Segít a szakember?
Páran mondták, hogy a problémámra keressek szakembert, ellenben én magam nem látom azt, hogy hogyan tudna rajtam segíteni.
Mivel egy eléggé költséges szolgáltatásról van szó, ezért vonakodom a dologtól.
A helyzetet rontja, hogy nem kézzelfogható a folyamat. Nem lehet tudni, hogy van-e haladás, eredmény és hogy mikor tekinthető késznek a folyamat. Nagyon könnyű az időt húzni benne, ami a mi kárunkra megy.
Abszurdnak érzem, hogy egy bölcsész (pszichológus esetében) kérdései, amikhez nem társul konkrét tanács, javaslat, sőt még pártatlan nézőpont tetézi mindezt, segíteni fog a komolyabb problémákon.
Továbbá megoszlanak a vélemények a dologról. Van aki szerint nem is érdemes pszichológushoz fordulni komolyabb gondokkal, inkább pszichoterapeutát vagy klínikai szakpszichológusokt érdemes keresni. Van akik szerint segített, van akik szerint nem (vagy rontott). Van akik szerint mindenki el kellene menjen pszichológushoz, van aki szerint csak egyeseken tudnak segíteni.
Mindemki mást mond, minden tapasztalat pedig egyéni, konkrétan nem használható fel.
Érdekelne, hogy ki mit javasol.
Elárulok egy roppantul nagy titkot: a pszichoterapeuta is jó eséllyel pszichológus, a klinikai szakpszichológus meg aztán egészen biztosan az!
Senki nem fog itt neked könyörögni, hogy menjél pszichológushoz, minket nem érdekel a te lelki hogyléted. De hogy így megideologizálod, hogy úgyse mérhető (hát dehogynem), meg úgyis drága, meg hát úgyis abszurd, hogy egy bölcsész (fúúúj, micsoda alantasság!) holmi kérdésekkel segítsen egy problémán, az arra utal - már ha nem pusztán önszórakoztató provokáció a kérdés, amire van esély - hogy félsz szembenézni önmagaddal és változásokon átmenni. Hát, amíg önként, szabad akaratodból nem akarsz pszichológushoz menni, belátva, hogy egy képzett kívülálló másképp lát rá a te életedre, és azzal neked segít előrejutni, addig tényleg pénzkidobás, mert alapjáraton kizárt, hogy használjon, ha te nem működsz együtt.
#1 tehát szerinted érdemesebb egyből komolyabb szakemberhez fordulni. Igen, én is drágálom, főleg a mostani időszakban.
#2 Nem vagyok szakember, hogy konkrét diagnózist mondjak.
De depressziónak momdanám, hogy azon belül milyen, milyen fokú, színtű vagy társul-e mellé bármi, fogalmam sincs.
#3 nos én viszont úgy tudom, hogy eléggé jelentős minőségbeli különbség van a pszichológus, pszichoterapeuta és a klínikai szakpszichológus között.
Lehet, hogy mind pszichológus, de feltételezem nem csak a fizikai orvoslásban vannak szintbeli különbségek a szakemberek között (lehet egy családorvosra, gyerekorvosra és bőrgyógyászra is azt mondani, hogy mind orvos, mégis tanácsos a megfelelő problémával felkeresni őket).
Én úgy értesültem, hogy a pszichológusnak bölcsész végzettsége van (mint mondjuk a filozófus vagy egy magyartanár). Biztosan így is sokaknak segíteni tud, ellenben fenntartom a kétséget, hogy talán komolyabb segítségre szorulok (nehéz ezt megítélni, de az eddig olvasottak alapján meglehet).
A klínikai szakpszichológus pedig egy négyéves képzés (mondhatni második egyetem) után kap egy orvosi végzettséget (aminek az elvégzése alatt praktizál is).
Lehet nem pontosak vagy elavultak a leírások, de ha ez igaz, mégiscsak komolyabbnak szakembernek tűnik.
A pszichoterapeuta pedig egy adott módszernek megfelelően kiképződött a módszer használatára. Ez sem tűnik rossznak.
Persze, megeshet, hogy túlgondolom és a pszichológus bőven megfelel számomra.
Nem értem mi a gond azzal, hogy drágálom? Vagy azzal, hogy nem látom kézzelfoghatónak?
Eddig nem kaptam választ arra, hogy amennyiben eljárok egy szakemberhez, de nem érzek változást akkor: még várnom kell, a módszer rossz, a szakember rossz vagy én nem veszem észre a változást. Persze, rákérdezhetek a szakembernél, hogy nem érzek változást és mi legyen, de bármit mond, nem tudhatom, hogy hol is járunk, mennyi az annyi.
Erre értettem, hogy nem kézzelfogható.
#5 nálam a műszó inkább a pénz :))
Rég mentem volna, de valószínűleg még pár évig várnom kell ezzel, már ha megérem azt.
Isten mindenképp segít bármiben, ha hiszel benne és keresed!
Isten nagyon szeret bennünket!
Annyira, hogy az Ő egyetlen fiát, Jézus Krisztust adta értünk, hogy nekünk örök életünk legyen.
Jézus eljövén, tanította az embereket, meggyógyította őket bajaikból, gonosz szellemeket űzött, hirdette nekik az Isten igazságát.
Majd semmi gonoszat nem tévén elfogták, megkínozták, kigúnyolták őt. Majd keresztre feszítették, ezzel megölvén őt. De ő harmadnapra feltámadt! És nem tudta a halál őt fogva tartani. Legyőzte a gonosz minden erejét. És felment az Isten jobbjára. És örökké él! És ő a mindenség Ura.
És aki hisz Jézusban, annak is örök élete van.
Az a tanácsom, hogy olvasd az Újszövetséget, gondolkodj az olvasottakon, és fogadd meg az ott található jó tanácsokat, tanításokat!
És ezek segítenek!
És hittel kérd Istent, hogy segítsen a problémádon! Ő mindenen képes segíteni!
Zagyválsz. A klinikai szakpszichológus természetesen nem kap orvosi végzettséget, hát, sorry, ugyanolyan "bölcsész" marad. Amúgy az a szó, hogy bölcsész, nem jelent semmit, az csak egy egyetemi kar, nem egy foglalkozás. Nem is feltétlenül bölcsészkaron képzik őket, az ELTE-n van pedagógiai és pszichológiai kar. De akár az orvosi egyetemen is képezhetnék, nem csak orvosok jönnek ki onnan.
Vannak szintbeli különbségek, de eredendően mindegyik ugyanazt a képzést végzi el, és pszichológusi diplomát szerez (bár a pszichoterapeuta lehet orvosi képzésre épülő szakvizsga is), amivel folytathat egészségesekkel segítő beszélgetést, és ha még 4 évet tanul, kórházi gyakorlattal, lehet klinikai szakpszichológus, és további 2 év után pszichoterapeuta. Mentális betegeket csak az utóbbi kettő kezelhet. Enyhe depresszión segíthet egy sima vagy tanácsadó szakpszichológus is, ha csak kicsit helyre kell rázni, de közepes vagy súlyos esetben, ami már betegség, a klinikai jogosult segíteni, és ő állapítja meg, hogy endogén vagy exogén, és ha a pszichoterápia nem elég, mert agyi fiziológiai oka van, akkor elirányít pszichiáterhez. A pszichológus és pszichiáter nem minőségi különbség, hanem más a módszerük, de a pszichiáter lehet egyúttal terápiát folytató pszichoterapeuta is, benne a két módszer összeér.
Hogy megfelel-e neked az adott szakember, arra hamar rájössz, 3, maximum 4 alkalomnál nem érdemes tovább húzni, ha nem jössz ki vele, nem szimpatikus, nem mész szívesen. A fejlődés ennyiből még nem lesz látványos, de a közérzeteden, ha megvan az illeszkedés, javít, és magad is fogod akarni vele a terápia folytatását.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!