Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Van itt olyan akit skizotip...

Van itt olyan akit skizotip személyiségzavarral diagnosztizáltak?

Figyelt kérdés
Nagyon érdekelne, hogy milyen élményeitek vannak. A neten keresek blogokat, amiket ilyen személyek írnak, de sajnos eddig nem sok sikerrel.

júl. 10. 22:43
 1/4 anonim ***** válasza:
58%
Tiktokon talán nagyobb eséllyel találsz ilyen embereket. Ott is érdemes körülnézni :)
júl. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer megkaptam egy 10 perces tesztből ezt a dg-t, csupán mert érdekelnek az okkult dolgok, de szerintem ők se gondolták komolyan... :D de leírhatom privibe, ha érdekel. :)
júl. 12. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
ird le kérlek!!
júl. 12. 20:19
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Igen... és ez egy hétpecsétes titok, a jelenlegi pszichoterapeutám is csak most kezd fokozatosan rájönni, ami csak arra utal, hogy láthatóan érti a dolgát. Olyan 7 éve kaptam meg ezt a diagnózist. Akut pszichotikus állapotban kerültem az egyik pszichiáterhez, meg kellett várni a 6 hónapos időablakot, hogy kizárja a skizofréniát. Felmerült még a skizoid, paranoid és a borderline személyiségzavar is, nagyon nehéz a diffdiagnózis. Hivatalosan nem kaptam róla papírt, mert az akkori pszichiáterem nem volt seggfej, és nem akarta, hogy egy ilyen diagnózis rányomja a bélyegét az előttem álló fiatal éveimre, ugyanakkor nagyon határozott volt abban, hogy folytatnom kell a kezelést, különben skizofréniává fajulhat az állapotom.


Mielőtt részletezném a tüneteket, annyit ki szeretnék hangsúlyozni, hogy van kiút, van gyógymód, hosszú évek pszichoterápiás munkáját tudhatom magam mögött, és ma már nem teljesítem a skizotíp szemzavar egyik kritériumát sem!


Tünetek: 17 évesen kezdődött, ún. "negatív tünetekkel", amikor elkezdtem befelé fordulni, az osztálytársaimmal fokozatosan megszakítottam a kapcsolatot, de egyre jobban kezdett rajtam eluralkodni egyfajta bizarr viselkedés, vagy kisugárzás, amit a közösség nyilván észlelt, de letudták csak annyival, hogy fura vagyok. Elkezdtem sötét ruhákban öltözködni, az addigi személyiségem kezdett elérhetetlenné válni számomra. Felerősödött a mágikus gondolkodásom, megbomlott a nyelvvel való kapcsolatom, és furcsa metaforikus nyelvezetet kezdtem el használni. Nem kaptam semmilyen intervenciót, semmilyen segítséget, a szüleim nem vették észre, betudták tipikus serdülőkori viselkedésnek, lázadásnak.


Elég volt egy minimális traumatizáló inger és a kapcsolatom a valósággal meg-meg bomlott, de mivel nem skizofréniáról beszélünk, ezért ezek a félig-pszichotikus állapotok átmenetiek voltak. Ezek úgy néztek ki, hogy az érzelmeimhez nem tudtam hozzáférni, és a gondolataim sem működtek a szokásos módon, paranoid lettem. Ezek viszont mindig bizarr jelleget öltöttek, pl. a szomszédunk a kertbe temette a kutyáját, én pedig akárhány kutyaugatást hallottam, mindig attól féltem, hogy az a kutyának a szelleme. Így visszagondolva nagyon hihetetlenül és viccesen hangzik, de egy akut pszichotikus állapotban ez nagyon félelmetes tudott lenni. Mivel nem bomlott meg TELJESEN a valósággal való kapcsolatom, ezért tudtam, hogy nem teljesen reális a félelmem, mégis féltem, és mégis ilyen téveszméket gyártott az agyam. A szüleim is elkezdték észlelni, hogy valami nem oké, teljesen elvonulok a belső világomba, nem beszélgetek velük, nem viselkedem úgy, mint régen, ezért elküldtek pszichológushoz. Ő pár alkalom után egyből kórházba küldött volna, de volt annyira empatikus, hogy továbbküldött egy pszichiáterhez, aztán majd ha ő úgy ítéli meg, akkor beutal kórházba.


Ő kifejezetten pszichotikus betegekkel foglalkozott, pszichotikus zavaroknak volt elvileg a szakértője, ezért rögtön felmérte a helyzetet, antipszichotikumot javasolt, és ő mondta, hogy várjunk egy félévet.

Nemcsak nem lett skizofréniám, de a kezelés által a tüneteim is elkezdtek szépen javulni. Nem volt azóta sem pszichotikus epizódom, csak néha-néha pár bizarr gondolat, de azokat eleinte közösen korrigáltuk, majd megtanultam egyedül is. 3-4 év után egyik kritériumnak sem feleltem már meg. Érdekes módon a skizoid személyiségzavar merült fel benne, mint potenciális komorbid zavar, de utána már nem folytattuk a kezelést, szóval arról nem tudok nyilatkozni. Én nyilván egy csomó mindenre is gondoltam, de nem vagyok szakember.


Elkezdtem egy új terápiát, nem amiatt, hogy ezeket a régi sebeket feltépjük, vagy hogy a skizotíp zavart kezeljük, hiszen azt már nem kell, hanem más okok miatt. Viszont kikövetkeztette a jelenlegi terapeutám (szintén pszichiáter), hogy közöm lehetett a pszichózishoz. Nem akartam még elmondani neki, ezzel viszont annyira megnyert, hogy úgy döntöttem, fokozatosan megosztom vele. Sőt, azért is futottam bele ebbe a kérdésbe, mert elkezdtem kicsit kutakodni a témában, amúgy ritkán járok fel erre az oldalra, szóval kérdező, most mázlid volt!

júl. 15. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!