Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Miért alakítok ki magamnak és...

Miért alakítok ki magamnak és a környezetemben különböző személyiségeket?

Figyelt kérdés

Sziasztok! Félve írom ki a kérdésem, mivel előre érzem a negatív válaszokat. Kérlek csak akkor olvasd el a kérdésem, ha szeretnél rá hasznosnak értékelhető választ adni. Ha csak indulatból vagy itt, kérlek távozz. Köszönöm! :).


Szóval, hol is kezdjem elsőnek.. Mondhatni szégyellem a származásom, a nevem, a kinézetemet is (az utóbbi kettőt a nemi identitásom miatt, de ezt inkább ne is firtassuk) illetve a nyelvet is, amit beszélek. Gyakran azt kívánom, bárcsak más személyiségem lenne, bárcsak máshogy tudnék reagálni például egy veszekedés közben a szüleimmel, vagy interneten mikor valaki kritikát fogalmaz meg rólam. Nem tudok magamról igazán jó szót mondani, ami jellemez engem. Mások szerint viharos vagyok, mint az eső (ez a hangulatingadozásom miatt van, nemrégiben volt egy öngyilkossági kísérletem, majd megyek pszichológushoz és családsegítőhöz is járunk megint). Mikor egy erős érzelmet élek át (düh, öröm, bánat) akkor azt képzelem hogy más vagyok, kívülről látom magam, de máshogy nézek ki. Kitalálok magamnak új nevet és származást is, a kinézetemen gyakran variálok. Ez talán nem furcsa, de amikor kitöltök személyiségteszteket (mindig ugyanazt a fajtát, csak más kérdésekkel) akkor mindig más személyiséget dob be. A memóriám elég gyatra, a gyermekkorom nagy részére nem is emlékszem (amire igen, az semleges vagy nagyon rossz). Bár ha úgy nézzük még tart, attól függ, kinek hol van a gyermek-tinédzserkor határ. Igazából az eddigi leírtak nem is a baj fő része. A legnagyobb baj az, hogy van sok képzeletbeli világom, sok képzeletbeli személlyel. Például az egyik legrégebbi a húgom, aki 15 éves (én ott 18, itt nem). Ő mindig megnyugtat, megölel. Ha rosszul érzem magam, már itt is van és hallom a hangját és az érintését. Több mint testvér, a lelki társam. Mindig számíthatok rá. Van egy legjobb barátom is, aki 15-16 éves (nem tudom biztosra) ő bolondos, kreatív, impulzív és szerethető. És még egy csomó személyiség, akiknek különböző "feladataik" vannak a világomban. Azt szeretném megtudni, hogy ennek mi az oka, és mit tehetek annak érdekében hogy más legyen a helyzet?



2023. jan. 1. 01:57
 1/6 anonim ***** válasza:
Szép álmokat, Billy!
2023. jan. 1. 07:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
61%

Ha jól sejtem 12-16 éves vagy, szóval a legjobb amit tehetsz, hogy átvészeled a kamaszkort, igyekszel a világra nyitottnak lenni, fokozatosan megküzdesz minden akadállyal, és végül egy többé-kevésbé kiegyensúlyozott felnőtté válsz. Ha van az iskoládban iskolapszichológus, keresd fel és beszélgess vele, ő nem fogja elárulni senkinek, amiről beszéltek. Illetve ha a szüleid támogatják a rendszeres pszichológuslátogatást még jobb, illetve gondolom a családsegítő is fog segíteni (pontosan nem ismerem, mi történik ott).


Tételesen válaszolva a problémáidra, kamaszkorban igen gyakori, hogy az ember más szeretne lenni, vagy épp azt sem tudja milyen ő. Ennek az az oka, hogy beindulnak az érést segítő hormonok, illetve a tudat is fejlődik, így eljutunk arra a szintre, hogy már nem elég az a kép, amivel eddig a szüleink által gyerekként azonosítva voltunk. Felébred a vágy, hogy önálló személyiségek legyünk, de az még nem alakult ki bennünk, hogy az pontosan milyen is. A kamaszkor erről az útkeresésről szól, ideális esetben véget ér felnőtt korra, de azért valójában én azt látom, hogy nem ritka (különösen a pl. egyetemi tanulmányik miatt elhúzódó "gyerekszerep" miatt), hogy ez az útkeresés még akár 25 évesen is tart. Sokan ilyenkor példaképeket választanak maguknak, utánozni kezdenek általuk jónak látott embereket (akár távoli hírességeket, akár közvetlen ismerősöket, tudatosan vagy épp tudat alatt). Arról szól ez az időszak, hogy kipróbàlsz több személyiséget (kinek milyen változatossággal), vagy elképzeled, hogy milyen lehetnél, és ez alapján megtalálod, hogy mi az, ami valójában vagy.


Azzal kapcsolatban, hogy amikor erős érzelmeket élsz át, kitalálsz egy másik személyiséget, akivel ez történik, szintén ismert jelenség, gondolatban elválasztod magad attól, akivel olyan dolgok történtek, amit úgy gondolod te nem tudsz (hogy) kezelni. Bár te örömről is írtál, úgy gondolom ez ugyanaz a jelenség, amit komoly traumáknál figyeltek meg gyerekeknél és akár felnőtteknél is, amit az ember agya nem tud elképzelni, hogy vele megtörténhet, azt úgy veszi, mintha nem is vele tötént volna meg, mert úgy könnyebb elviselni. Szóval szerintem ez is ismert jelenség, szerintem ebben az életszakaszban normálisnak mondható, viszont fontos, hogy fokozatosan megtanuld kezelni a helyzeteket, megtanulj saját magadként is létezni és megélni az életedet. A pszichológus biztosan tud benne segíteni, hogy ezt hogy kell.


A képzeletbeli világaidról pedig gondolom azt te is tudod, hogy kisgyermekkorban ez teljesen normális, fejlesztő hatású, a szerepjátékkal a gyerek fejleszti a szociális képességeit, megtapasztalja milyen másmilyennek lenni, megtanul megfogalmazni olyen dolgokat, amiket a saját szerepében nem tud, segít feldolgozni neki az életében történt eseményeket. Akkor még ez a játék általában rövidebb, és alkalmi történetekkel zajlik, de akkor is vannak visszatérő történetek, illetve ahogy nő a gyerek, és nagyobb időtávot fel tud fogni, összefüggő, folytatásos világokat is megalkothat. Később a közös játék már ritkább, de a saját képzeletbeli világa gyakran folytatódik tovább. Nem vagyok szakember, úgyhogy nem tudom mennyire gyakori, de azt biztosan állíthatom, hogy nem vagy egyedül azzal, hogy kamaszkorban (?) még vannak képzeletbeli világaid. Nekem is volt például, és egy emberrel kerültem olyan kapcsolatba, hogy ezt megbeszéljük (a párommal), kiderült, hogy neki is volt. A saját tapasztalataink alapján ennek is hasonló volt a célja, mint gyerekkorunkban, segíteni feldolgozni a mindennapos eseményeket, kipróbálni magunkat egy másik szerepben, mint amilyenek a hétköznapokban vagyunk, és egy picit elbújni a valódi életünk elől. Egész kamaszkoromban azt éreztem, hogy ez már nem normális, emlékszem kb. 10 éves koromban derült ki az egyik barátnőm előtt, hogy egy kitalált világban játszottam, és ezt már akkor titkolni akartam előle, de szerintem még 16-17 éves koromban is rendszeresen a kitalált történeteimet szövögetve aludtam el. Nyilván tudtam, hogy ez nem a valóság, és idővel meg is próbálkoztam azzal, hogy leírtam a történeteket, hogy csak egyszerű regényírás legyen az egész, de tudtam, hogy nem azért csinálom, hanem mert jó volt elszakadni a valódi világtól. Sokszor éreztem azt, hogy nem is tudom hogy fog ez elmúlni, ha eddig nem múlt el, de végül mégiscsak kinőttem belőle. Megtanultam irányítani a valódi életemet is, így már az is elég érdekes, de egyben biztonságos volt, szóval nem kell már hova menekülnöm. (Bár az, a mai napig előfordul, hogy elképzelek beszélgetéseket vagy szituációkat, amik nem történtek meg, de ezeket valódi emberekkel, valódi helyzetek alapján. Ez már inkább csak álmodozás...)

Ezzel kapcsolatban a jó tanàcsom csak egy idézet, amit tarts szem előtt, amit egyébként saját magamnak is szajkóztam anno: "Rossz úton jár az, aki álmokból épít várat és közben elfelejt élni." Nem baj az, hogyha használod a képzeletbeli világodat, mert sokat segíthet, de azért ne felejts el közben a jelenben is létezni, foglalkozz a valódi kapcsolataiddal és próbáld a való életbe átemelni az ott megszerzett tapasztalataidat. Hidd el, szépen lassan ki fog alakulni a személyiséged és idővel már nem lesz szükséged a képzeletbeli világra, mert azt teremtesz meg a sajátodban, amit akarsz.

2023. jan. 1. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Gondolom, nem egy egyszerű gyerekkor van mögötted, a szüleid is még mindig veszekednek veled (ami akarki akármit mond, szerintem nem normális mert én pl nem veszekszem a gyerekkel, elmondom neki normálisan mit akarok.) Szóval ez szerintem egy menekülés, egy önvédelem. Nyilván sokat kell majd dolgoznod egy pszichológussal, ha lesz rá pénzed hogy eljárjál. Én mindenesetre drukkolok neked, és szerintem nagyon jó, hogy így felismerted magadban hogy van, amin el kell gondolkozni önmagaddal kapcsolatban. Te vagy magad legnagyobb segítője, drukkolok hogy minél előbb javuljon a helyzet.
2023. jan. 1. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Kedves második válaszoló, tetszik amit írtál. Viszont én teljesen ott élek, többet vagyok ott mint itt "kint". Kigyermekkoromban még nem is volt ilyen, csak 11 éves koromban kezdődött. Már órákon, az ágyban (ezt értsétek átlagosan), akár beszélgetés közben is úgy vagyok ott, hogy észre se veszem. Sokkal jobb ott lenni, mint itt. Mondtad, hogy tartsam szem előtt a valóságot és a kapcsolataimat. Na, egy a baj hogy nincsen semmilyen kapcsolatom :D. Nincsennek barátaim, pedig szeretném, hogy legyenek. Próbálkozom, nagyon kedves vagyok mindenkivel, de a többiek ezt kihasználják. Még a legkedvesebb ember is. Lehet mondani a jó tanácsokat hogy mir csináljak, de ebből nem lehet kiszállni.


Amúgy köszönöm a válaszokat!

2023. jan. 1. 12:36
 5/6 anonim ***** válasza:
Biztos vannak rajtad kívül is más kívülállók akik nem tudnak beilleszkedni. Próbálj velük barátkozni esetleg.
2023. jan. 1. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon könnyű így mondani. Mindent megpróbáltam már, akárkivel barátkoztam, mára már nem beszélünk mert vagy nem érdekeltem őt, vagy olyan mérgező volt hogy inkább én "dobtam" ki az életemből
2023. jan. 1. 13:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!