Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A barátnőm régóta küzd a...

A barátnőm régóta küzd a gondolataival, hogyan kezeljem helyesen?

Figyelt kérdés

Amikor összejöttem vele, tisztán közölte velem előre, hogy volt egy öngyilkossági kísérlete. Belementem. Elfogadtam, tudtam előre. Nem ítélkezem fölötte. Azt mondta, hogy úgyis hamar el fogok futni előle, mert ő egy őrült. Ahogy telik az idő, egyre szerelmesebb vagyok és egyre jobban bassza az agyamat a gondolat. Tegnap elsütött ezzel kapcsolatban egy rossz poént, és egy-két krízishelyzetet sikerült átvészelnünk ketten. Soha életemben nem éreztem még olyan rosszul magam, de nem akartam tovább hergelni, hogy még rosszabbul érezze magát, csak mert én képtelen vagyok kezelni az érzéseimet. Tegnap viszont nagyon csúnyán kibukott belőlem, hogy mennyire megeszi a lelkemet még csak a gondolat is, hogy baja esik. Nem tudom, jogyan tegyem jóvá. Annyit mondott rá, hogy megértette, hogy ez engem zavar és nem fog róla többet beszélni. De nekem nagyon nem ez volt a célom. Nem akarom, hogy magában tartsa, mert akkor még rosszabb lesz. Nem akarom, hogy egyedül érezze magát, nem akarom elveszíteni, rosszul leszek még a gondolattól is, hogy bántja magát.



De sokszor én is kissé elhanyagolva érzem magam. Nem akarom csesztetni a saját problémáimmal, de nekem is vannak. Néha elhintek egy pár dolgot, de nem szokott rá érdemben válaszolni, mondta, nagyon sajnálja, de ő nem tudja ezeket a helyzeteket kezelni. Igyekszik javulni (pozitív változásokon ment keresztül, mióta együtt vagyunk, de nyilván nem megy minden egyszerre). Nem akarok ronda és önző lenni, de néha nekem is szükségem van valakire, akire támaszkodhatok. Nem akartam megbántani, de most már tényleg nagyon elhatalmasodott rajtam ez az aggodalom és harag keveréke. Aggodalom, mert szeretném ha boldog lenne, velem vagy nélkülem és nem akarom hogy bántsa magát, vagy rosszul érezze magát. Harag, mert néha ott ül a kisördög a vállamon és azt mondja, nekem, hogy az orromnál fogva vezet, igazán nem szeret engem, nem tesz értem, ő nem áldozna fel értem annyi mindent, mint én érte. Egyébként nagyon különböznek az értékeink, a családi hátterünk, a mentalitásunk, de egy darabig én is hasonló dolgokkal küszködtem mint ő. Viszont túl vajszívű vagyok vele szemben, hogy ugyanazt a bánásmódot, vagy megküzdési módot javasoljam neki, amit én csináltam. Már elfelejtettem a felét annak, ami az én hasonló korszakomban történt velem, mert erővel túltettem magam rajta és nem engedtem saját magamat folyamatosan nyűglődni. Most mégis megint ezt teszem és most már kezd nagyon rámenni az életem, a többi kapcsolatom. Pszichológushoz augusztusban van időpontja. Kérlek, mondjatok nekem valami okosat...



júl. 15. 11:04
 1/8 anonim ***** válasza:
85%

Nem helyes, hogy csak magadban látod a hibát, és csak te akarsz a "kedvében járni".

Ezeket a gondolatokat neki is el kell mondanod.

Nem tudom, milyen + változásokon ment ő keresztül, erről nem írsz.

Megoldást nem nagyon látok sajnos. Ha egyáltalán nem látszik rajta, hogy ki akarna ebből törni (az, hogy elmegy pszichológushoz, szerintem még nem az), akkor el kell gondolkodnod azon, hogy elengedd.

júl. 15. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Megkértem rá a legelején, hogy nekem ne hazudozzon. Náluk a családban szokád ez a forró kása kevergetés, meg mindig csak szépen, csak kulturáltan. A szülei nagyon tanult emberek és azt hiszik mindenki fölött állnak. A lányaikat is ilyen kis mimóza sznoboknak nevelték, akik soha nem mondják meg kerek perec a dolgukat. Aztán megmondtam neki, hogy nálam ez így nem fog működni, nagyon nem bírom ezt a hátulról mellbe témát és ha megpróbál a pofámba hazudni, hamar kiszagolom.


Azóta nem próbált meg nekem hazudni. Egyenes. Kimondja a baját. Tudja, hogy nem leszek rá dühös, akkor sem ha eleinte nem tetszii, amit mond. Elértünk oda, hogy már nem körít annyit. És sokkal bátrabb is, mint az elején. Mer kezdeményezni. Mer ellentmondani és visszaszólni. Kezd egy kicsit, lassan ugyan, de kezd visszatérni belé az élet, ami nekem személyesen nagyon tetszik és részemről ezek nagyon pozitív változások.

júl. 15. 11:24
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem értem az egyes válaszolót, a pszichológushoz forduláson túl még milyen gyakorlati, "látványos" kitörési kísérletet lehet alkalmazni? Ha jó szakemberhez kerül, akkor az öngyilkossággal kapcsolatos gondolatai feltárva-kezelve lesznek.


Itt sokkal érdekesebb az, hogy a Kérdező a kapcsolatban elhanyagolva érzi magát. Párkapcsolati szinten ezzel is kellene foglalkozni. Kérdező, erről beszéltetek már egymásközt nyíltan?

júl. 15. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Igen. Már megneveztem a problémát egyszer vagy kétszer. Azt mondtam neki, hogy semmi baj nincsen azzal, hogyha ő el szeretné mesélni a problémáját. Bármit megkaphat tőlem, tudja, hogy részemről nincs lehetetlen, mert én aztán tényleg minden követ megmozgatok, azért hogy sikerüljön. De mondtam neki, ez csak kölcsönösen működik. Akaratot szeretnék látni. Hívjon fel, ha kívánja a társaságomat, kérdezzen ha érdekli valami és ne féljen attól, hogy zavar, mert mindig csinálok rá valahogy időt, hogy tudjak vele foglalkozni. Viszont ha úgy érzem, hogy az orromnál fogva vezet, akkor ezt én nem fogom tudni sokáig fenntartani, hogy adok adok és adok, mert én is egy ember vagyok, elfáradok.


Nagyon kerek perec el szoktam neki mondani, hogy mit érzek. Csak az a baj, hogy mostanában elkezdtem ezt a jaj féltem és nem akarom bántani, meg nem akarok önző lenni f@szságot, mert megpuhultam lélekben. Előtte soha nem szerettem senkit. Ő életem első szerelme és előtte legjobb barátnők voltunk. Nagyon megváltozott közöttünk a dinamika. Előtte vele is ugyanolyan keményen bántam, mint bármelyik haverral, hamar kiosztottam, ha nem tetszett, amit csinál. Most már nem megy ilyen plekniből, mert nagyon elvakít a tény, hogy szerelmes vagyok. De azért még megmaradt a személyiségem. Még mindig tudok vele olyan egyenes maradni. A kommunikáció egyébként nem egy probléma, mert kellemetlen témákról is sokat beszélgetünk és mondtam már olyan dolgokat, amikkep kapcsolatban kellemetlen volt megnyílnom, de szükségesnek tartottam. Egyébként mindketten nagyon fiatalok vagyunk, ezért is vagyunk kicsit tanácstalanok...

júl. 15. 12:19
 5/8 anonim ***** válasza:
53%
Ha nagyon fiatalok vagytok, akkor egy kicsit más a helyzet. A kamaszkori depresszió a felnőtté válás velejárója, azt nem kell tudni "kezelni", jó esetben idővel magától el fog múlni (bár az öngyilkossági kísérlet egyáltalán nem természetes!). Lehet, hogy más érzelmi szakaszban vagytok, Te máshogy éled meg a párkapcsolatot mint ő, a barátnőd nem biztos, hogy készen áll egy komoly, elköteleződésen alapuló kapcsolatra.
júl. 15. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Kis update, már nem vagyunk együtt, pontosan ezért. Ahogy javasoltátok, próbáltam vele kommunikálni. Kérdeztem, kérleltem, hogy árulja el nekem mi bántja, hívtam, töltsön velem időt, nem muszáj beszélgetnie velem a problémájáról, csak legyen velem egy kicsit együtt, mert nagyon hiányzik nekem. Erre olyan válaszokat kaptam, hogy hát ő nem tudja, hogy van e kedve hozzá, vagy nem is kaptam választ. Lassan épített lefelé. Figyelmeztettem, hogy ez így nem mehet tovább. Egy nap egyetlen alkalommal írtam neki, hogy véletlenül se legyek nagyon rámenős és ne terheljem túl. Nem változott semmi és nem is reagált rá túl érzelemdúsan. Az egész olyan volt, mintha nem is érdekelné. Valamennyi idő (néhány nap, egy hét, nem tudom) eltelt, semmi nem változott. Szóval szakítottam vele. Üzenetben, mert úgy voltam vele, hogy ő sem értékel engem többre, így nem fogok érte fáradni.



Az volt a reakció, hogy teljesen megérti és hogy javítani akart a kapcsolaton, csak nem jutott oda, mert nyaral. Marha nagy lyukat hagyott bennem. Szitává lőtt.


Egy darabig csak szomorú voltam, rájöttem, hogy nekem is van némi részem abban, hogy tönkrementek a dolgok, hibásnak éreztem magam. Egy nap megvártam a próbájuk után (csellón játszik az iskolai operában) és beszélgetni akartam vele. Baromi lekezelő volt velem. Úgy viselkedett, mintha időpontot kellene foglalnom nála, hogy beszélni tudjak vele. Szégyellem, de ő nagyon nyugodt maradt, míg én borzasztóan felhúztam magam. Nem kiabáltam rá, nem ütöttem meg, de a felszínre került valamilyen szinten, hogy zaklatott vagyok. Aztán írtam neki egy üzenetet. Lyukas órám van holnap reggel. Ugyanabban az elutasító stílusban kijelentette, hogy ő meg aludni fog holnap reggel és nem is kell találkoznunk, hogy bármit is megbeszéljünk.



Ekkor jött a feketeleves. Mert hogy én borzasztóan egoista vagyok és azt hiszem körülöttrm forog a világ és ezzel ő nem tud dűlőre jutni, tele vagyok nárcisztikus tulajdonságokkal és én rosszabbá tettem az ő mentális bajait azzal, hogy meghallgattam őt, mert ezek a dolgok nem valósak és segítettem neki abban, hogy bebeszélje magának és ettől az egész még rosszabb lett. Azt mondta, hogy a kapcsolatunk neki nagyon rosszat tett és úgy a közepe felé elvesztette az érdeklődését irántam, csak nem akart bántani és ezért nem szólt nekem. Ez volt az a pont, amikor baromira dühös lettem. Nem beszéltem vele csúnyán, de ez volt az utolsó határ. Minden más elvemet kidobtam érte, hagytam, hogy belém törölje a lábát, legyek én a kötsög, de azt már nem, hogy a pofámba hazudjon.


Tudom, az én hibám. Tudtam milyen lány, milyen családból. Tudtam, hogy ez náluk szokás. Tudtam, hogy az, hogy ignorálnak, nem normális. Észre kellett volna vennem a jelekből. De én szerettem volna ha ő mondja ki, hogy hé, ne törd össze magad, ne legyél szomorú, ne aggódj értem, ne akarj kiköltözni otthonról és elmenni dolgozni értem, ne add fel az álmaidat, mert nem szeretlek.



Eddig azt mondtam, hogy bármikor ott vagyok. Segítek. De most már nem. Azt csinál, amit akar. Soha többet.

szept. 1. 17:11
 7/8 anonim ***** válasza:
Nem biztos, hogy az ő fejében van a gond...
szept. 1. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Sajnálom, hogy becsapva és átverve érzed magad, kérdező!


Azt nem biztos, hogy sajnálom, hogy vége, mert így talán mégis csak jobb, hogy vége.


Nem tudhatod te sem, én sem és tán még ő sem, hogy mi van minden szava mögött, amit mondott, mennyi igazság és mennyi árverés, netán önámítás vagy saját lelke mentése, tán nem is tud róla, arról nem is beszélve, hogy onnantól kezdve, hogy gondolom, depresszió miatt voltak öngyilkos gondolatai, a depressziója szavai is lehettek, és nem az övé, tehát ne is vedd személyesen magadra.


Nem tudhatjuk, hogy mi volt és mi van benne igazából, talán olyan fájdalom esetleg tőled vmiért, ami miatt direkt fájdalmat akart okozni neked az éles szavaival, tehát ne add meg neki azt az örömöt, hogy meg is bántódsz rajta!


Amiért főleg írok most az az, hogy persze, hogy minden párkapcsolat vége mindig fáj mindkét félnek, legyen bármelyik tagja is a kezdeményező a végére, ha meg ráadásul első nagy szerelem, akkor meg pláne bele kell halnod képletesen, hogy érezd, hogy igazi érzelmeid voltak, viszont minden párkapcsolat végét meg kell gyászolni rendesen, hibáztatni vagy okolni sem magadat, sem őt nem kell, és legfőképpen megbánni nem szabad semmit, hanem helyette azt gondold végig, hogy miért lehetsz hálás neki, és ne mondd, hogy bármikor is bármit is azért tettél vagy adtál neki, mert bármit vártál cserébe tőle, mert ha így lenne, akkor az nem szerelem volt, hanem kisajátítási szándék, netán vásárlási szándék. Ha tiszta és teljes szívedből szeretted őt, de ilyen csúnya vége lett, akkor most nagyon sérült vagy miatta, de engedd el, és tényleg ne haragból, hanem szeretetből és örülj neki, hogy szabad vagy.


Nem azt mondom, hogy keress máris mást, mert idő kell a kapcsolat meggyászolásához, amelyben segít, ha nem keresed vele a kapcsolatot, nem futsz utána, nem leskelődsz utána szociális hálózatokon, hanem a lelki fájdalmaid haragjából tartsd távol magad tőle, hogy gyógyulhass tőle, nélküle!


Én mindig azt mondom párkapcsolat elején, közben és után is, hogy ha bármit is azért mondasz vagy csinálsz, hogy nekem vagy magadnak szívességet tegyél, akkor ne tedd, csak ha tiszta szívből, őszintén, mert én is az egyenes beszéd pártján állok, és megbánni semmit sem kell.

szept. 1. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!