Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Most érzem úgy hogy segítségre...

Most érzem úgy hogy segítségre van szükségem. Pszichológus?

Figyelt kérdés

Nagyon bonyolult és kacifántos a múltam, sok minden előfordult velem, éveken át tartó depresszió, pánikrohamok, volt hogy közel másfél évig alig tettem ki a lábam a lakásból, az iskolában nagyon sok zűr volt, és iszonyúan kerültem, csoda hogy a 8 általánost valahogy elvégeztem, azóta tavalyig (18 éves koromig) próbálkoztam, nem ment. Most nincs munkám, se szakmám, se semmim, alig bírok barátkozni mert egyszerűen semmihez nincs kedvem se senkihez, most is alig járok el. Annyira bonyolult az elmúlt 6 évem hogy még szinte én se tudom követni. De semmit nem tettem le még az életemben, nem csináltam olyat amire én is büszke lehetnék, és bár javíthatnék a helyzetemen, félek is, és úgy érzem egyedül képtelen vagyok változtatni.

Régen elküldtek pszichológushoz, de az akkori énemmel még máshogy reagáltam mindenre, és nem fogadtam el segítséget, utána meg már nem törődtek az egésszel, azt gondolta mindenki hogy csak jobban lázadok mint általában bárki..

Nagyjából vázolva ez a helyzet, és még most is előjönnek a régi dolgok, rohamok, fóbiák, ingerlékenység, bezárkózottság...változtatni akarok ezen. De egyedül nem tudok hiába próbálkoztam sokszor :(

Van értelme pszichológushoz menni? Ha kibeszélek mindent az javítana a helyzeten? Vagy tudnának segíteni hogy lépjek túl mindenen és élvezzem is végre az életet? Nem akarom azt hogy elmegyek meghallgatnak, bólogatnak és távozok. Nekem normális segítség kell amit már rég meg kellett volna kapnom. Igen, benőtt a fejem lágya és tenni akarok valamit. Jelen pillanat viszont orvoshoz se tudok menni mert gondok vannak a TB-mmel és eltart egy ideig míg azt elintézzük..hova menjek segítségért?

Köszönöm hogy elolvastátok.


2012. szept. 10. 00:44
 1/5 anonim ***** válasza:

Van, akinek segít a kibeszélés, és van, akinek nem.

Hogy érzed, akarnál beszélni? Vagy válaszokat keresel?


A pszichológus valódi segítséget abban tud adni, hogy megerősítéseket ad, Melletted áll, talán az első ember az életedben, akiben megbízhatsz, aki szeretni tud, de 90% az esélye annak, hogy nem ilyen embert fogsz ki.

Én előadók közül szoktam választani, tehát akit már láttam pl. a TV-ben beszélni, és meg tudom ítélni az emberségét, és mind1, hogy pszichológus vagy reikimester, számmisztikus, stb., hanem az embersége a fontos.

Ingyen kell mindenképpen?

Én a kineziológiát javasolnám, de az piaci áras, állami nincsen.

2012. szept. 10. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen az a baj hogy eddig is azért tartózkodtam a pszichológusoktól mert voltam azért már pár embernél és mindegyiknél csak beszéltem és beszéltem és az nem segített.

Hát ha van lehetőség akkor ingyenes kéne, mert egyszerűen nincs pénzem rá, gyűjteni akarnék, de a semmiből nem lehet..ha ilyet nem találok várok még hátha, vagy míg lesz rá pénzem.

Köszönöm a válaszod!

2012. szept. 10. 15:06
 3/5 anonim ***** válasza:

Szia!

Azért kérdeztem, mert engem sem vet fel a pénz, de egy nempszichológiai terápia sokkal többet csinál, mint a pszicho ülés, tehát csak ritkán kell igénybevenni. Én folyamatosan járok kineziológushoz, ami 5 E Ft (alkudtam), és havi 1x kell nagyjából menni, és több eredménnyel jár, mintha heti 3x mennél pszichológushoz. De a kinez. a létező legszelídebb beavatkozás, vannnak nagyágyúbb módszerek is, drágábbak is és még ritkábban kell menni.:)

2012. szept. 10. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Az alábbiakban a kihez érdemes fordulni döntést szeretném megkönnyíteni, hátha segít Nektek, lentebb egz hosszabb irásom található (magam is gyakorló klinikai szakpszichológus vagyok). Tényszerűen pedig abból, amit irtál mindenképpen klinikus pszichológushoz fordulj, mert nagyon összetett a problémád, és veszélyeket is rejt, ha nem megfelelő kezekbe kerülsz. TB kártya rendezése után a Tündérhegyi pszichoterápiás intézethez fordulhatsz, kiváló szakemberekkel, ingyen ellátnak: [link]


Es akkor a pszichológusokról egy kis info:

Manapság rengeteg választásunk van, ha lelki problémákkal küzdünk, ugyanakkor laikusként igen nehéz eldöntenünk kihez is forduljunk. Bár az információ széleskörű elérése lehetővé teszi, hogy mérlegeljük döntéseinket, mégsem könnyű a dolgunk, hiszen minden szürés nélkül befolyásolja életünket, sokszor inkább összezavarva az embert.



A minap kisebb kutatómunkát végeztem az interneten, mert kiváncsi voltam, vajon laikusként mit gondolunk a pszichológusról, pszichoterápiáról. Tettem ezt azért, mert gyakorló klinikai szakpszichológusként meglehetősen sokszor találkozom azzal, hogy az emberekben összekeverednek a segítőkről alkotott nézetek, fogalmak, amely esetenként sajnos igen súlyos következményekkel járnak.

Információimat pacienseim, ismerőseim elmondásaiból , az internetes fórumok hozzászólásaiból, és inernetes segítők megnyilvánulásaiből gyüjtüttem. Összességében azt tapasztaltam, hogy viszonylag kevés ember tudja, valójában mitől szakember, a szakember, legtöbbször inkább megerősödött sztereotípiák, ismerősi tapasztalatok és gyakran a segítőről alkotott homályos elképzelések alapján döntenek az emberek a lelki problémákban való segítség kiválasztásakor.


Néhány tipikus tévhit majd tény a pszichológusokkal kapcsolatban:

1. Tévhit: A legtöbb tévhit azzal kapcsolatos, hogy a pszichológus kap valamiféle elméleti képzést, majd ezt ráhúzva az adott problémára elemezgeti azt, hosszasan.

Tény: a terápiára hivatalosan kiképzett pszichológus az elméleti képzésen tól, gyakorlati-, önismereti-, és szupervíziós képzésben is részesül, összesen minimum10-12 éven keresztül.


2. Tévhit: A második leggyakoribb tévhit, hogy a legtöbb pszichológus maga is problémás, nem szűrik őket alkalmasság szempontjából.

Tény: a terápiára hivatalosan kiképzett pszichológusnak több 150 óra önismereti terápián kell keresztül mennie. Ennek lényege, hogy mivel a terápiában az egész személyiség részt vesz (érzelmek megosztása is történik), a szakembernek megfelelően megdolgozott személyiségre van szüksége. Ennek eredménye, hogy a pszichológus el tudja választani saját érzelmi reakcióit és problémáit képes önállóan, másokra való rávetítés nélkól kezelni. Így ezek nem befolyásolják sem a terápiás folyamatot, sem a paciens gyógyulását. Természetesen ez azt is jelenti, hogy az önismereti szakaszban kiderül, ha olyan pszichés probléma áll fenn a pszichológusnál, ami megakadályozza a paciensek biztonságos és szakmailag helytálló kezelését. Ez esetben nem engedik tovább a képzésben. Ezért fontos, hogy csak megfelelően kiképzett segítőhöz (ami a pszichológusoknál a klinikai szakpszichológus képzettség által biztosított) menjünk.


3. Tévhit: A harmadik leggyakoribb tévhit azzal kapcsolatos, hogy a pszichológus nem csinál semmit, csak hallgat, néha 1-2 mondatot szól ugyan, de nem történik semmi, azt sem tudni, mi a haszna.

Tény: A pszichológus, nem elektroműszerész, hogy egy csavarhúzóval megjavítson, és nem is közgazdász, hogy két logikai számítással eredményt produkáljon. Sajnos mágusnak sem mondanám, erre a szerepre amúgy is van bőven vállalkozó az ezoterikus világból. Mindezek ellenére megfelelően képzett pszichológus képes arra, hogy őszintén figyeljen. Félretéve saját érzéseit, reakcióit, meghallja azt, amit más nem vesz észre, sokszor még maga a paciens sem. A látszólagos hallgatása és egy-egy jól megfontol kérdése mellett ugyanakkor többszintű munkát végez. Elemzi a látottat, halottat, az érzelmileg megtapasztaltat, összeveti az elméleti, diagnosztikai és terápiás tudásával, integrálja ezeket, majd fokozatosan, a paciens ütemében és nyitottságában beindítja a változást. A terápia lényege, hogy a pacienst képessé tegyük arra, hogy önállóan létrehozza magéban a változást, azaz ne legyen szüksége később terapeutára. Mindez módszerenként eltérően történik, hol gyorsabb és látványosabb a haladás, hol lassabb és mélyebb a változás. Sokszor csak azt veszi észre a páciens, hogy kicsit nyugodtabb, vagy megváltoznak emberi kapcsolatai, miközben nem biztos, hogy összeköti, hogy mi okozza ezeket a változásokat. És sajnos olyan is van, hogy nem lehet változtatni, csak kisérni valakit, azaz segíteni elviselhetőbbé tenni az életet, a megváltoztathatatlant.


És végül álljon itt néhány tény a pszichológus szakmai képzéséről, hogy megfelelő döntést hozhassunk, vajon kit válasszunk kisérőnek, segítőnek ha lelki problémákkal küzdünk.


Ki a szakember a pszichológusok között?

A törvényi szabályozás szerint szakembernek számít az, aki akkreditált képzőhelyen teljesíti az adott képzés feltételeit, és erről a képzőhely hivatalos bizonyítványt, oklevelet állít ki számára.

Az akkreditáció lényege a paciensek védelme, hiszen ez biztosítja számukra azt, hogy a képzettség megszerzője valóban képes ellátni szakmai szinvonalon a feladatát. És ebben van a lényeg, hiszen a tévhittel ellentétben, a terápiát folytatható pszichológusok képzése igen összetett folyamat, és bizony alsó hangon is 10-12 év elméleti, gyakrolati, önismereti és szupervíziós tanulást foglal magában. Nézzük képzésenként:

Pszichologus képzettség: Az első, főleg elméleti képzés, amiről általában mindenki sejti is, hogy mit takar. Ezen összetett pszichológiai ismereteket szereznek meg a hallgatók. Ma jelenleg MA végyettséget adó, 5 éves egyetemi képzés, melynek elvégzésekor pszichologus diplomát kapnak a hallgatók. De itt még terápiát nem tarthatnak! Ma államilag elismert, hivatalos pszichológus képzettséget az alábbi egyetemek adhatnak: ELTE (ELTE-PPK), Károli Egyetem (KGRE) Budapesten, Pécsi Egyetem (PTE-BTK), Szegedi Egyetem (SZTE-BTK), Debreceni Egzetem (DE). A tévhittel ellentétben a Miskolci magánegyetem NEM ÁLLAMILAG ELISMERT, igy pszichológus diplomája közel s távol nem egyenértékű az államilag elismert pszichológus diplomákkal.

Klinikai szakpszichológus képzettség: Ma Magyarországon hivatalosan terápiát klinikai szakpszichológus végzettségű szakember tarthat. Ez a képzés 4 éves, orvosi egyetem alrendszerébe tartozó képzőhelyhez kötött. A képzés átfogó, mind elméleti, mind gyakorlati elemekkel, önismereti és szupervíziós képzéssel. A gyakorlati képzés a diagnózis alkotás és a terápiás módszerek gyakorlati oldalát tanítja meg, szupervízió, azaz szakmai felügyelet mellett. Az önismereti képzés során (ami talán az egyik legfontosabb a sorban), a saját személyiségüket dolgozzák meg a pszichológusok, alkalmassá téve önmagukat arra, hogy másokon is segíteni tudjanak. A szupervízió lényege, hogy tapasztalt szakember vezetése mellett pacienseket kezelnek a hallgatók. Ma államilag elismert, hivatalos klinikai szakpszichológus képzettséget az alábbi egyetemek adhatnak: SOTE ,Pécsi Tudomány Egyetem, Debreceni Egyetem

Módszerspecifikus képzés

A módszerspecifikus képzettség lényege, a különböző terápiás módszerek (analitikus terápia, kognitív terápia, pszichodráma, hipnózis, szimbólumterápia, családterápia, stb.) elsajátítása. Módszerenként eltérő akkreditált módszerspecifikus képzőhelyeken oktatják, minden módszer, elméleti, gyakorlati, önismereti és szupervíziós képzésből áll, minimum 2 év (de gyakran jóval több) képzés módszerenként!

Pszichoterapeuta szakképzés

A pszichoterapeuta szakképzettség a legmagasabb fokozat a terapeuta képzésben, a módszerspecifikus képzettséggel összehangoltan szerezhető meg. 3 éves képzés, amelyben a pszichoterápia vezetésének gyakorlati és elméleti oktatása valósul meg szupervíziós esetvezetés mellett.


Talán a fentiekből egyértelművé válik, hogy mit tanul egy pszichológus, és az is, hogy ha valóban biztos kezekben akarunk lenni, amikor segítségért fordulunk, akkor talán érdemes kicsit utánajárnunk, vajon segítőnk milyen alapon is kezel Bennünket.

2012. szept. 18. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Fhu, köszönöm szépen a hosszú választ! A TB-m még mindig nincs, de amint meglesz felkeresem a Tündérhegyit, és teszek ott egy próbát.
2012. szept. 19. 23:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!