Azt, akit cselekvőképességet teljesen korlátozó gondnokság alá helyeztek, akarata ellenére is elhelyezhetik egy szociális intézetben?
Azért van a gondnok, hogy ezt eldöntse. Ez a feladata.
Nyilván jobban jár, mintha kínhalált hal otthon, valami olyan probléma miatt, amit nem tudott megoldani.
Amikor még kezdtem a jogászi pályámat, akkor még - az akkori hatályos - jogszabályok egyértelműek voltak ebben a kérdésben, ma már ez nincs így.
Régen - a jelenleg hatályos Ptk. előtti időkben - a bíróság ítéletében erről kötelezően rendelkezett, megmondta, hogy a szociális intézetbe beköltözés olyan kérdés -e, amiben a gondnokolt a gondokság alá helyezés esetén továbbra is dönthet vagy nem.
Ma már ez nem így van.
Most ebben a kérdésben csak akkor dönt a bíróság, ha erre külön bizonyítást folytatott le és ennek eredményeképp az a meglátása, hogy a gondnokoltnak szociális intézményben van a helye.
Erre a gyámhivatal tesz indítványt, ha szükségesnek ítéli.
Figyelemmel arra, hogy a gondokság alá helyezési ügyekben kötelező az orvosszakértői bizonyítás - az elmeállapot megítélése miatt - így, olyan nem lehet, hogy akarata ellenére a gondnokoltat szociális intézetbe helyezik.
Ha van világos, tiszta akarata a gondokoltnak, akár csak részben, akkor a személyi szabadságát nem lehet korlátozni, kizárólag csak ön és közveszélyes állapota miatt.
9-es!
Sajnos gyakori eset, hogy azért indítják meg valakivel szemben a gondnokság alá helyezési pert, hogy aztán elhelyezhessék egy szociális intézetben és ne kelljen többet gondoskodni róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!