Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség az antipszichot...

Mi a különbség az antipszichotikum, az antidepresszáns, a hangulatstabilizáló és a nyugtató között?

Figyelt kérdés

2022. máj. 21. 12:53
 1/8 anonim ***** válasza:
Kicsit máshogy hatnak, más receptorokon az agyban. Vannak azért átfedések, pl az antidepresszáns is oldja a szorongást, és a nyugtató is javítja a kedvet. Kicsit úgy képzeld el, mint az alkoholos italokat. Mindegyiktől be lehet rúgni és danolászni, de mégsem ugyanaz a hatása a sörnek, mint a konyaknak, és más a bor, meg a pezsgő is, nem nagyon, de kicsit igen.
2022. máj. 21. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
49%
Az antipszichotikum a legerőteljesebb hatású.
2022. máj. 21. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Antipszichotikum szérszedi az agyad, de vannak betegségek amihez nélküzhetetlen.
2022. máj. 21. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Kicsit jobban tudjátok részletezni? Köszi az eddigieket.
2022. máj. 21. 22:01
 5/8 anonim ***** válasza:
95%

Oké. A nyugtató azonnali hatást ad, rövidtávon. Addiktív potenciálja magas, viszonylag gyors felezési idővel. Erről a legnehezebb leszokni, hivatalosan csak átmenetileg alkalmazzák tünetek enyhítésére és szorongás oldására. Gyakorlatilag mindenre is xanax a válaszuk. A gaba receptorokon hat, legalábbis a benzodiazepinek.


Antidepresszánsok lassan kezdenek hatást kifejteni, ez akár 6 hét is lehet. Ezen szerek a szerotonin szintet hivatottak növelni az agyban, vagyis a szinaptikus résben azáltal, hogy a visszavételét gátolják. Ezek az SSRI szerek. Vannak SNRI szerek is, ezek hasonlóan működnek, de a noradrenalin szintre is hatnak. Ott vannak az ennél is erősebb triciklikus antidepresszánsok is, ezek hasonlóak az SNRI szerekhez, de még erősebbek. Ezek már nemcsak a 2 neurotranszmitter visszavételét gátolják, hanem a lebontásukat is, tovább növelve a szintjüket. Ezzel hivatottak legyőzni a kémiai okokra visszavezethető depressziót. Ezeket alkalmazzák kényszerbetegeknél és bizonyos személyiségzavarok esetében is. Vannak még MAO gátlók is, de azokat ritkán alkalmazzák más szerekkel való összeférhetetlenség miatt, leginkább csak akkor, ha az előző típusok nem váltak be.


A hangulatstabilizálók leginkább antiepilektikumok családjába tartozó szerek, ezeket adják epilepsziás betegeknek, a pszichiátriában a bipoláris betegeknek, borderline-osoknak, valamint skizoaffektív zavaros betegeknek szokták adni. Ez hivatott stabilizálni az illető hangulatát, ne legyen túl szélsőséges és csapongó.


Az antipszichotikumokat pszichotikus betegek kapják, skizofréniások, tévképzetesek. Olyanok, akiknek akusztikus, vizuális hallucinációik vannak. (Ezek a leggyakoribbak) Ezek a szerek erősen szedatívak, valamint az agy dopaminszintjét hivatottak helyreállítani.

2022. máj. 21. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a részletes magyarázatot!
2022. máj. 21. 23:02
 7/8 A kérdező kommentje:
A fentiek közül melyik kapható vény nélkül, ezt meg tudjátok írni?
2022. jún. 13. 10:10
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Egyik sem.
2022. jún. 13. 13:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!