus (elektív vagy totális) egy kommunikációs, ill. viselkedés zavar: a mutista gyermek vagy csak egyes emberekkel vagy senkivel sem beszél, vagy csupán suttog, ill. bizonyos helyzetekben, időpontokban kommunikál. A gyermek választja ki, hogy kivel kommunikál - súlyosabb esetben csak a szűk családdal - de jelzésekkel, írásban stb. igyekszik megértetni magát. Ettől a látszólag szabadon meghozott döntéstől nem lehet kéréssel, felszólítással eltántorítani, sőt ez a helyzetet még rontja és a még meglévő kommunikációt is csökkentheti.
A mutizmus tehát olyan némaságot jelent, melyben úgy a hallás mint beszédhez szükséges szervek épek, és az érintett gyermek általában jó képességű. Többnyire már az óvodás korban alakul ki, de iskolakezdéskor is kialakulhat. A mutizmus minden előjel nélkül, hirtelen jelentkezik, a hátterében számos ok állhat.
Mivel jár együtt a mutizmus?
mutizmus
A mutista gyerekeknél (nagyobb részt lányokat érint) súlyos gátlás alakul ki, mely együtt járhat depresszióval, szorongással, egyéb viselkedészavarral, alvás- és evészavarokkal. Sokak közülük küzdenek beszédzavarral is. A mutizmus általában együtt jár észlelési zavarral, többeknél a hangok feldolgozása okoz problémát és kelt nyugtalanságot a gyermekben.
Összegezve a mutizmus megterheli az emberi kapcsolatokat, továbbá akadályt jelent új kapcsolatok kialakításában. Érinti az teljes személyiséget, annak fejlődését, kihat a magabiztosságra, öntudatra, identitásra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!