Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Meghalt a nagymamám ma reggel....

Meghalt a nagymamám ma reggel. Mégsem sírok. Ez miért van?

Figyelt kérdés
Szörnyen fáj a dolog, rosszul érzem magam, de nem tudok sírni. Ez normális dolog? F/18

2012. dec. 19. 12:53
 1/8 anonim ***** válasza:

még nem fogtad fel azért..

Gyász első szakasza: elutasítás

2012. dec. 19. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
És részvétem.
2012. dec. 19. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
majd később sírsz ... normális
2012. dec. 19. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

A gyász szakaszai


1. "Nem, nem vesztettem el."

Az első szakasz a tagadás. Még nem lehet elképzelni a valóságot. Az Ember védekezik a túlságosan erős érzések ellen. Nem akarja megélni, nem akarja látni, hallani, megérteni a helyzetet.


2. "A fenébe! Miért hagyott el? Nem volt joga hozzá."

Megjelenik a harag. Tiltakozás az elkerülhetetlen ellen. Vádolsz mindent és mindenkit... vagy önmagad ellen fordítod a haragodat és bűntudatot érzel.

Amikor egy kötelék elszakad, arra törekszünk, hogy helyreállítsuk.


3. "Kegyelem, Istenem, add vissza..."

Elkezdesz alkudozni. Még ha nem is vagy hívő, fogadalmakat teszel.

A valóságot túlságosan nehéz elfogadni, a veszteség talán még nem elkerülhetetlen. Mindent meg kell próbálni.


4. "Nem látom többé. Vége."

Szomorú vagy és sírsz. Észre kell térned, a bánat nem hozza vissza. Ez a depresszió szakasza. Semmi nem számít már. Levert vagy. Az energia, ami tegnap még a haragot vagy az alkudozást hajtotta, eltűnt.


5. Vége. Sajnálod, de beletörődsz.

Készen állsz tovább lépni, új kapcsolatokat kötni. A gyász elvégezte munkáját.


A szomorúság természetes emóció valaki elvesztésével, vagy a csalódással szemben. Egy kudarc, egy gyász, egy költözés, egy olyan helyzet, mely felébreszti bennünk azt az érzést, hogy nem szeretnek... A szomorúság színei sokfélék lehetnek: nosztalgia, elbátortalanodás, zavar, kétségbeesés...

Az elkeseredést az váltja ki, hogy meg kell hajolnunk egy elkerülhetetlen kényszer előtt. Ez a gyász reakciója. Nem változtathatunk semmit. Tehetetlenek vagyunk, nem marad más, mint sírni. Mindenfelől összeszorítanak. Legszívesebben nem is léteznénk többé.

A szomorúság nem azonos a depresszióval. A depresszió a gyász kudarcát jelenti.


(Isabelle Filliozat: A szív intelligenciája)

2012. dec. 19. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Talán már régóta beteg volt, és nem ért váratlanul, vagyis várható volt, hogy meghal hamarosan?

Esetleg mindennap aggódva mentél haza, hogy nincs-e baja, él-e még? Most pedig azáltal, hogy meghalt vége ennek a bizonytalanságnak?


Valószínűleg még nem érzékeled a hiányát. Majd ha jössz-mész a házban, és nem lesz ott, nem szólhatsz hozzá, lehet elszomorodsz, és majd nem tudod abbahagyni sem a sírást.

?!

2012. dec. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
A gyásznak vannak fázisai, ezt sokan leírták már. A veszteséget fel kell dolgozni, a megfigyelések szerint 5 lépcsőben zajlik, és kb. 1 évig tart. Régen a gyászévben feketében jártak az özvegyek. Először szinte sokkol minket a hír, és szinte tagadjuk, hogy ez megtörtént. A sírás majd később következik. Sajnos veszteségeket mindannyian megélünk, hiszen aki születik, meg is hal. Elő lehet segíteni a folyamatot azzal, ha közösen feleleveníted valakikkel a nagymamáddal közösen megélt pillanatokat. A temetésre is menj el mindenképpen, ez is segíti az elfogadást. Őszinte részvétem neked ehhez a nagy veszteségedhez.
2012. dec. 19. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Én az átlagosnál sokkal több temetésen jártam és járok. Ha egy páciensem távozik el, akkor is ha tehetem, ott vagyok. Sosem sírtam, anyám temetésén sem.


Egyébiránt meg ha a mama rossz állapotban volt, nem feltétlen muszáj sírni amúgy sem. A halál az élet természetes része. Természetes, hogy nem sírsz.

2012. dec. 19. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy nagymamád már nem volt jó állapotban, de a veszteséget mindenképpen fel kell dolgozni. Ez nem azt jelenti, hogy felejtsed el a nagyit, meg az együtt töltött szép pillanatokat. Sőt! Beszéljetek róla. A gyász az, ami természetes, mert az elfojtások megbetegítőek. Az előbb említett gyászolási szakaszokba pedig bele lehet ragadni, és ha nem gyászolsz, akkor meg is lehet betegedni. Beleragadni annyi, mint nem továbbhaladni, vagyis lehet a tagadásban maradni, és 20 év múlva is karácsonyi ajándékot vásárolni és a fa alá tenni az elhunytnak. Lehet 10 év múlva is dühösen szidni az elhunytat, hogyan tehette velünk, hogy meghalt, és itt hagyott. Vagy lehet depressziósan ágynak esni valaki halála után sok-sok évvel is, és az ágyból többé ki sem kívánkozni. Ezek már nem egészséges dolgok. Kb. 1 év elteltéig el lehet és kell gyászolnunk a veszteségünket. A lelki egészségünk miatt kell. Ilyenkor kicsit magunkat is siratjuk, mert ez is tudatosítja, hogy majd mi is meghalunk egyszer. Te most az első szakaszban vagy, szinte még nem is tudatosult benned, hogy ez megtörtént. Ez teljesen rendben van, ha még nem sírsz.
2012. dec. 19. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!