Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Aki ennyire borderline-os...

Aki ennyire borderline-os akar lenni miért nem küldik el fizetős fMRI-re?

Figyelt kérdés
mert az manapság már kimutatja hogy tényleg van e valami bajod vagy nincs , orvosok zsebreteszik a sok pénzt, a 90% meg akit utána kiszűrnek miután leperkált 50+e. FT-ot 2x is meggondolja máskor hogy wiki-ről miket mesél be magának
2010. okt. 20. 07:24
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

Hi!


Sztem azért, mert nem tudják, miről van szó. Pl. a köznyelvben nagyon népszerű a "depressziós vagyok" kifejezés. De a depresszió NEM érzelem. A bánat, búskomorság, lehangoltság, ezek érzelmek. A depressziónak a lehangoltság CSAK egy összetevője, tehát a zavar egy TÜNETEGGYÜTTES. Ezt érti félre a köznyelv. Pl. pánikbetegséget gyakran úgy értik, hogy volt egyetlen pánikrohama... Nem elég. Vagy, hogy nem szeret emberek közt lenni, és máris szociális fóbiás. Ugyan már.


Majdnem off:


A kommentedben úgy érted, hogy az MRI adatok alapján állapítják meg, hogy borderline-ban szenved-e az illető?


Hol olvastál erről?


Csak mert a kutatások gyakran használnak fMRI-t a neurológiai háttér kiderítésére, de ha megnézed őket közelebbről, pl. a sciencedirect-en, akkor azt látod, hogy a vizsgálati csoportba való bekerüléshez a személyeket általában klinikákról toborozzák, és meg kell felelniük a DSM-IV borderline kritériumainak. Vagyis először a pszichológus/pszichiáter kideríti, mi a DSM diagnózis, és csak aztán jön az MRI. Ilyenkor rendszerint azt találják, hogy a borderline személynek van egy adott "MRI nyoma" (normál emberhez képest, tehát mindig kell egy kontroll csoport is, akikhez a borderline értékeket viszonyítják). És nem azt, hogy egy adott "MRI nyommal" rendelkező ember borderline. Ez utóbbit sugallná az a forrás, mit te olvastál. Vagyis utóbbiból kihagyják a pszichiáter/pszichológus véleményét, és CSAK az MRI-re hagyatkoznak.


Az, hogy MRI alapján kiderítik a borderline-t, azt jelentené, hogy a betegségnek olyan MRI lenyomata van, ami más betegségre nem jellemző. Csakhogy a borderline alapjának tekintett agyi rendszerek más betegségekben sem működnek megfelelően. Tehát kellene egy "agyi differenciáldiagnózis": megtalálni, mely rendszer együttes "rosszul működése" illik CSAK a borderline-ra. Ehhez még azt is kell tudni, hogy az összes, mondjuk a DSM-IV által differenciáldiagnózisra javasolt zavarnak PONTOSAN mik a neurológiai alapjai. Több betegségről van szó, amik MÁR tüneti szinten is nagyon hasonlóak. Az agyról nem is beszélve...


Bonyolítja a dolgot, hogy akár egyetlen funkciót (pl. érzelmi viszonyulás), melyek zavart formája a tünet (borderline-nál speciel az, hogy egyik pillanatban szeret, másikban gyűlöl), egyszerre több agyi terület (a példában legyen mondjuk az amygdala, a hypothalamus és a hippocampus) együttes működése alapoz meg. Vagyis, ha visszafelé következtetünk, akár egyetlen tünet feltételezéséhez is (ne feledjük, a logika alapján nem volt klinikai interjú, vagy bármilyen pszichológiai teszt) több területen kell nem megfelelő működést találnunk. Ami nem kicsit bonyolult.

Még rátesz egy lapáttal, hogy a fenti három terület más feladatban is részt vehet, attól függően, hogy éppen melyik másik agyterülettel működik együtt.


Módszertanilag: az MRI-nek ÖNMAGÁBAN kellene megállnia a helyét a diagnózist illetően. Ha igaz lenne, amit a forrásban találtál. Szóval könnyen el tudom képzelni, hogy amit olvastál, az jobb esetben kacsa, szenzációhajhászás, rosszabb esetben a kutatási eredmények félreértése :(

2010. okt. 21. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 anonim ***** válasza:
Bár nem humán orvos vagyok, de egy személyiségzavart, ami egy állapot nem lehet mágneses rezonanciával kimutatni! Ez nem okoz deformitást a szövetekben, max. ha a különös viselkedése miatt valaki bever egyet neki. Ez a személyiségtípus hajlamos bizonyos valódi betegségeket összeszedni, de ha minden klappol az életében, akkor ezek elsikkadnak, és marad a hajlam.
2011. dec. 9. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!