Hogy lehet leküzdeni az enyhe szociális fóbiát?
30 éves vagyok és nehezen tudok érvényesülni emiatt. Néha lehangol a társaság és nem érzem jól magam. Néha sikerül lepleznem és jól érezni magam néha nem.
Munkahelyen is előjön. Gyomorpanaszaim is van a sok szorongás miatt. Gyomoréges pl
Jártam pszichológushoz azt mondta sok gyakorlás szükséges.
Nem durva a szorongásom tudok dolgozni és van párkaocsolatom, de sokkal jobb lenne, ha nem lenne ilyen problémám.
Próbáltál már ezzel kapcsolatos könyveket olvasni, amikben apró praktikákat is leírnak?
Mindenesetre érdemes foylamatosan próbálgatni kilépni a komfortzónádból. Mert ha befelé fordulsz, akkor az egy lefelé tartó spirál lesz, és egyre kevesebbet fogsz brni.
#1 jól írja! Az elkerülés rövid távon jó, hisz mmegúszod vele a szorongást, hosszú távon viszont nem szerencsés - egyfelől megerősödik, mint stratégia (azaz később sokkal nehezebb megtörni), másfelől csomó dologból "kimaradsz", ami miatt rosszul érzed magad, netán utálod magad stb.
A pszichológus jó döntés lehet. Sajnálom, ha csak annyit kaptál tőle, hogy "sokat kell gyakorolni". Ebben persze van valami, hiszen kvázi "át kell huzaloznod magad", de azért vannak hatékonyabb módszerek is, amik ezt a folyamatot fel tudják gyorsítani.
Teljesen normális, ha az első szakemberrel nem találod meg rögtön az összhangot. Van, aki három-négy pszichológust is "kipróbál", mire megleli azt, akivel a legjobban együtt tud működni.
Ő a második és sokkal jobb, mint az első. Úgy néz ki, hogy pl átbeszélünk egy szorongató helyzetet, hogy mi a helyes gondolkozás. Valamint, hogy folyamatosan mennyek bele helyzetekbe.
Okát feltártuk, de nem lett jobb
Én is sejtettem mitől van
Nem rossz, amit a pszichológus mondott, tényleg a sok gyakorlás segít és nyilván nem csak ennyit mondott. Viszont a pszichológiában alapvetően eltér az analitikus megközelítés, ami az okokat és a problémákat kiváltó régi traumákat próbálja feltárni, kezelni és a kognitív viselkedés terápia, ami pedig inkább azt vizsgálja, hogy most mit hogyan és miért csinálsz, illetve ezeken próbál változtatni. Érdemes lenne a kognitív terápiát kipróbálni. Akár helyzetgyakorlatokat tartani, vagy valamilyen feladattal kimenni a terepre és idegenekkel gyakorolni, aztán ezek tapasztalatait kielemezni, helyre tenni a fejedben.
Nagyon sok olyan történet is van, hogy valaki saját maga is meg tudta oldani pszichológus segítsége nélkül is. Magyarósi Csaba pl. több helyen is elmesélte, hogy annyira visszahúzódó gyerek volt, hogy idegenekkel egyáltalán nem tudott beszélni. Ezt meg annyira gáznak tartotta, hogy elkezdte sorra leszólítani az embereket, megkérdezte tőlük az időt, merre van ez vagy az az utca és így szép fokozatosan hozzászoktatta magát az addig idegen, szorongást okozó helyzethez. Aztán később színjátszó körbe járt, egyetemre ment, ma meg már bárkivel el tud beszélgetni és az ország egyik legnépszerűbb vloggere.
A sztori nem miatta érdekes, hanem azért mert ez a módszer igenis működhet bárkinél. Persze szakemberrel együtt gyorsabban és hatásosabban mehet, de egyedül sem lehetetlen.
Kapcsolódó videó:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!