A sok pénz önbizalmat adhat egy önbizalomhiányos embernek?
Önmagában nem. Legfeljebb egyfajta biztonságérzetet. A kérdés az, mit tud kezdeni a félretett pénzzel, hisz erre lehet úgy tekinteni, mint lehetőség.
Ha megfelelően ki tudja azt használni, akkor nőhet az önbizalma.
Például elvégez egy lövészeti tanfolyamot, elmegy sportlövőnek, jó eredményei vannak, az adhat önbizalmat.
De fontos észrevenni, hogy itt nem a pénz adta közvetlenül az önbizalmat, hanem az, amit a pénz segítségével meg tudott valósítani.
Nem, onbizalmat tutora nem ad, ahogy az elso irja biztonsagerzetet annal inkabb.
Szabadsagot ad, hogy ugy vasarolsz ahogy neked tetszik es nem a penztarcad diktal.
Inkabb a lehetosegeid szelesebbek es ha megvalositod azokat, akkor adhat onbecsulest, onbizalmat hogy te erre kepes voltal. De a penz onmagaban nem.
Az önbizalom elég összetetten működik. Sok minden képes hozzájárulni az önbizalomhoz, de ha rajtad kívül álló dolgokból meríted az önbizalmad, az idővel mindig vissza szokott ütni, mert nem tartós és nem saját önbizalmat fejleszt.
A valódi önbizalom abból fakad, hogy az ember képes bizonyos dolgokra, megtanul dolgokat, leküzd nehézségeket, megküzd helyzetekkel és képes megoldásokat találni és ezek által rendelkezik tapasztalatokkal, helyzetmegoldó képességgel. Az önbizalom hiánya pont abból fakad, hogy nem bízol a saját képességeidben.
Minél inkább kerülöd a kihívásokat, nehézségeket, annál jobban felül kerekedik rajtad az önbizalom hiány és még jobban fogsz félni a kihívásoktól. Az önbizalmat fejleszteni azzal lehet, ha erőt veszel a félelmeiden és elkezdesz kihívásokat leküzdeni, eredményeket elérni. Minél több féle területen megtapasztalod, hogy vannak eredményeid, sikerélményeid, annál magabiztosabbá válsz, hogy te képes vagy ilyen, olyan, amolyan helyzetek közt megállni a helyedet, sikereket elérni. Ez maga az önbizalom.
Ha rajtad kívül álló dolgoktól nő az önbizalmad, akkor időről-időre szembesülni fogsz vele, hogy még mindig nem neked magadnak van önbizalmad, hanem a külső tényezők adják ezt. Viszont amit külső dolgok adnak, azt el is lehet veszíteni. Emiatt kiszolgáltatott vagy ezeknek a külső tényezőknek és mivel ezeket a külső tényezőket el is veszítheted. A külső tényezőktől szerzett önbizalmad pedig nem csak a kompenzáló külső dolgok elveszítésével szállhat el. Az is elég lehet, hogy tudatosul benned az önbizalmad hamissága. Ha az adja az önbizalmad, hogy birtokolsz valamit, akkor kórosan ragaszkodni fogsz azokhoz a dolgokhoz, rettegni fogsz az elvesztésétől. Ez önmagában is aláássa az önbizalmat, amit ad az a dolog. Illetve ha mások számára is elérhető az, ami neked az önbizalmad adja, az ugyanúgy visszaveti a te önbizalmad, hiszen nem csak neked ad az a dolog önbizalmat, hanem másnak is. Pláne ha a másiknak még szebb, jobb, nagyobb, értékesebb ilyen dolgai vannak, azok ugyanúgy visszavetik a te önbizalmad.
Nem véletlen, hogy annyian próbálják a hiányos önbizalmukat sminkkel, ruhákkal, ékszerekkel, drága holmikkal, egyéb külsőségekkel, pénzért megvehető dolgokkal, családi baráti kapcsolatokkal, hivatali hatalommal, politikai hátszéllel és egyebekkel kompenzálni.
Az sem véletlen, hogy ezek a külső tényezők kóros versengéssé szoktak válni. Nem elég egy szép ruha, látsszon rajta, hogy drága is. Nem elég egy B kategóriás drága márka, legyen A kategóriás. Már nem elég, a Mercedes, mert az túl kommersz, más is meg tudja venni, ezért neked Lamborghini kell. Nem elég egy kisebb Yacht, egy nagyobb kell.
Az, hogy az életkörülményeid miatt tudsz pénzt spórolni egy kedvező helyzet. De csak azzal szemben, aki egyáltalán nem képes spórolni és még önálló, független életet megteremteni sem. Viszont aki többre értékeli, hogy egyedül él, annak a szemében nemhogy előnyben lennél a pénzeddel, hanem éppen hogy hátrányban vagy a mamahotel miatt. Pláne akkor, ha aki egyedül él, nem anyukája tartja el, mellette még spórolni, megtakarítani is jobban tud, mint te. Mert ha neked nincsenek ambícióid, nem annyira jól fizető az állásod, mint másnak, akkor a kisebb fizetésből nagyobb arányú megtakarítás sem biztos, hogy versenyképes vagyont jelent azzal szemben, aki jobban odateszi magát, jobb állásban többet tud keresni, jobban ért hozzá, hogyan kamatoztassa.
Az se mindegy, hogyan élsz a mamahotelben. Anyuka pici fia vagy, akit ki kell szolgálni, mert anélkül életképtelen? Vagy kiveszed a részed a házimunkákból, magadra, sőt anyukádra is te főzöl, mosol, takarítasz, te gondoskodsz róla, vagy ő rólad? Elhanyagolod magad, kiszolgáltatott vagy ebben a helyzetben, vagy értékes, teljes életet élsz, csak történetesen tudod spórolásra használni, hogy nem kell egy külön lakást fenntartanod.
Ezekre nem nekem kell válaszolnod. Nekem mindegy. Magadban kell rendezned, hogy vajon mi mennyire szolgálja az életviteled és a céljaidat. Meg nem árt időről-időre felülvizsgálni, hogy még mindig abba az irányba visznek a cselekedeteid, amerre eredetileg haladni akartál és tényleg azt éred-e el a döntéseiddel, amit szeretnél. Nagyon sok esetben az ember pont ezt az ellenőrzést felejti el, vagy nem kellő alapossággal és önkritikával végzi. Másokat könnyű lehet becsapni, sőt talán önmagadat is. De végső soron önmagadnak tartozol elszámolási kötelezettséggel, mert a hibáidnak te fogod megfizetni az árát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!