Kikre jellemző az, hogyha újjal megbökik a derekukat, akkor hirtelen megíjednek? Van olyan csoport akikre ez jellemző, mondjuk autisták. Amikor hozzám érnek, hirtelen ugrok egyet, valamiért nem bírom az érintéseket.
Sokszor a szenzomotoros integráció diszfunkcionális progressziója tud taktilis hiperszenzitivitásban manifesztálódni.
Bocs, de el nem tudod képzelni, hány éve várom, hogy ezt valahol leírhassam, elmondhassam 😂😂😂 Nyugi, kifejtem magyarul.
Kisgyerekkorban meg kell tanulnunk a világból jövő ingereket, észleleteket összehangolni a mozgásunkkal.
Természetesnek vesszük, hogy tudjuk, mit kell csinálnunk ahhoz, hogyha meg akarjuk ragadni a mellettünk lévő poharat. De ha jobban belegondolunk, ez rendkívül összetett mutatvány.
Érzékelned kell a szemeddel a tárgyat, felmérni, hogy az hozzád képest hol van a térben, és a megfelelő izommegfeszítéseket el kell végezned, hogy a kezed pontosan ott landoljon, ahol a pohár van.
Ezt meg kell tanulni. Lényegében ez a szenzomotoros integráció. Szenzo mert érzéklet, motor mert mozgás, integráció, mert összehangolás.
Amikor ennek a fejlődése megreked (diszfunkcionális lesz az előrehaladása vagyis progressziója), érdekes módon akkor tud kialakulni hiperérzékenység bizonyos ingerekre, pl az érintésre (az tapintást, bőrrel való érzékelést nevezzük taktilus ingereknek).
De amúgy alul- vagy túlérzékenység más modalitásban is ki tud alakulni: pl. nagyobb, erősebb hangokra túlérzékeny valaki, de ismerek olyat is, aki alulérzékeny a hangokra, és pl kifejezetten szereti a táblán csikorgó krétát, és nem csoda, hogy death metalt hallgat.
Az ilyen hypo- vagy hyperszenzitivitás nemcsak autistáknál/aszpergereseknél tud kialakulni, hanem "szenzos" gyerekeknél is. Van ilyen, amúgy kevésbé ismert, pedig igen gyakori diagnózis, hogy szenzomotoros integrációs zavar (google jóbarát).
A különbség az, hogy az autizmus spektrumzavar esetén ez egyfajta veleszületett dolog, a szenzos gyerekeknél pedig kialakul (az első néhány év a felelős).
Illetve traumatizáció is előidézhet ilyet. Akit sokat vertek, vagy megerőszakoltak, akkor - érthető módon - szintúgy kialakulhat ilyen túlérzékenység az érintésre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!