Milyen ok (ok) ra vezethető vissza a nárcisztikus személyiségzavar kialakulása?
szerintem erre még nincs 100%ig biztos tudományos magyarázat, max találgatás
A személyiségzavarok kialakulása több tényező eredménye, egy konkrét kór ok nem nevezhető meg. Számos vizsgálat bizonyítja, hogy a személyiségzavarok hátterében genetikai okok is szerepet játszhatnak hajlamosító faktorként. Bizonyítja ezt, hogy komoly pszichiátriai betegségekben (skizofrénia, bipoláris affektív zavar) szenvedők családtagjai között jóval gyakoribb a személyiségzavarok előfordulása.
Jelentősen befolyásolhatják a személyiség alakulását konkrét testi betegségek (pl. endokrinológiai megbetegedések), de áttételesen bármely hosszantartó, súlyos szervi betegségnek lehet a megváltozott életminőség kapcsán személyiséget torzító hatása. Érdemben befolyásolhatják a személyiségzavarok alakulását agyi károsodások (központi idegrendszeri sérülés, gyulladás, agyvérzés), alkohol, drogok és bizonyos gyógyszerek tartós és/vagy túladagolt szedése. Ezeken túl azonban a személyiségzavarok kialakulásában messze a legnagyobb jelentősége a szocializációnak, a környezet hatásainak van. Ezen belül is kiemelendő a család szerepe, mely rendkívül meghatározó.
A kora gyermekkori lelki fejlődés zavarai, bizonyos hibás tanulási mechanizmusok, a korai kötődés (ősbizalom) kialakulásának torzulásai, a rossz vagy hiányzó szülői minták, rossz problémamegoldási technikák, a korai élmények és azok feldolgozásának szerepe mind meghatározó lehet. Valamilyen súlyos veszteségélmény, gyerekkori pszichotrauma, bántalmazás vagy rossz életkörülmények ronthatják, gyorsíthatják a folyamatot.
A nárcisztikus személyiségzavar oka az integrál pszichológiai irányzat szerint a következő.
A gyerek, amikor a személyisége kialakulóban van, igényli a környezetétől, elsősorban az anyától annak a visszajelzését hogy ő csodálatos.
Egy kisbaba csodálatos, egy kisbaba remekmű :-)
Azt, hogy ezt a visszajelzést nem kapja meg, sok tényező okozhatja. Például az anya képtelen kifejezni a szeretetét, mert fáradt, mert beteg, vagy mentális problémái vannak. A gyereket nem akarta, lányt vagy fiút akart, stb.
A másik variáció, amikor az ellenkezője történik, csak a csodálatos mivoltjára kap visszajelzést, apuci-anyuci szeme fénye, a hiba nélküli.
Normális személyiség kialakulásához szükség van arra, hogy a környezet nagyjából korrekten visszajelezze ebben szuper vagyok abban meg kevésbé, és ennek ellenére szeretve és elfogadva vagyok. Jó és rossz oldallal együtt, a szeretet nem a tulajdonságaim függvénye, azért kapom mert létezem.
Ez a hiány, ez a beteljesületlenség okoz egy fixációt, ami személyiség meghatározója, az illető egy a soha ki nem elégíthető szükségletet hajszol, annak a kritika nélküli elismerését hogy csodálatos.
Miben nyilvánul meg?
Állandó megerősítést követel a környezetétől hogy ő csodálatos. A legminimálisabb kritikát sem képes elviselni, azonnal visszatámad, agresszív, empátiára képtelen. Kb mint egy két éves gyerek, hiszen a fixációja ott gyökerezik.
Pszichológia segítséget nem kér, hiszen meg van róla győződve, ő jobban tud mindent mint a segítő, a kritikát hiába építő, képtelen a legminimálisabb szinten elviselni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!