Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » A régi időkben (ókorban,...

A régi időkben (ókorban, középkorban) mint kezdtek a súlyos mentális betegekkel? Pl skizofrénnekkel?

Figyelt kérdés

2022. jún. 20. 14:25
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%
Azok boszorkányok, sámánok voltak.
2022. jún. 20. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
24%
Bezárva, lekötözve tartották őket.
2022. jún. 20. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
95%

Attól függ, kitalálta meg.


Vagy főpappá, sámánná és egyéb nagy tiszteletnek örvendő spirituális vezetővé tették, akiről azt hitték, az egyik istenük / az Isten szól hozzá. (Jeanne D'arc is mentális beteg volt.)

Vagy úgy gondolták, hogy boszorkány, a Sátán csatlósa, megszállták a démonok, ördögök, gonosz szellemek, aztán megkínozták és megölték, hogy "megmenthessék a lelkét". Nem annyira régen Romániában is agyonvertek egy epilepsziás apácát ördögűzés címszóval.

2022. jún. 20. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
#3 Szomorú... :/
2022. jún. 20. 14:42
 5/12 anonim ***** válasza:
92%

4: Sajnos úgy a 70-es évekig a modern elmegyógyintézetek sem voltak sokkal jobbak.

A hírhedt londoni Bedlam / Bethlem Pszichiátrián az újkorban kutyaketrecben tartották, bottal verték, vagdosták, éheztették, a saját székletükben fetrengve hagyták a pácienseket, és éjszakánként potom pénzért vittek be normális embereket, hogy mintegy állatkerti túraként nézhessék az őrülteket. Plusz pénzért még bántalmazhatták is őket a látogatók.

2022. jún. 20. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
94%
Érdekes, hogy gyógymodnak tekintették, ha hideg vízzel leöntötték őket vagy megverték őket. Hatásosnak találták. Pedig valóyzínűleg csak ezektől tartva, félelmükben nem fejezték ki rémületüket, dührohamukat.
2022. jún. 20. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%
Egyszer írtam erről egy beadandót egyetemen, részben személyes érintettség akkor teljesen elmerültem a témában és meglehetősen formálta át a mentális zavarokról és a pszichiátriáról a véleményemet. Az ókorban valóban az egész jelenséget a misztikum hatotta át, a pszichózist természetfeletti, túlvilági dolognak tartották, a pszichotikus embereket pedig a túlvilág és az evilág közötti kapcsolattartónak gondolták. Tulajdonképpen ez nem üldözés volt, inkább ilyen meg nem értett, furcsa rajongásnak tekinthető, sámánok és varázslók foglalkoztak velük, de azért azt is hozzá kell tenni, hogy már ekkor is próbálták a saját tudásuk szerint "gyógyítani", mert a rossz szellemek hatásának tulajdonították. Ez pedig nagyon sok helyen zenével történt: Indiában például több évezreden át így próbálták kezelni, a kínai orvoslásban is megjelent a vizes pakolás és a növényi kivonatok mellett, és Egyiptomban is furulya és hárfajátékkal gyógyítottak a kultikus templomokban. Viszont a misztikumot hátrahagyva - többek között - Hippokratész már ekkor leírta az első betegségeket, illetve azt, hogy az gyógyítás orvosi, nem pedig papi feladat. A középkorban vált elterjedtté a pszichotikus emberek üldözése, amit lényegében a középkori ember babonássága alapozott meg. Ekkor kezdték el büntetni a mentális zavarokkal élőket, hol börtönbe, dologházba zárták, vagy épp a boszorkányüldözések áldozatául estek (a boszorkánynak vélt személyek között nyilvánvalóan magas lehetett ugyanis a mentális zavarokkal élők aránya). Az egyetlen menedéket ekkor gyakorlatilag az egyházi intézmények, kolostorok nyújtották, ironikus módon. A lelki gyógyítással továbbra is a papok, szerzetesek foglalkoztak, humánus ellátást biztosítva nekik (a "therapeuta" szót is innen vélik eredeztetni, akik alatt Isten szolgálóit értették). Csak később, nagyjából a 18. században alakultak meg az első pszichiátriák - korabeli nevükön tébolydák -, de emögött is még a társadalomból való kivetés, az elzárás igénye dominált. Ezek a helyek tulajdonképpen nem sokban különböztek a börtönöktől. Illetve ebben az időben kezdték el leírni a pszichiátriai szakterminológiát is, a szervi eredetű és a nem szervi eredetű betegségeket elválasztani. Ez pedig megalapozta a pszichológia és a pszichoterápia mint tudomány legitimitását is. Ugyan ma már alapvetően forgóajtós rendszerben működik a pszichiátria (haza tud menni a páciens), de ennek ellenére ma is számos esetben tartanak fogva egyes embereket ("zárt osztály"), és előfordul az is, hogy lekötözik, akarata ellenére begyógyszerezik, ha szükséges, ha nem. Szóval sosem volt jó mentális zavarokkal élni, és sajnos ma sem az.
2022. jún. 20. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Látszólag jó ellátás is lehet súlyosan ártó. Pl terapeuta kedvesen elmagyarázza, hogy maga már nem lesz képes 40 órás irodai munkára, nem is fog találni, nem is bírná, nem érdemes már újabb szakmát sem tanulni. Százalékoltassa le magát. Ez pszichoterapiás bentfekvős intézményben volt.


Kiderült, hogy téves volt a diagnózisom, mégsincs skizofréniám, nem szükséges legnagyobb adagban szedni skizofrén gyógyszert, még a legkisebben sem. 15 év telt el. Azóta befejeztem a főiskolát, 3 OKJ-s szakmát szereztem, nem százalékoltak le. 40 órás szellemi munkát is bírom, évekig másodállásom is volt.


Semmi kegyetlenkedés látszatát nem keltette, amit azon a helyen műveltek.

2022. jún. 20. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
#8 Sajnálom és örülök, hogy nem hallgattál rá. Ez a leértékelés és megbélyegzés sem ritka (a félrediagnosztizálásról meg már ne is beszéljünk) mindegy, hogy pszichológusról van pszichiáterről van szó. 15 évvel ezelőtt ráadásul még mások voltak a kritériumok is és a szemlélet, ahogy a skizofréniát felfogták.
2022. jún. 20. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Afrikában, egyes helyeken, ha vki skizó lesz, összejön az egész család, rokonok, ismerősök, mindenki jókívanságot fejez ki a beteg felé, imádkozik. Van egy ember, aki ezt vezényli. A haragosaknak ki kell békülni. Nemcsak aki a beteggel van rosszban.


Ez önmagában javírja a kórkimenetelt mert nem stresszeli.


Megfigyelték, hogy a hallucinációk tartama akkor veszélyesebb, rémiszrőbb, félelmet keltőbb amikor amúgy is erős stresszhatás alatt áll a beteg. Pl eltorzult szellem stb.


Megnyugtató, irányt mutató, ha nyugodt környezet veszi körül (pl Isteni sugallat, bíztatás).

2022. jún. 20. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!