Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kikre jellemző az, hogyha...

Kikre jellemző az, hogyha újjal megbökik a derekukat, akkor hirtelen megíjednek? Van olyan csoport akikre ez jellemző, mondjuk autisták. Amikor hozzám érnek, hirtelen ugrok egyet, valamiért nem bírom az érintéseket.

Figyelt kérdés
Mondták, hogy gyerekkoromban sem lehetett hozzám érni, mert olyan voltam mint a vaddisznó.

#ijedtség #gyerekkor #hozzáérni
aug. 31. 20:17
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Amikor oldalba böknek az nem ijedtség, hanem szimplán kellemetlen, azért ugrik el az ember. Én sem bírom, ha az oldalamat bökdösik, és a legtöbb kortársam sem (igen, huszonéves vagyok). Az idősebbekről nem tudok nyilatkozni, a szüleim teljesen közömbösek rá, szerintük csak túlreagálom, de egyébként nem is szoktam időseket bökdösni, szóval nem reprezentatív a mintám.
aug. 31. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint ez normális. Régen cukkoltak vel, hogy majd mi lesz a nőkkel...
aug. 31. 20:30
 3/4 anonim ***** válasza:
0%
Újjal? És ha régivel?
aug. 31. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Psycho ***** válasza:
100%

Sokszor a szenzomotoros integráció diszfunkcionális progressziója tud taktilis hiperszenzitivitásban manifesztálódni.


Bocs, de el nem tudod képzelni, hány éve várom, hogy ezt valahol leírhassam, elmondhassam 😂😂😂 Nyugi, kifejtem magyarul.


Kisgyerekkorban meg kell tanulnunk a világból jövő ingereket, észleleteket összehangolni a mozgásunkkal.

Természetesnek vesszük, hogy tudjuk, mit kell csinálnunk ahhoz, hogyha meg akarjuk ragadni a mellettünk lévő poharat. De ha jobban belegondolunk, ez rendkívül összetett mutatvány.

Érzékelned kell a szemeddel a tárgyat, felmérni, hogy az hozzád képest hol van a térben, és a megfelelő izommegfeszítéseket el kell végezned, hogy a kezed pontosan ott landoljon, ahol a pohár van.

Ezt meg kell tanulni. Lényegében ez a szenzomotoros integráció. Szenzo mert érzéklet, motor mert mozgás, integráció, mert összehangolás.


Amikor ennek a fejlődése megreked (diszfunkcionális lesz az előrehaladása vagyis progressziója), érdekes módon akkor tud kialakulni hiperérzékenység bizonyos ingerekre, pl az érintésre (az tapintást, bőrrel való érzékelést nevezzük taktilus ingereknek).

De amúgy alul- vagy túlérzékenység más modalitásban is ki tud alakulni: pl. nagyobb, erősebb hangokra túlérzékeny valaki, de ismerek olyat is, aki alulérzékeny a hangokra, és pl kifejezetten szereti a táblán csikorgó krétát, és nem csoda, hogy death metalt hallgat.


Az ilyen hypo- vagy hyperszenzitivitás nemcsak autistáknál/aszpergereseknél tud kialakulni, hanem "szenzos" gyerekeknél is. Van ilyen, amúgy kevésbé ismert, pedig igen gyakori diagnózis, hogy szenzomotoros integrációs zavar (google jóbarát).

A különbség az, hogy az autizmus spektrumzavar esetén ez egyfajta veleszületett dolog, a szenzos gyerekeknél pedig kialakul (az első néhány év a felelős).


Illetve traumatizáció is előidézhet ilyet. Akit sokat vertek, vagy megerőszakoltak, akkor - érthető módon - szintúgy kialakulhat ilyen túlérzékenység az érintésre.

aug. 31. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!