Tegyük fel, hogy skizofrén vagyok. Hogy tudom ezt észrevenni magamon? Mi az ami jellemző lesz rám?
Kedves Kérdező!
Feltételezem, hogy összekeveri a skizoréniát (tudat hasadást), a diszociatív tudat zavarral.
A disszociatív (konverziós ) zavarok közös alapja, hogy részlegesen vagy teljesen megszűnik az integráció az emlékek, az identitás-tudat, a pillanatnyi érzések és a testmozgások kontrollja között.
A fentiekben leírtak alapján feltételezem, hogy ön ennek egy speciális ágára a Disszociatív személyiség zaverra (multiplex személyiség) kíváncsi melynek meghatározó jellemzője, hogy az egyénnek két vagy személyisége van. Egyes esetekben nem tudja az egyik személyiség mit csinált a másik.
Europában rendkívül ritka jelenség általában a különböző memória problémák révén jutnak el a diagnozisig. Az egyik személyiség nem emlékszik a másik tanult és megismert dolgaira és ez mindig változő jellemző emlékezet veszést alakít ki.
A különböző személyiségeknke más lehet a kézírása test tartása teljes viselkedése így esetleg környezet visza jelzése is segít a diagnozisban.
A betegség jellegéből adódóan tehát nem lehet kérdésére egyszerű választadni ki indulásként talán segítséget nyújthat az alábbi link:
Ha esetleg félre értettem volna a kérdését és valóban a skizofreniára kíváncsi akkor elnézést kérek. Azt egybként sokkal könyebb "tetten érni".
Akor elnézést a félre értésért.
A Skizofrenia egy gyűjtő fogalom mely olyan pszichés betegségeket tartalmaz melyek közös jellemzője, hogy a beteg kapcsolata valamilyen szinten megszakad a külvilággal így nem vagy félre értelmezi azt.
Ez természetesen sokféleképp jelentkezhet a visekedésben ennek megfelelően csoportosítjuk a következő alcsoportokba.
Paranoid: üldöztetéses, nagyzásos téveszmék, gyakran hallucinációk főkép akusztikus tipusúak. 30 éves kor körül azután szokott kezdődni elősszőr szorongásos tünetekkel. Gyakran számolnak be összeesküvéselméletekről és hogy valakik valami fgyeli őket. Valamilyen céllal vannak ők ott ahol vannak és ennek valakik nem örülnek.
Kataton: Ezt könnyen észre szokták vennii. A mozgásban szélsőséges változás furcsa teshezetekbe történő "befagyás" jellemezheti izgalmi helyzetben erős repetitiv mozgások melyek mozgás viharrá (gyors kaotikus mozgássorrá ) válhatnak. jelentkezhet echopraxia (a látott mozgás gépies utánzása),
Jellemben gyakran túlzott modorosság jellemzi és gyakori az echolalia (a hallott szavak kényszeres, visszhangszerű ismétlése), .
Szimplex: a szociális funkciók nagymértékű hanyatlása, visszahúzódás, ambivalens (ellentétes érzések) és minden mindegy vagy indokolatlan dühös érzés jellemzi.
hebefrén: dezorganizált, szétesett viselkedés gondolkodás, elszegényedett, oda nem illő emócionális válasz, gyakran elhanygolt öltözködés jellemzi Szétesett gyakran nehezen vagy nem értelmezhető halucinációkkal jár. Jellemzően serdülő korban kezdődik.
Nagyvonalakban azt hiszem ennyit érdemes tudni róla. A skizofrének ritkán látják be tüneteiket a betegség elején ezért is van hgy néha később kerülnek orvoshoz ami azért rossz mert ilyenkor már nehezebb segíteni és különböző funkció romlások pl memória erősebb és maradandóbb lehet.
Ha bármilyen pszichés problémát észlel ami zavarja a mindennapjait nyugodtan forduljon szakemberhez, minél gyorsabban tudnak vele foglakozni annál könyebb lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!