Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mire jó a pszichológusi diploma?

Mire jó a pszichológusi diploma?

Figyelt kérdés

Hamarosan végzek a pszichológia szakon, és egyre inkább azt hallom, hogy a diplomám csak annyit fog érni, mintha Pistike kijönne az orvosi egyetemről, és azon örvendezne, hogy ő már orvos. Igen ám, de milyen orvos!


A pszichológusi diplomámmal egyszerűen csak egy pszichológus leszek? Semmi magánpraxis? Semmi dívány, Soma, Viva tévé? Hát ezért tanulok, hogy a végén egy újabb képzésre fizethessem be magam?


Röviden és velősen? Mit szabad csinálnia egy pusztán pszichológia szakos diplomával rendelkező fiatalnak? József Attilával szólva: én dolgozni akarok.


2011. jún. 28. 10:54
1 2
 11/11 anonim ***** válasza:

Ó, te jó ég! Nem kell ám hinni azoknak, akik istenítik a klinikai szakképzést! Ha ingyen akarsz melózni, hajrá! Rengeteg ismerősöm csak önkéntesként talált olyan munkát, amit aztán elfogadtak a klinikaihoz. Vannak más szakképzettségek is, pl. tanácsadó szakpszichológus, pedagógiai szakpszichológus. A saját területén mindegyik vezethet magánpraxist. (De ezt tényleg nem terápiának hívják. Attól még ugyanolyan értékes segítségnyújtás.)


És aztán ott vannak a különféle módszerek is: pl. autogén tréning, örömtréning... Ha ezeket elvégzed, bátran dolgozhatsz sima pszichológus diplomával is. Sőt, még az sem kell hozzá. Szociális munkások is cisnálják, teljesen hivatalosan. Ahhoz meg, hogy vállalati tréner légy, nem kell szakképzés, inkább kapcsolatok, rátermettség, meg angol nyelvtudás.


Ha pedig saját vállakozást ("praxist") akarsz, találj ki egy olyan területet, ami nem terápia, de amibe beleásod magad. Pl. én a tanulási problémákra specializálódtam, de inkább a tanulástechnika oldaláról. Ebben a témában kenterbe verek bármilyen klinikai szakpszichológust, ráadásul a célcsoport is szélesebb, mint azok, akiknek tényleg terápia kell. (A tanulástechnika oktatás szinte bárkire ráfér.)


Persze mindenképpen érdemes szupervízióba járni. A szakképzés különben erre megfelelő, de mást is választhatsz. Én pl. egy csoportba járok.


Valóban, suliba is elmehetsz, de az tényleg kemény hely. Ha nagyon önálló és kreatív vagy, azért meg fogod állni a helyed. Csak nem lesz senki, aki segítsen! Te leszel a csodabogár a tanárok között. Csak egy a baj: rengeteg jelentkező lesz monden egyes állásra...


Egyébként azt javasolnám, hogy dolgozz pár évet, és csak utána dönts a szakképzésről. Nem kevés kollégát láttam, aki időközben meggondolta magát...


Végül, ha minden kötél szakad, hr-esnek is elmehetsz...


Egyébként értelek. Ugyanígy voltam a suli után, teljesen tanácstalanul... ennek már 5 éve, és valahogy boldogultam azóta :-) Sajnos az iskolában ezekről a dolgokról keveset beszélnek, és megy az agymosás, hogy így klinikai, meg úgy... (szerintem lehúzás az egész, de ez magánvélemény)

2011. aug. 31. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!