Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Hogyan lehet megértetni egy...

Hogyan lehet megértetni egy makacs férfival, hogy pszichológushoz kellene mennie?

Figyelt kérdés

A párom gyerekkorában az apja öngyilkos lett, az anyja ellátta őt és a testvéreit utána, de érzelmileg nem sokat tudott adni, az öccse alkoholista lett, a húga lelépett egy idő után, aztán az anyjának is voltak alkohol problémái, a páromnak pedig jelenleg is vannak.

Egyébként jó ember, csak nehéz háttérrel.

Nem tudja kezelni az indulatait, sokszor nagyin pesszimista, azt feltételezi, hogy őt sokan utálják. Beleképzel negatív dolgokat egyszerű dolgokba is, és észrevettem, hogy olyan helyzetekre, amik érzelmileg nagyon hatnak rá, máshogy emlékszik, mint ahogy valójában történt. Egyébként is hajlamos a túlzásra, és a dolgok "kiszínezésére". Nyilván lenne valami régi dolog, amit fel kellene dolgoznia, ahhoz hogy a jelenben normális életvitele lehessen.

Most nem az a kérdés, hogy miért vagyok mellette, ne ezzel foglalkozunk. 🙂

Hanem hogy hogyan segíthetnék neki a problémát felismerni, és hogy segítségre lenne szüksége.



2023. márc. 11. 11:09
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Sehogy. Mason segiteni nem lehet, ha o nem akarja.
2023. márc. 11. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Elmondod neki (amikor véletlen józan), amiket itt leírtál, megmondod neki, hogy szüksége van pszichológus segítségére, ha nem akar teljesen lezülleni vagy megbolondulni.

Ha nem hajlandó semmit tenni, akkor a saját érdekedben jobb még most lelépni, mert idövel teljesen tönkreteszi a te életedet is.

Ugyanis segíteni csak annak lehet, aki akarja, hogy segítsenek neki, másként nem.

2023. márc. 11. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
69%
Itt komolyabb mentális betegség van a családjában, pszichiáter kell, nem pszichológus. Szinte biztos, hogy nem tudnád rávenni. Gyereket ne tervezz vele, ha mégis, mindenképp menjetek el genetikai vizsgálatra.
2023. márc. 11. 11:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A fentebbi válaszolóval értek kicsit egyet, mintha túlmutatna a dolog a pszichológián. (Ennyi infóval nem lehet következtetni, nekem a borderline is eszembe jutott.)


Ha hallani sem akar a dologról, esetleg be lehet próbálkozni a párterápiával, abban ketten vesztek részt és ha esetleg egy szakembertől hallja, hogy itt egyéni terápiára is szükség van, talán (nagyon kicsi az esélye bár, de talán) belemegy.


Én pszichológus hallgató vagyok, és ez az egyik legnehezebb téma a szakmán belül. Amíg nincs szenvedésérzete, addig nem tudod elvontatni sem.

A függőség kezelése még akkor is nehéz, amikor a kliens eldönti, hogy szeretne leszokni.


Tudom, hogy ezt nem kérdezted, hátha másnak hasznos lehet. Írtad, hogy az alkoholprobléma az halmozódó dolog a családban.

Én erre reflektálnék.

A függőség mindig valamilyen rendszerben jön létre, ez pedig maga után vonja, hogy a többi résztvevőre is hatással van - leginkább olyan módon, hogy a többiek kodependensként kvázi elnézik, mentegetik, ilyen-olyan módon lehetővé teszik, hogy folytathassa a káros szenvedélyt (mert féltik, mert szeretik, mert bedőlnek a manipulációnak stb.). Ha függő embert szeretsz, az rosszabb, mintha rabló járna a házadban, mert a rabló bejön és kirabol, lehet nyomozni. De a függő rendszeresen meglop, majd bociszemekkel elkezd segíteni neked megkeresni a tettest.


A szakirodalom és a statisztikák abba az irányba mutatnak, hogy a saját határaid védelme válik az egyedül járható úttá, ráadásul ha halvány is az esély, hogy a függő személy le akarjon állni, ez az esély is csak akkor növekszik, amikor környezete nagyon szigorúan leáll a szenvedély eltűrésével. Ha nem ezt teszed, akkor az kodependencia. Ez is egyfajta függés.

Saját hatáskörünk kihasználása ugyanis szigorú és eltántoríthatatlan határhúzást követel meg, ami után nem zökkent ki semmiféle könyörgés, zsarolás vagy egyéb érzelmi manipulációs törekvés a részéről.


Nem a te felelősséged, hogy problémái vannak, de az, hogy te mit lépsz, az igenis a saját felelősséged. A VALÓDI szeretet a másik érdekére reagál, még akkor is, amikor ehhez szigorú, sőt egy függő személy helyzetéből nézve akár könyörtelen lépést is kell tenni ennek érdekében. Az, hogy a másik szeretetére hivatkozva résztvevőként asszisztálunk abban, hogy a másik a függőségével mérgezi önmagát, minket és mást is maga körül az bármilyen ridegnek tűnik - távol áll tőle.


Az, hogy te reagálsz az ő lelki sebeire, ne tegyen téged megmentővé, ami egy családon belüli játszma. Vizsgáld meg a motivációdat, és a fentiek alapján húzd meg a határt és ha kell kapjon ultimátumot.


Ez az én véleményem és lehet, hogy a te utad ettől eltérő.

Vannak olyan csoportok, akik kifejezetten a függőségi problémákkal küzdők családjáért jött létre, hogy kapjanak lelki támogatást, ha a párjukkal szeretnének maradni. Érdemes felvértezni magad mentálisan.

2023. márc. 25. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!