Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért beszélek össze-vissza...

Miért beszélek össze-vissza autistaként mikor zavarban vagyok?

Figyelt kérdés

Autista vagyok ADHD-val és ez a tulajdonság valami eszméletlen kellemetlen.Gyakran magamban is lejátszok 1-1 párbeszédet nehogy valami hülyeséget mondjak zavaromban.Sokszor ennek ellenére is egy katyvasz lesz amit mondok, nem tudom szóban megfelelően kifejezni magamat,illetve sokszor hihetik azt,hogy hazudok,amiatt hebegek-habogok.Nem tudom mit csináljak ezzel, szégyellem.

Az értelmi szintem teljesen átlagos, érettségim van + szakma,illetve most vagyok végzős egyetemen, szóval nem itt keresendő a probléma forrása.Viszont az szerintem fontos tényező,hogy igen későn derültek ki nálam ezek a problémák, szóval célirányos fejlesztést ezekre soha nem kaptam, csak nőttem ahogy sikerült.



2023. dec. 16. 20:02
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Erős szorongásnál ezek nem "átlagos" tünetek?

Az az érzésem, hogy bárki tud ilyeneket produkálni, ha hatékonyan megfélemlítik.

2023. dec. 16. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

De én miért szorongok mindig ilyen helyzetben?

Persze simán lehet, hogy ez nem az adhd+autizmus "velejárója" csak gondoltam leírom, mert azért szerintem ez egy fontos infó rólam.

2023. dec. 16. 20:27
 3/8 anonim ***** válasza:

Az autizmus szerintem ezt annyiban befolyásolja, hogy bizonyos társas érintkezéseket messze nem tudsz olyan lazán venni, mint az "átlag".


Nem vagyok szakértője a témának, talán pszichoterappal kéne beszélned erről.

Úgy tudom, hogy a fősodrat az autizmust genetikainak tulajdonítja.

Vannak fogalmak amiket meg figyelmen kívül hagynak:

- epigenetika

- neuroplaszticitás

- magzati létélmény

- születési trauma

- első méhen kívüli 6-7 hónap, amikor szerencsés esetben testileg is egynek élei meg magát a gyermek a harmóniában lévő anyával

- az első 1 év amikor jó esetben érzelmi egység van az anyával


Na itt az első méhen belüli 9 hónapban és méhen kívüli 1 évben sokminden félre mehet, ami komoly zavarokat okozhat.

2023. dec. 16. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Esetleg nincs erre valami praktika hogy ne görcsöld ennyire túl?
2023. dec. 16. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Hát sajnos nem sikerült még erre rájönnöm,hogy mi hozna ki ebből,ami picit ellazítana( nem fogok se inni,se bevenni valamit,azzal csak adnék egy pofont a szrnak.)
2023. dec. 16. 21:46
 6/8 anonim ***** válasza:
Szerintem egyszerre két dolgon gondolkozol ilyenkor és ezek gyengítik egymást. Megy a belső mozi arról, hogy nagyon jól mond, amire éppen válaszolsz és ez gátolja az aktuális gondolatmenet logikai felépítését.
2023. dec. 16. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
#6-os,igen tulajdonképpen ha belegondolok,akkor tényleg ez történik.Zajlikba fejemben a hogyan kéne,a valóságban meg szétesik az egész.
2023. dec. 16. 22:33
 8/8 Csabi34 ***** válasza:
68%

Az autizmus és az ADHD együttes előfordulása kihívásokat jelenthet a kommunikációban, különösen stresszes vagy zavarba ejtő helyzetekben. Az autizmus spektrumzavara (ASD) összetett állapot, amely befolyásolhatja, hogy az egyén hogyan értelmezi és feldolgozza a társas interakciókat, a verbális és nem verbális kommunikációt, valamint a környezeti ingereket. Az ADHD (Figyelemhiányos és Hiperaktivitás Zavar) tovább bonyolíthatja a helyzetet, mivel ez befolyásolja az összpontosítási és impulzuskontroll képességeket.


Amikor valaki zavarban van vagy stresszes, akkor az agy túlterhelődhet a feldolgozandó információk mennyiségétől és több erőforrást igényel a helyzet kezelésére. Az autizmusban és ADHD-ban érintett személyeknél ez a túlterhelődés gyakran még intenzívebben jelentkezik, mivel nehezebben tudnak alkalmazkodni a változó körülményekhez és nehezebben kezelik a kognitív terhelést. Ez okozhatja, hogy zavarban lévő állapotban össze-vissza beszélnek.


A hebegés vagy habogás nem jelenti azt, hogy valaki hazudik, csupán azt, hogy nehezen tudja kifejezni gondolatait vagy érzéseit verbális formában. Az, hogy későn derültek ki nálad ezek a problémák, valószínűleg azt jelenti, hogy kevésbé volt lehetőséged célzott támogatásra és fejlesztésre, ami segíthetett volna a kommunikációs készségeid javításában.


Néhány stratégia, amit kipróbálhatsz:


Kommunikációs készségek fejlesztése: Beszélgetéseket gyakorolhatsz biztonságos környezetben, például családtagokkal vagy barátokkal, akik támogatnak és megértik a helyzetedet.


Relaxációs technikák: A stresszkezelési technikák, mint a mélylégzés, meditáció vagy jóga segíthetnek csökkenteni a szorongást és növelni az önbizalmat.


Szakember segítsége: Beszédterapeuta vagy kommunikációs tréner segíthet specifikus technikákat tanulni, amelyek javítják a beszédkészségedet.


Önelfogadás és türelem: Fontos, hogy megértsd és elfogadd saját korlátaidat, és türelmes légy magaddal.


Kognitív viselkedésterápia: Ez a terápiaforma segíthet a negatív gondolkodási minták átalakításában és az önbizalom növelésében.


Fontos, hogy ne érezd magad egyedül ezzel a kihívással és kérj segítséget szakemberektől, ha úgy érzed, szükséged van rá. Az egyetemi tanulmányaid sikere azt mutatja, hogy képes vagy megküzdeni a kihívásokkal, és ez önmagában is jelentős eredmény.

2023. dec. 16. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!