Ha az életcélok fontosak és szükségesek, akkor miért van az, hogy mégis megbetegíthetik az embert lelkileg, és a maximalizmus depresszióhoz vezethet?
Minden okos embertől azt hallom, hogy az életben tudatosnak kell lenni, célokat kell kijelölni, pontosan kell tervezni, és ha kijelöltük a céljainkat, el is érhetjük őket.
Ezzel szemben én, amikor kijelölök célokat, sosem tudom őket betartani, nem látom értelmüket, nem lelem örömöm bennük, mert ha beteljesülnek, nem érzek boldogságot. Maximalista vagyok és voltam, és ez azt okozta, hogy most depresszióval kezel pszichológus. Először pszichiáterhez mentem, ő azt mondta, hogy ez a perfekcionizmus tönkretehet, meg kell változnom. A szüleimnek csak annyi elvárásuk van felém, hogy találjam meg a helyem és legyek boldog. De valahogy pontosan ez nem megy. Túlságosan meg akarom tervezni az életem, túl racionálisan, tudatosan akarok elrendezni mindent, és nem bírok vagy nem akarok neki megfelelni. Pl. kitaláltam, hogy kétnaponta csinálok itthoni edzést, de valahogy mindig félbehagyom. Három nyelvet tanulok, készítettem hozzá tanulási tervet (mindhármat a hét két-két napján tanulom, egy szabadnap), részletes tervet csináltam ahhoz, hogy miket tanuljak - de valahogy ebbe se tudtam belekezdeni. Nem értem, mi van; egyik oldalról azt hallom, hogy az életben célok kellenek, amikért dolgozni kell, a másik oldalról meg a dokim azt mondja, hogy belső indíttatásoknak, vágyaknak kell engedni, és hagyni kell, hogy azok vigyenek, ahova visznek. Nekem már egy ideje vágyaim nem nagyon vannak, csak tengődöm itthon, hozok egy szintet az egyetemen, de amúgy semmi komoly, aktív dolgot nem csinálok. Pedig amúgy úgy érzem, hogy alkotásra, cselekvésre születtem, és ha rendben lennének a dolgok a fejemben, elképesztő sikereket érhetnék el (a tanulmányi eredményeim mindig kimagaslóak voltak, van érzékem a zenéhez, nyelvekhez, és a reál dolgok sem okoznak gondot, érdekel a nyelvészet, nyelvtanítás, érdekelnek a természettudományok). Mégsem tudom megvalósítani önmagam, és elmegy mellettem az élet. A dokim erre azt mondta, hogy valamiért olyan, mintha feladtam volna, félek élni, és ez iszonyú kínnal jár, mert az életerő attól még buzog az emberben, vannak vágyai, szüksége van élményekre és a kiteljesedésre. Ha ismeritek Ibsen Vadkacsáját, azt mondanám, kicsit olyan vagyok, mint Hjalmar.
Mit csinálok rosszul?
(kérem, csak azok írjanak, akik komoly válaszokat írnak!)
21/F
"3 nyelvet tanulnál, de egynek se ülsz neki."
Az egyikből 3 felsőfokúm van, a másikból középfokúm és OKTV-ztem belőle. A harmadikat is jól tanulom az iskolában.
Nem arról van szó, hogy ne lennék képes a tanulásra, hisz akkor sehol se tartanék, az egyetemre se juthattam volna be. Csak valamiért ellustultam, hagytam magam ellustulni, és nem találom az örömöt ezekben a dolgokban.
Inkább úgy érzem, hogy az a gond, hogy attól félek igazából, hogy elkezdem, de rosszul (nem hatékonyan) fogom csinálni, és ezért valahogy inkább el se kezdem, hogy azzal nyugtathassam magam, hogy majd egyszer rendbe jövök, és akkor teljesen kihasználom az energiáimat, addig meg akarok magam előtt szégyenkezni. De tudom, hogy ez hibás gondolkodás. A dokim szerint ezzel az a gond, hogy egy rossz állapotból azonnal teljesen gyógyultan akarok kijönni.
Nem lehet,hogy egyszerre túl sokat akarsz? A másik pedig az,hogy a célok,amiket magad elé tűzöl igazán érdekelnek-e?
Tudod,hogy mi a végcélod,mivel akarsz foglalkozni az életedben?
"Nem lehet,hogy egyszerre túl sokat akarsz?"
De, az lehet.
"A másik pedig az,hogy a célok,amiket magad elé tűzöl igazán érdekelnek-e?"
Na igen, ez is egy jó és lényegrelátó kérdés. Ezt feszegettük a pszichológusommal is. Kimentem ugyanis pl. külföldre egyetemre, de az első évben visszajöttem (azóta járok terápiára). Ott kinn rájöttem, hogy egyáltalán nem akartam én ezt, pusztán a hiúságom vitt rá. Sok dolog van azt hiszem, amit talán csak azért akarok, hogy elmondhassam magamról. A sikerélmény, az elismerés az, amire valójában vágyok, az nagyon kellene. Emlékszem, hogy néha, amikor középiskolában megkaptam, mennyire jól esett, és mennyi energiát adott... és nemcsak ilyen szinten lenne rá szükségem, hanem pasiként is.
"Tudod,hogy mi a végcélod,mivel akarsz foglalkozni az életedben?"
Nem, ez a rész nagyon zavaros. De nem is vagyok benne biztos, hogy tudnom kéne. Apám 40 éves volt, mire megtalálta.
Mintha csak én írtam volna...
Ha semmi sem érdekel igazán, illetve csak rövid ideig érdekel, és nem bírod összeszedni magad és tenni valamit, az a depresszió jele. Ha minden jól megy, akkor a terápiának köszönhetően ez javulni fog majd, de csodát ne várj, erre nem elég 1-2 alkalom. Légy türelmes.
Egyébként nem foglalkoztál valamikor ezotériával? Mert az eléggé el tudja hülyíteni az embert...
De durva... mi történt a rokonoddal egészen konkrétan? Pontosan mikkel foglalkozott? Bocs, ez nem ide tartozik, de érdekel.
És te mióta jársz pszichológushoz?
Kedves Kérdező!
Mintha magam olvastam volna, dettó ugyan ezeket produkálom pár hónapja, és nem tudom mit kezdhetnék vele:/.
Szóval Én is várom a válaszokat:).
20/F
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!