Miért van az, hogy a terapeuták mindig ennyire provokatívak?
Voltam pszichoterapeutához és sima pszichológushoz is. Az utóbbi sokkal többet segített, mert empatikus volt, kedves, megerősítette azt, amit éreztem és így gyógyulásnak indultak a sebeim is. Utána elmentem egy terapeutához, aki egyből minden érzésemet és tapasztalatomat megkérdőjelezte, mindent kiforgatott, a visszajelzéseivel pedig sokkal fájdalmasabb lett az, ami eddig is fájt. Ergo rosszabbul lettem. Ez nem csak egy terapeutánál volt így, hanem többnél ezt tapasztaltam.
Miért van ez így?
Mert nem azért jársz hozzá, hogy a lelkedet pátyolgassa, hanem hogy jobban légy, ehhez pedig szembe állít magaddal, az igazsággal. Meg másrészről ők se ismernek teljesen, és szerintem kíváncsiak a reakcióra, mert az sokat elárul. Terápián sokféle ember megfordul, nem egy ember próbálkozik manipulatívan a terapeutánál. Én is provokatív lennék a pácienseimmel, mert nem tudni, hogy kiben mi van. Bár nálam empatikus, kedves és megerősítő(ha jogos) is a terapeutám.
De hidd el, hogy sokszor nem az a megoldás, hogy megerősítenek mindenben. Igaz nem tudom, hogy nálad miért van rá szükség. De nálunk arra tanítanak, hogy több szemszögből is lássunk helyzeteket. És ne csak mást okoljunk, hanem magunkba is nézzünk, hogy mi hogy tudnánk változni. Meg van, amikor a páciensek se őszinték még magukkal se, olyankor lehet jobb is a provokatív stílus.
Lehet nem így van teljesen, de én ezt figyeltem meg.
Sokszor érzem én is szarul magamat ülés után, de alszok rá egyet és jobban is vagyok, nekem nagyon sokat segített eddig.
"Mert nem azért jársz hozzá, hogy a lelkedet pátyolgassa."
De én kifejezetten ezért mentem, elvesztettem tavaly a szüleimet és történt pár nehéz dolog az életemben, amit fel akartam dolgozni.
"Szembe állít magaddal, az igazsággal."
Honnan tudod, hogy ők tudják, mi az igazság?
A leírásodból eléggé idealizálod a terapeutákat, miközben nem biztos, hogy az a jó megoldás, ha valakinek teljesen megsemmisítjük a védekezési mechanizmusait. Másrészt honnan tudod, hogy az aki terápiára megy, az egy teljesen egészséges személyiség, csak megerősítésre van szüksége?
"De én kifejezetten ezért mentem, elvesztettem tavaly a szüleimet és történt pár nehéz dolog az életemben, amit fel akartam dolgozni."
Én csak az igazságot írtam. Amúgy meg keress új terapeutát, de ha már az 5. is ilyen, akkor én elgondolkodnék...Ha meg pár volt ilyen, akkor meg nem általánosítanék. De terapeutánál tényleg nem a pátyolgatás megy, persze empatikus meg kedves lehet ezen kívül is. Egyébként ha a sima pszichológus vált be, akkor maradj annál, főleg ha az bevált.
Mit tettek veled egyébként, hogy provokatívnak tartod őket?
"Honnan tudod, hogy ők tudják, mi az igazság?"
Hát pl. ha elmesélsz nekik egy szituációt, akkor objektíven nézik, míg a páciens lehet érzelmi alapon vélekedik. Ilyesmire gondoltam.
Lehet kicsit idealizálom, de nekem rengeteget segített. Egy krízisből hozott vissza, meg végre valaki komolyan vette a problémáimat, meg amit érzek. Ez sztem elég bizonyíték, hogy áradozhatok róla. :) Egyébként is menj vissza ahhoz a pszichológushoz, ami neked jó.
Ja és kicsit sem úgy írtam, hogy azt feltételezem, hogy egészséges személyiség megy pszichológushoz. Nálam személyiségzavar van, meg más mentális betegség, plusz más terhek. Szerintem kimaxolom a nem ép személyiséget, meg csoportos terápián látok másokat is rajtam kívül nagy terhekkel.
Nekem fordított a tapasztalatom.
Terapeuta tud segíteni és nem agyfelkúró.
Előző:
Konkrét példa:
Állandóan azzal volt elfoglalva a pszichológus,hogy miért szedek nyugtatót, mit lehetne helyette csinálni stb. Ez ment hetekig, mire kiderült,h ezt azért teszi mert elsőre nem hitte el,hogy orvos által felírt egyik gyógyszerem. Elsőre nem mondta,h nem hiszi el. Csak akararosan próbált rá enni,hogy ne vegyem be. Amikor hetek múlva elmondhatatlanul,h nem hiszi hogy fel van írva,akkor már legalább tudtam ezzel mit kezdeni és vittem papírt orvostól.
Nem az a baj, h nem akarta, h nyugtatót szedjek,hanem már ott tartottunk,h szabálykövetést akart tanítani,együttműködést orvossal. Miközben pont azt és annyit szedtem,ami fel volt írva.
Később egy másik dolognál ugyanez volt. Nem hitt nekem. Pénzbeosztast akart tanítani. Hiába mondtam,h nem szoktam elszórni. Azt hitte,hogy 1,5-2x annyit keresek,mint amit valójában.
Ezekkel ment az idő,közben a valódi problémákkal nem foglalkozott.
Más pszichológusnál is tapasztaltam hasonlót.
Pl. nem vette figyelembe azt, hogy gyászolok, és egyből azt fejtegette, hogy a szüleim gyerekkoromban mennyire kontrollmániásak voltak, mennyire nem hagytak kibontakozni. Oké, hogy van ebben logika, de attól még egy érző lény vagyok és a pszichológus simán megértett, hagyta hogy beszéljek a fájdalomról és arról, hogy hiányoznak, a terapeuta egyből analizált, ami nagyon nem esett jól.
Ez szerinted rendben van? És ezen kívül még 100 más hasonló esetet tudnék mondani.
#6
Attól függ, hogy mennyi ideig akarsz ezekről beszélni, mert egy ponton túl már elő kell venni az analizálgatást. Terápia erről szól, igaz azt nem tudom hogy gyászfeldolgozáskor van e valami, ami más, meg terápiatípus válogatja. Meg ahogy fentebb is utaltak a pszichológus se bízik meg 100%-osan a kliensben. Ezt én is akartam írni. De nálam eddig ilyen gond se volt, vagy nem tűnt fel.
De ha első alkalommal már ilyen a terapeuta, nem ad egy kis időt, hogy kibeszéld, validáljon, akkor ott kell hagyni sztem. Olyan nincs, hogy csak lehúz a terápia, nem létezik egy terapeuta, akivel nem klikkelsz. Valakit úgyis talál mindenki. Hány terapeutánál voltál eddig? Meg milyen terápiás megközelítést alkalmaztak eddig?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!