Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Milyen mentális betegségem van?

Milyen mentális betegségem van?

Figyelt kérdés

Először is gimnazista vagyok, kollégista és 19 éves. Lány.

Gyerekkoromban volt egy családi "tragédia" (a családból valaki öngyilkos akart lenni, de az életét megmentették és azóta is él). Három éven át próbálkozot, de utána elköltöztünk. Volt ott érvágás gyógyszerezés, ivás stb... Ezt az esetet én hallottam is a szobából. Aztán elköltöztünk és ott az iskolában folyamatosan lelkileg bántalmaztak további 1,5 évig minden nap, amíg el nem költöztünk megint. Azóta viszont eléggé zárkózott vagyok. Nem bízok az emberekben. (Talán félek is tőlük?) Sajnos minden nap elég nagy tömeg vesz körbe. Mindig mikor megyek valahova, addig magabiztos vagyok, amíg el nem megy mellettem egy ember. Akkor lenézek a földre és kerülöm a tekintetüket, sőt még az arcukra se merek nézni. Ezért sokszor nem is ismerem fel az ismerőseimet/barátaimat. Nincsen sok barátom. Talán 4 db van aki úgymod eltűrök mellettem (a szobatársaim), de még velük is streszes egy kicsit. Midenre odafigyelek, hogy mindent jól csináljak. Ne mézzek ki hülyén, ne mondjak hülyeséget. Napközben egyáltalán nem beszélek. Azokkal sem akikkel "jóba" vagyok. A kedvenc órámon beszélek még pár lánnyal, de velük sem sűrű. A kollégiumban is inkább az asztalomnál ülök és sorozatot nézek, vagy kivonulok a világból. Szerencsére a szoba kedves velem és próbálnak bevonni a társaságba, de az elmúlt 3 évben csak sodródtam a környezettel. Sokszor előfordul, hogy mondani szeretnék valamit, de mintha lenne valami, ami megállítana abban, hogy kimondjam. Még akkor is, ha csak annyit akarok mondani, hogy "Elmegyek fürdeni." Szinte minden este kell legalább 1-2 perc, hogy kimondjam. Sokszor tevékenységekben is megállítanak. Pl. el akarok menni kaját melegíteni, nyúlok a kilincshez, lenyomom, de abban a pillanatba, hogy kinyitnám lefagyok. Ott is állok az ajtóban 1-2 percet, azon gondolkodva, hogy vajon van e valaki melegíteni, vagy hogy biztos találkozni fogok valakivel. Aztán megfordulok és inkább megeszem hidegen, vagy ha zacskós leves, akkor csap meleg vízzel csinálom. Na hát az evés, igen. Nem tudom rávenni magam, hogy lemenjek ebédelni vagy vacsorázni. A reggelit el lehet hozni így azzal annyira nincsen sok baj, gyorsan elhozom és a szobában megeszem. Viszont a 3 év alatt nem nagyon ettem az ebédlőbe. Annak nagyon örültem hogy volt karantén. Visszajöttünk nyáriszünetről és a tanárok elkezdtek rám szállni, hogy nem eszek és a szüleimet is hívogatják, de nem értik meg, hogy számomra nagyon stresszes a szituáció.


Sokan is néznek flegmának emiatt. Mondjuk talán van benne valami. Azóta nem tudok nagyon az emberekhez érzelmileg kötődni. Eléggé keserű vagyok. Nem nagyon élem át az érzéseket rendesen. A családom másik felével már nem is tartom a kapcsolatot egy ideje. Szeretem őket meg minden, de nem tudom. Mit írhatnék nekik. Írásban sem szoktam beszélni senkivel. Discordom van, mert szünetekbe ott el tudok "bújni". De ha otthon vagyok, akkor oda se megyek fel. Nem tud nagyon semmi felidegesíteni a szokásos anyai veszekedéseken kívül. Őt szeretem a legjobban, ezért is veszekedek vele sokat, úgyhogy ne értsétek félre. Ezek a tipikus "miért nem csináltad még meg az ágyad" típusú. Boldog is csak a sorozatok miatt tudok lenni. Jegyek miatt sem. Jó tanuló vagyok, de ha kapok egy egyest, akkor sem vagyok kiakadva úgy mint az osztálytársam aki négyest kapott xD. Valamilye szinten persze vannak érzéseim, de nagyon halványan. Engem az se zavarna, ha az egyik szobatársamat elütné egy autó. Tudom rosszul hangzik, de ez az igazság. Nem tudok emberek miatt sírni. Nem is voltam még szerelmes.

Sokszor előfordul az is, hogy órákig csak fekszek és nézem a plafont. Igazából minden hétvégén ezt csinálom. Felébredek 7-kor és egészen 9-10-ig azt tettetem, hogy alszok, közben történeteket találok ki. Úgymond sorozatokat vetítek az agyamban. Lehet gyerekesnek hangzik, de ez a legjobb része a napnak. Meg lefekvéskor is ezt szoktam. Csak akkor nem csinálom ezt, ha nagyon magamalatt vagyok, ami egy évben egyszer szokott előfordulni.

Sokszor kérdezik, hogy volt már öngyilkos gondolatod? Nem még egyszer sem. Félek a fizikai fájdalomtól xD. De viccet félretéve vannak terveim is a jövőre nézve. Elég sok nyelven szeretnék megtanulni, jó munkát találni és utazgatni. Nem vagyok se pesszimista se optimista, inkább racionális gondolkodást preferálok. Voltam suli pszichológusnál, de az nem tud sem és egy nagy fasz, még ha lenne is neki. Csak beszélgetni tud. Rendes pszichológusra magamtól nincsen még pénzem, anyámnak meg hiába mondom. "Az ő lányának nincsen semmi baja." -a válasz.


Tudom hosszú lett, de egy pszichológus sem tud 3 szóból megállapítani semmit. Tudom, hogy itt sem lesz 100%-os válasz, de reménykedni lehet, hogy legalább megtudok valamit.



2022. okt. 22. 19:26
 1/10 anonim ***** válasza:
59%

Hát az tuti hogy van benne egy jó adag szociális szorongás. Nincs pénzed pszichológusra: ebben a témában rengeteg anyag van a könyvtárakban, szakkönyvekben, online, youtubon, stb. Minnél jobban beleásod magad annál több helyről tudsz összeszedni tippeket/trükköket amiket felvehetsz majd a te tudástáradba. Az, ami neked hasznos. Ez az egyik, a másik,:

A reggeli merengések szerintem csak azért vannak mert megengeheted magadnak. Ne érts félre, de nekem nem úgy tűnik mintha dolgoznál. Pl ha minden szabad delelőttödön mikor nincsenek óráid/vagy hétvégén melóznod kéne valami diákmunkát egyből nem lenne se időd, se energiád álmodozni meg sorozatokat nézni. Úgy tippelem anyagilag támogatva vagy, és nem magad tartod el. Amíg ez így van, van idő reggeli 3 óra tini álmodozásra. (És kérlek ezt ne vedd sértésnek csak próbálok tisztán vázolni). Amikor én is elvoltam tartva míg ki nem költöztem otthonról addig én is órákat merengtem.

2022. okt. 23. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
18%
Ez alapján semmilyen.
2022. okt. 23. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
#1 Olyan sok szabadidőm egyébként nincsen. Nem vagyunk túlságosan tehetős. Sok szabadidőm sincsen az iskola mellett. Otthon általában anyámnak kell segíteni, mert eléggé beteges. Mostohaapám meg nem segít neki semmit. Minden nap 8 órám van, +2db délutáni óra egy héten. Ezek mellett minden nap 2 óra tanulószoba, van hogy 3 is lesz belőle, ha sokat kell tanulni, de 2 kötelező. Aztán este van egy kis szabadidőm, 18:10-től 22-ig. De van, hogy már 21-kor lefekszel. Ilyenkor ezek után szoktam "álmodozni". Jobb egy kicsit elvonulni a világ elől. De tudom, hogy ez annyira nem tartozik hozzá.
2022. okt. 23. 11:20
 4/10 anonim ***** válasza:
74%
Le lehet pontozni, a valamilyen fokú szociális szorongása ellenére én semmi olyat nem olvastam ami egy mentálisan beteg emberre utalna. Vagy bökjön már rá valami melyik szakasz alapján milyen mentális betegség tünetét véli felfedezni? :D Átlag tini.
2022. okt. 23. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
Hát, ha egy átlag tini fél az emberektől, akkor igazad van.
2022. okt. 23. 11:52
 6/10 anonim ***** válasza:
74%
Sok embernek van szociális szorongása, van akinek olyan fokú hogy ellehetetleníti az életét. Nálad ez mérsékelt, nincs más tüneted, motivált vagy az életre, jól teljesítesz, asszertíven kezeled a felmerülő problémákat, miért ragaszkodsz hozzá hogy online valami mentális betegséget aggassunk rád? Amúgy meg felnőtt ember vagy, nem anyu mit mond alapon működik az EÜ ellátás, ha szükségesnek érzed az illetékes szakemberhez kérsz időpontot és elmész, ott tudnak diagnosztizálni. Nem kell hozzá szülői kommentár.
2022. okt. 23. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

Szülői kommentár nem, de pénz igen. Amiben nem éppen vagyunk a toppon. Meg szeretném anyámmal együtt csinálni, mert vele mentem át ezeken a dolgokon és szeretném, hogy tudná, hogy mit csinálok.


Én meg nem azért kérdeztem, hogy valami hülyeséget rámaggaszanak. Vagyok elég okos ahhoz, hogy el tudjam dönteni, hogy az amit mond annak a tünetei/megnyílvánulása igaz e rám vagy sem. Csak szimplán nem vagyok elég tájékozott ahhoz, hogy tudjam mi lehet a problémám.


A mentális betegség nem feltétlen azt jelenti, hogy valaki nem tud segítség nélkül élni. Nagyon sokminden tartozik ide, a szorongás, a posztraumás stressz, a fóbiák és minden hasonló. Ahogyan a szociális szorongás/fóbia is, amit én gondolok, hogy lehet nekem.

2022. okt. 23. 12:39
 8/10 anonim ***** válasza:
65%

Nem, a körzetileg illetékes pszichiátrián TB finanszírozott alapon látnak el, nem kell külön fizetni.


Nem véletlen csak szakember diagnosztizálhat. Egyes betegségek tünetei között nagyon sok átfedés van, és az egészet egy kontextusban kell értékelni. Attól mert “ja, ez illik rám” még nem biztos ez a problémád, nincs megfelelő végzettséged, nem vagy “elég okos” hogy eldöntsd.


Nem kell elmagyaráznod mit jelent a mentális betegség, meg senki nem mondta hogy azt jelenti nem tud a beteg segítség nélkül élni. De nincs tüneted a leírtak alapján, azt mellékesen írtam hogy az életvezetéseddel nincs baj, meg amiket tapasztalsz a beszámolód alapján nem befolyásolják olyan súlyos mértékben az életminőségedet. Nem minden társas szorongás, félelem patológiás. Hogy ez normál keretek között van-e, vagy nem és fel kell állítani a szociális fóbia diagnózist arról szaki dönthet. Szóval irány a rendelés, hogy anyádnak hogyan tálalod azt találd ki. Nem ő az akadálya annak hogy menjél, nem tilthatja meg.

2022. okt. 23. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
82%

Átlag tini emelkedett szociális fóbiával.

Ennyi az online diagnózis. Semmi extra, ezeket a fóbiákat pl még ki is nőheted. Ha megkeseríti az életed érdemes felkeresni pszichológust de ez még nem tűnik a leírásodból extrának.

2022. okt. 23. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Először is nagyon helyes, hogy keresed a segítséget és megoldást, mert jól érzed, hogy segítséggel többre mész. Viszont ne betegséget akarj diagnosztizáltatni (pláne ne hozzá nem értőkkel), mert aki minden áron valamilyen betegséget akar találni, az találni fog ott is, ahol nincs - és aztán meg ha egy nem is létező betegséget akarsz kezelni, az egyre súlyosabb problémákhoz vezet. Már önmagában az is kellően komoly problémákat tud okozni, ha bebeszéled magadnak, hogy valamilyen betegséget van és minél többet olvasol róla, annál inkább keresni és akár még produkálni is fogod a tüneteit. Az öndiagnózis emiatt is nagyon veszélyes lehet, mert az emberi elme képes addig nem létező tüneteket is produkálni. Ha más ásítozik, te is tükrözni fogod és neked is ásítanod kell, ha valaki vakarózik, te is elkezdesz vakarózni, pedig nem vagy tetves, csak olvasol róla, de. égis hat rád pszichésen.


Amiket leírtál, azok nem annyira mentális betegségek tüneteinek tűnnek, mint inkább a körülményeid hatására kialakult szokások, sajátos probléma megoldási módszerek. Bizonyos helyzetekben traumák, szorongások késztettek ezeknek a viselkedési mintáknak a felvételére, jobban működtek számodra más megoldásoknál, ezért megtartottad őket, ezek alkalmazására szocializálódtál, de ez nem feltétlenül jelent betegséget.

Viszont attól, hogy nem vagy beteg, még szorulhatsz segítségre. Illetve ha nem is feltétlenül szorulsz rá a segítségre (tudsz nélküle is élni), akkor is segíthet lényegesen jobb életminőséget elérni, ha változtatni tudsz a mostani viselkedéseden. Nem azért, mert ez a viselkedés probléma, de sok mindent megnehezít, ami hosszabb távon egyre több mindent megnehezít, vagy meg is akadályozhat. Minél előbb elkezdesz dolgozni rajta, hogy minél többet ki tudj hozni önmagadból, annál hamarabb tudsz elkezdeni egyre gazdagabb és teljesebb életet élni. Ez pedig egészen más lehetőségeket enged neked hosszú távon.


Pl. Írod, hogy még sosem voltál szerelmes, de úgy, hogy nem is nagyon mész emberek közé, nem is nagyon érintkezel az abszolút szükségesnél több emberrel és még ilyenkor is arra koncentrálsz, hogyan tudod megúszni, túlélni ezeket a helyzeteket, nem is nagyon adsz esélyt annak, hogy szerelembe eshess. De nem csak a szerelem, hanem barátság, bármilyen társas kapcsolat lényegesen nehezebb így, ami hosszabb távon egyre több gondot okozhat majd. Hiszen a későbbi életedben is egyre többször és egyre komolyabb hatása lehet annak, hogy másokkal milyen kapcsolatban vagy, mennyire jössz ki jól velük, milyen hatást tudsz rájuk gyakorolni. Ezeknek a szociális készségeknek a kialakítását, fejlesztését minél előbb érdemes elkezdeni.


Betegség diagnosztizálás helyett inkább személyiség és képesség fejlesztést keress. Nem beteg vagy, csak nem sikerül minden lehetőségedet kihasználnod. Az egyértelmű, hogy szorongásos problémáid vannak, gátlásos vagy, visszahúzódó, talán introvertált is. Ezekkel viszont meg lehet tanulni együtt élni, helyén kezelni, sőt túl is lehet lépni rajtuk. A világhírű tévések, színészek, zenészek között is nagyon sok introvertált, visszahúzódó, sőt akár szorongó ember is van. Frank Sinatra állítólag élete végéig hányt minden fellépése előtt. De nem hagyta, hogy ez visszatartsa attól, hogy elérje, amit csak tud. Ők kiismerték és megtanulták uralni a körülményeiket, hogy minél kevésbé akadályozzák őket.


Sikerülhet akár egyedül is, ha eléggé akarod és sikerül megtalálnod a számodra megfelelő módszert. Magyarósi Csaba például vagy 30 éve magától felismerte, hogy tarthatatlan számára a szociális fóbiája. Képtelen volt idegenekkel beszélni, ezért erőt kellett vennie magán és tudatosan tréningezett, hogy idegeneket szólítson le az utcán. Aztán később színjátszó körbe ment, hogy javuljanak a képességei (bár valami lány is volt a dologban). Minden esetre mára az egyik legnézettebb magyar vlogger, tévés műsorvezető és bárkivel gond nélkül le tud állni beszélgetni.


Ma már nagyon sok féle önsegítő könyv, gyakorlat és szakirodalom létezik, amikkel akár egyedül is tudsz eredményeket elérni. Sőt nem csak ilyenek, hanem általánosabb pszichológiával foglalkozó irodalom olvasása is nagyon sokat segíthet saját magadban helyre tenni bizonyos dolgokat. (Na persze itt nem a női magazinok konyhapszichológia rovatára gondolok.) Viszont a szakértői felügyelet és támogatás mindenképp hasznos, legalább a kezdő lépéseknél, a fejlesztési irányok kijelölésénél és a módszerek megválasztásánál. A mondás szerint gyakorlat teszi a mestert. Csakhogy ez egy fontos dolgot figyelmen kívül hagy. A gyakorlat állandósítja azt, amit gyakorolsz, de mesterré az tesz bármiben, ha gyakorlás közben ki is javítod a hibákat. Különben a hibákat fogod begyakorolni - akár már helyrehozhatatlanul is. A külső, szakértői segítség pont abban tud segíteni, hogy felmérje, mit csinálsz jól, vagy rosszul, segítsen különbséget tenni köztük és miután kijavítottad, a helyes dolgokat gyakorold a hibák helyett. A pszichológus szerepe is hasonló a terápiában. Nem ő fogja megoldani a problémáidat, azokon neked kell dolgoznod. Ő csak segíti a fejlődésed, ellenőrzi, hogy jól csinálod-e, jó irányba tartasz-e, felteszi a megfelelő kérdéseket, hogy te könnyebben találd meg önmagadban a jó válaszokat, mint külső és hozzáértő segítség nélkül.


Sajnos a pszichológusok sem mind egyformán jók. Ugyanúgy, ahogy orvosok és tanárok sem. A pszichológusoknál ráadásul minden más területnél fontosabb, hogy egymásra tudjatok hangolódni, jól tudjatok együtt dolgozni. Sajnos nagyon könnyen előfordulhat a legjobb, leginkább hozzá értő pszichológussal is, hogy egyszerűen nem működik a kapcsolatotok. Ez egyikőtöknek sem hibája, csak egyszerűen nem passzoltok össze. Elég lehet, hogy emlékeztet valakire, akivel nem jöttél ki jól, más a hanghordozása, stílusa, bármi. Ráadásul, ha te eleve nem nagyon jössz ki jó idegenekkel, akkor még nehezebb lehet egy idegen pszichológusnak megnyílnod. Ha egyik pszichológussal nem működik, érdemes máshol, máshogyan próbálkozni, amíg találsz egy olyat, akivel jobban működik.


Sajnos az egészségügy és az oktatási rendszer is erősen problémás Magyarországon, a pszichológiai ellátást, pláne az iskolai pszichológusit mindkettő problémái komolyan sújtják. Lehet ingyen is pszichológust találni, de mivel túlterheltek, stb. nehezebb lehet, pláne igazán eredményes és jó segítséget kapni. De mindenképp érdemes vele próbálkozni, főleg ha nincs más lehetőséged, akkor még mindig többet segíthet, mint ha meg sem próbálod. Érdemes lehet különféle alapítványok, készség fejlesztő, ifjúság gondozó és egyéb szervezetek kínálta lehetőségeket is megnézni.


Édesanyád pedig biztosan a legjobb szándék mellett és csupa szeretetből tesz mindent, de egyáltalán nem mindenben van igaza. Attól, hogy ő nem tud róla eleget, vagy nem is akar tudomást venni a helyzetről, még nagyon sokat tudna segíteni egy pszichológus. Érthető, sőt jó is, hogy vele egyetértésben akarod csinálni a dolgokat, de ha a támogatása nem feltétlen, akkor vagy sikeresebben kell vele megértetned, hogy miért és mennyire fontos ez neked, vagy egy ponton akár ellentmondani is kénytelen lehetsz, ha meggyőzni nem tudod a szükségleteid támogatásáról.

A szülők nagyon fontosak az életünkben és jó, hogy jó a kapcsolatotok, ezt próbáld is megőrizni vele. Viszont azt is fontos tudni, hogy a szülők sem tévedhetetlenek és hiába jók a szándékaik, olykor a legjobb szándék ellenére is többet képesek ártani, mint használni. Te már 19 éves vagy, teljes önrendelkezési joggal rendelkező felnőtt ember. Fontos felismerned, ha a te érdekeid mások, mint amit anyukád helyesnek tart és fontos kiállnod akár vele szemben is az érdekeid védelmében. Persze sokkal jobb, ha sikerül veszekedés és semleges sértődés helyett békésen, szép szóval elérni, hogy támogasson akkor is, ha ő nem ért esetleg egyet veled.

2022. okt. 31. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!