Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A pszichopátia mióta szaknyelv...

A pszichopátia mióta szaknyelvi szinonimája a személyiségzavarnak?

Figyelt kérdés

Lehet én vagyok tudatlan, de itt ebben a cikkben azt írják, hogy "Ugyan a személyiségzavar szakmai elnevezése pszichopátia", ami kicsit meglep...


[link]


Egy pszichoterápiás rendelő honlapján kizárólag az antiszociális személyiségzavarral hozzák összefüggésbe, nem pedig általánosan minden személyiségzavarral.

[link]


Most akkor hogy van?



2022. okt. 18. 01:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A szaknyelvben szinonimája, gyűjtőfogalom. Nem antiszociális személyiségzavart értenek rajta. A laikusoknak nem szokták ezt a kifejezést mondani (más orvosoknak írt szakvéleményben sem) mert ők agresszív, gonosz, bűnelkövető embert értenek alatta.


Még az antiszociális emberek közül sem mindenkire érvényes ez. Empátia, sajnálat, együttérzés teljes képtelenségében is kimerülhet ez.


Más:

Borderline zavart rengeteg netes cikk tévesen mutatja be. Mindenkire jellemzőnek tüntet fel tüneteket, viselkedésformákat.

Pl azt ìrják sok helyen, hogy a betegrk pszichózis határmedzséjèn állnak. Valójában sok betegre ez kicsit sem jellemző. Másokkal kijönni képtelen vagy manipulatív viselkedés sem jellemző mindenkire. Hasítás sem.

2022. okt. 18. 07:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Egészen nyilvánvalóan valami nagyon komoly probléma volt, amikor az általad elsőnek linkelt cikket írták ill. szerkesztették. Elaludt a cikk szerzője vagy szerkesztője (vagy mindkettő), vagy nem tudom. Az elején a szem.zavarokról ír ÁLTALÁBAN, majd egyszer csak átvált az antiszociális szem.zavar taglálásra.


Idézek belőle az elejétől:

Mi a személyiségzavar?

A személyiségzavar egy gyűjtőfogalom, nagyon sokféle típusa van. Ezek egzakt módon igen nehezen határozhatók meg, lévén a személyiségjegyeket mindig az adott kulturális körköz viszonyítják. Azaz ami egy adott kultúrkörben - például Afrikában - elfogadottnak számít, az egy másikban - például Európában - már nem feltétlenül az. Emiatt általánosságban csak azt lehet kijelenteni, hogy a személyiségzavaros emberek általában olyan rugalmatlan személyiségstruktúrával bírnak, amelyek alkalmazkodási zavart okoznak az adott kultúrákban.

Tünetek

Mivel a személyiségzavarok skálája igen széles, az is nehezen meghatározható, hogy ki nevezhető személyiségzavarosnak: egy kicsit mindenki lehet az, de pusztán amiatt, mert valaki egy-egy konkrét helyzetben például úgy viselkedik, mint egy borderline vagy nárcisztikus személyiségzavaros személy, még nem számít annak. Ahhoz ugyanis, hogy egy konkrét személyiségzavart ki lehessen mondani, az illető viselkedésének nagyon szigorúan meg kell felelnie az adott zavar kritériumainak, nagyon szigorúan hordoznia kell annak tüneteit. Az előbbiekből az is következik, hogy önmagában a személyiségzavar nem betegség, csupán egy alaptézis, az arra épülő betegség viszont már lehet pszichiátriai kórkép.

A személyiségzavar előfordulása

A személyiségzavarok előfordulását 4-15 százalékosra becsülik. Skálájuk nagyon széles, a zavarok az egészen enyhétől a súlyosig sokfélék lehetnek.

A személyiségzavar okai

A személyiségzavarok hátterében bio-pszicho-szociális okok húzódnak meg, azaz kialakulásukban egyszerre több tényező játszik szerepet. Része van benne a nevelésnek, az öröklött tulajdonságoknak (temperamentumnak), a környezeti hatásoknak is.

A személyiségzavar tünetei

Ugyan a személyiségzavar szakmai elnevezése pszichopátia, érintettjei nem azonosak azokkal, akiket a köznyelv pszichopatáknak nevez. Utóbbiak szakszóval mondva szociopaták (antiszociális személyiségzavarral bírók), és csak egy kisebb csoportját képezik a pszichopatáknak. Ők tulajdonképpen erkölcsi hatásokat nem ismerő deviánsok, míg a tágabb értelemben vett pszichopaták nem azok. Ebből is látszik, hogy ez esetben a szaknyelv nagyon eltér a köznyelvtől.


A személyiségzavarnak, tehát a pszichopátiának több alapvető csoportja van, a tünetek is ennek megfelelően változnak."

2022. okt. 18. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
77%

"Egy pszichoterápiás rendelő honlapján kizárólag az antiszociális személyiségzavarral hozzák összefüggésbe, nem pedig általánosan minden személyiségzavarral.


[link] "


Ezt meg nem értem. Ez a cikk tényleg a pszichopátiáról szól. Tehát az antiszociális szem.zavarról. Itt mi a gond? Hogy jön ide a többi szem.zavar?

2022. okt. 18. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Bocs, a lényeg maradt le (szokás szerint). Tehát "A személyiségzavar tünetei" résznél átvált a pszichopátia leírására, anélkül, hogy bármilyen módon jelezné, hogy onnantól csak arról lesz szó.


2-es voltam

2022. okt. 18. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyok szakember, úgyhogy kerestem "szakirodalmat" a kérdés megválaszolásához, l.: [link]

Ebből nekem az jött le, hogy kezdetben a személyiségzavar egyet jelentett a pszichopátiával (vagyis azzal a személyiségzavarral, amely a "nem szeret, nem szorong, nem tanul" kifejezéssel jellemezhető), mert kezdetben csak ezt az egy személyiségzavart ismerték. Azután a pszichológia fejlődésével más személyiségzavarokat is felismertek (paranoid, nárcisztikus stb.) és emiatt a "pszichopátia" fogalom többértelművé vált. Egyrészt gyűjtőfogalomként az összes személyiségzavart értették alatta, másrészt egy konkrét személyiségzavart: a pszichopata, vagy más néven antiszociális személyiségzavart. Ezt a többértelműséget később úgy szüntették meg, hogy a mentális betegségek hivatalos jegyzékében (a DSM vagy a magyar BNO) gyűjtőfogalomként bevezették "personality disorders", illetve "személyiségzavarok" elnevezést és ezen belül a B csoportban jelenik meg az "antiszociális személyiségzavar", ami a köznyelvi "pszichopátia" tudományos elnevezése.

Ebből szigorúan véve az következik, hogy jelenleg a szaktudományos terminológiában a "pszichopátia" már nem használható gyűjtőfogalomként, vagyis a "személyiségzavarok" szinonimájaként.


Ha esetleg rosszul látom a fentieket, akkor kérem, hogy pszichiátriában jártas szekember igazítson ki.


(+Egyetértek a 2. válaszolóval abban, hogy a házipatika cikk keveri a szezont a fazonnal. Először gyűjtőfogalomként, a személyiségzavarok szinonimájaként használja a pszichopátia fogalmat, majd egyszer csak átcsap az antiszociális személyiségzavar ismertetésére.)

2022. okt. 31. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!