A pszichiáter felállíthat diagnózist csak tünetek alapján, az okok ismerete nélkül?
"De ezeknél sokkal súlyosabb esetek is vannak. És őket is kezelik. Kezelnek súlyos depressziósokat, skizofréneket, bipoláris depressziósokat stb. Nem elég első alkalommal, ha bemész és pontosan elmondod a tüneteidet"
De elég elmondani a tüneteket és ezek alapján próbálja megállapítani hogy mi a konkrét bajod amihez viszont szélesebbkörű diagnózis kell. A diagnózis alatt ne azt értsd hogy pl: azt akarja kideríteni hogy 8 éves korodban molesztált-e a nagyapád és emiatt alakult ki a mentális problémád, hanem megpróbálja feltérképezni hogy a súlyosabb mentális problémák közül amiket felsoroltál te melyik kategóriába tartozol. Bemondásra vagy attól hogy felsorolsz 10 tünetet nem fog hivatalos diagnózist felállítani hogy te pszichopata vagy skizofrén vagy, csupán ez a gyanú, amit célzott vizsgálattal fog tovább kutatni, de van egy kiindulási pont hogy a tünetek alapján melyik mentális betegséged lehet. Ugyanúgy mint ahogy bemész a háziorvoshoz egy torokgyulladással, attól hogy mondod neki hogy fáj a torkod nem fog egyből gyógyszert írni és torokgyulladásra kezelni, hanem belenéz a torkodba és látja hogy valóban gyulladt (ez a diagnózis).
Ugyanígy működik egy pszichiáternél is -> elmondod mik a tüneteid és ezek alapján megpróbálja felállítani a diagnózist, hogy mely mentális probléma gyötör -> majd ezt követően megkezdi a kezelést
Én már megjártam a zárt osztályt is. Nem igen vagy képben azzal, hogy hogyan is történnek a dolgok. Gyógyszerfüggőség pedig nyugtatóknál alakul ki, nem antidepresszánsoknál/antipszichotikumoknál.
Elmész a dokihoz, és beszámolsz neki milyen problémáid vannak. Utána fel fog tenni neked kérdéseket ezzel-azzal kapcsolatban. Lehet, hogy kitöltet veled valamilyen tesztet a rendelőben. Ne hazudj, mert azzal keresztbevágod a diagnózist.
Nem csak azt nézi, hogy mit mondasz neki. Ennél sokkal fontosabb dolgokat figyel. Affektus, hangszín, viselkedés, beszédtempó, gondolatmenet, nonverbális jelek, stb.
Ne úgy menj be, hogy neked ez a bajod és kéred a gyógyszert. Ez nem így megy. Majd a doki felállítja a diagnózist, ő ért hozzá. Csak akkor ír gyógyszert, ha valóban kell. Bemondásra nem fog írni.
Igen állíthat fel. Kaphatsz gyógyszert is akár már első alkalommal, ha úgy látja.
VISZONT!
A diagnózis amit az első alkalommal ad, az valószínűleg változni fog idővel, ahogy egyre jobban megismer és elkezd kirajzolódni a valódi betegség.
Szóval lehet elsőre egy depresszió diagnózist kapsz, aztán ahogy telik az idő megváltozik egy más diagnózisra Pl. Bipoláris zavarra (ez csak egy példa!)
A tüneteket ha elmondod elsőre az jónak számít, de ne úgy menj be, hogy biztos vagyok, hogy nekem xy betegségem van, írj rá gyógyszert aztàn szia.
Nem fogja tőled elvárni a doki, hogy első alkalommal elmondd az életed legsötétebb titkaid. Szép lassan ahogy megismeritek egymást és elkezdesz bízni benne egyszer csak el fogod mondani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!