A dupla személyiségnek milyen tünetei vannak?
Hi. Nem tudom, pontosan erre gondolsz-e, de gyanítom, igen:
Disszociatív identitászavar
Egy személyben egy vagy több különálló személyiség vagy személyiségállapot létezése. Ezek eltérő, sajátságos gondolkodásmóddal, észlelési rendszerrel és a külvilághoz való viszonnyal rendelkeznek. Ritkán tudnak egymásról. Előfordulhat pl. hogy a személyiség egy nem kívánt darabja szakad le, és kezd önálló életet élni. Olyan is lehet, hogy személyiségváltáskor egy felnőtt egykori gyerek-énj jelenik meg újra, stb.
E személyiségek közül legalább kettő váltakozva irányítja a magatartást.
Valamely fontos személyes információra való visszaemlékezési képtelenség, melyet szokványos feledékenységgel magyarázni nem lehet. Az információ megvan ugyan a memóriában, de az egyik személyiség számára nem hozzáférhető, míg a másik számára igen.
A zavar nem tulajdonítható pszichoaktív szernek, általános egészségi állapotnak. Gyerekeknél nem képzelt játszótárs, fantáziajáték.
Előfordulhat, hogy pl. egy emlék, egy tulajdonság, tudattalan vágy válik hozzáférhetetlenné. A mélylélektan szerint ezek is "önálló" életet élnek, de összetettségük nem éri el egy személyiségét.
Szokták még a skizofréniával keverni, azonban a skizofréniában a személyiséget megalapozó funkciók válnak le egymásról, pl. az érzelmi élet és a gondolkodás, a gondolkodás és az érzékelés, stb.
A DSM IV TR még felhozza az olyan eseteket, mint pl. egy szellem általi megszállottság érzése. Ezek egyrészt nem többszörös személyiségek, másrészt csak akkor tekinthetőek zavarnak, ha a jelenség nem illeszkedik az ember kulturális közegébe. Pl. a szibériai törzsek sámánjainak szellemek általi megszállása nem zavar, mert az szervesen kapcsolódik a hiedelemvilágukhoz és spirituális feladataikhoz. Egy ateista démoni megszállása már azért gyanús is lehet, de az nem többszörös személyiség.
Ez a zavar tudtommal ritka.
Ezek konkrét tünetek. Ennél konkrétabbhoz már figyelembe kéne venni, hogy pl. a világhoz való viszony (pl. kit kedvel a két személyiség, kit nem, kire emlékszik, kire nem, kit védenek, kit támadnak) miben tér el egymástól a két személyiségben.
Az is egyedi lesz, hogy miben tér el a két személyiség, mik az erősségeik, a gyengéik, milyen elhárító vagy védelmi mechanizmusokat használnak, egyáltalán milyen háttér áll mögöttük, mi a céljuk (ha van egyáltalán), mire képtelenek emlékezni, stb. Szintén egyedi lesz, hogy miben különböznek a külvilág értelmezésében. Milyen dolgokat emelnek ki abból, ami velük történik, milyen jelentőséget tulajdonítanak neki, milyen egyáltalán az élményeik színezete.
Minden az adott betegtől és az ő élettörténetétől függ. Ha a fentiektől konkrétabb tünetek kellenek, attól tartok, ahhoz már a beteg is kell. Az emberek pedig nem egyformák, így a személyiségrészeik közti eltérések is különbözni fognak, mely különbség pont abból az egyedi élethelyzetükből és életútjukból ered, ami az emberek közti különbségek forrása is.
Magyarul, az első kommentben álló tünetek az általánosak, amik minden (vagy majdnem minden) ilyen betegnél megvannak. Ha ennél konkrétabb dolgokra vagy kíváncsi, ahhoz szerintem esettanulmányokra lesz szükséged.
bár nem igazán tudom, mit értesz "konkrét" alatt. Az orvostudományban lehetnek igen precíz tünetek, mert az emberek teste nagyjából ugyanúgy működik az egész világon. A pszichés működésekről ezt nem lehet elmondani. Ha a jelenség túl precíz, akkor félő, hogy csak egyetlen emberre igaz a "tünetlista". Ahhoz, hogy ezt elkerüljük, meg kell figyelni, hogy sok-sok betegnél milyen közös "tünetek" jelentkeznek, amelyek alapján az adott kórképet el lehet különíteni a normatív (nem normális!) működéstől és más betegségektől.
Éppen emiatt a "közös" faktor miatt jutunk oda, hogy a betegekre jellemző egyedi tünetek jelentőségüket vesztik, és csak a "közös" tünetek mennek át a rostán. Mintha a betegség főbb vonásai alapján a betegeket közös nevezőre emelnéd. Ezek a közös nevező elég konkrét ahhoz, hogy más betegségtől meg lehessen különböztetni az állapotot, de elég tág ahhoz, hogy általánosítani lehessen több különböző betegre.
Ezért mondom, hogy ha konkrétabb tünetek kellenek, ahhoz már kell a beteg is. Ehhez pedig főleg esettanulmányok útján juthatsz hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!