Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi erre a magyarázat?

Mi erre a magyarázat?

Figyelt kérdés

Sokan leírják, hogy pszichés tüneteik vagy betegségük van. Segítséget kérnek. Ha azt javasolják, hogy menjen orvoshoz, aki eldönti, hogy szükséges-e gyógyszer és tovább tudja irányítani pszichológushoz, akkor az a válasz, hogy nem akar gyógyszert szedni. Ha terápiát javasol valaki, akkor azt nem akar.


Ők nem akarnak meggyógyulni vagy tünetmentessé válni? Nekik nem gond, hogy sokszor a környezetükben élőknek is teher a betegségük? Pl, ha dührohama van vagy ingerlékeny?


Nem gondolnak arra, hogyha egy gyógyszer nem jó nekik, akkor le lehet cserélni? Nem tudják, hogy az antidepresszánsok nem okoznak függőséget? Nem tudják, hogy jó állapotban a nyugtatókról le lehet majd szokni és rövid távon nem okoz függőséget?


Nem tudják, hogy nem írnak mindig fel gyógyszert? Nem tudják, hogy orvos tudja őket tb-s pszichológushoz küldeni? Vannak filléres önsegítő csoportok is. Ingyenes csoportterápiák a Semmelweis Egyetemen.


Érthetetlen, hogy valako segítséget kér, de épp hozzáértő SZAKEMBRhez nem akar menni.



2022. ápr. 11. 21:22
 1/5 anonim ***** válasza:
80%

Ragyogóan látszik, hogy semmit nem értesz a pszichiátriához.

- Az antidepresszánsok is okoznak függőséget, nehéz őket elhagyni, sok elvonási tünetük van.

- A nyugtatók már rövid távon is függőséget okozhatnak. A legrövidebb dokumentált hozzászokás: 12 nap. A benzodiazepinek hírhedten addiktívak, a leszokás nagyon nehéz, a post elvonási tünetek akár 3 évig is eltarthatnak.

- Rengeteg embert félrekezelnek, félre-, vagy túlgyógyszereznek, úgy kísérlezetnek rajtuk mint a labor hörcsögökön.

- Az SZTK-s kezelés általában 5 perc, ami a recept felírásra korlázozódik, a betegre se több idő, se kedv nincsen.

- A mentális betegek gyakran nagyon szoronganak, aggódnak, vagy már eleve fentartásaik vannak a pszichiátriával, gyógyszerekkel szemben, valljuk be, nem alaptalanul.

- A legtöbb ember semmilyen orvoshoz nem szeret menni, a pszichiátria még a fogászatnál is félelmetesebb. Ráadásul még mindig rengeteg előítélet övezi.

Ha azt mondanám, hogy menj el holnap egy pszichiáterhez, mert szerintem terápiára van szükséged, akkor te elmennél? Na ugye.

2022. ápr. 11. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Ragyogóan látszik, hogy sok a saját tapasztalatom és sok orvoshoz és/vagy terápiára járó beteget ismerek. Sokuknak sokat segítenek a gyógyszerek vagy a terápia.


Amikről írsz azok többsége nem állja meg a helyét. A rossz orvost le kell váltani, de nem ez a jellemző.


Járok terápiára. Havi 2-3x50 perc. Orvosom pszichoterápiás képzettségű. Gyógyszereket is szedek, amik sokat segítenek. Jobb az életem gyógyszerekkel. Terápia is sokat segít.


Az antidepiket fokozatosan kell leépíteni, hogy ne legyen vagy minimális megvonási tünete legyen. A függőség kritériuma az, hogy ugyanahhoz a hatáshoz egyre nagyobb adag kell. Ez antidepresszánsra nem érvényes. Sokfélét szedtem, egyiket sem volt nehéz elhagyni.


Nekem 1-4 hét alatt elmúlt mindig a nyugtató megvonási tünete. Nem folyamatosan szedem, csak időszakosan. Az hogy egyszer valaki 12 nap alatt rászokott, az egyedi eset. Nem érvényes a betegek többségére. Általában elég 2 hétig szedni, amíg az antidepresszáns hatni kezd. Utána el lehet hagyni.


Több orvosom volt, egyik sem kísérletezett rajtam. Mindig találtak olyan gyógyszert, ami segített, enyhítette a tünetem.


Felírásra elég lehet 5 perc is. Gyógyszer akkor is hat, ha nincs idő a betegre. Akit zavar ez, az magán orvoshoz fordulhat. Vagy mehet mellette terápiára, ott meghallgatják, van idő a betegre. Mehet csoportra, önsegítő csoportba. Vannak befekvős terápiás helyek is, nappali kórház.


Budapesten az Ébredések Alapítványnál sok a gyógyszermentes beteg. Csoportokra, egyéni terápiára járnak. Még skizofrének egy kis része is lehet gyógyszermentes, ha az állapota engedi. Jártam oda. Több gyógyszermentes vagy minimális adagot szedő beteget ismerek.


Orvosommal megbeszéljük a gyogyszeres tapasztalataim. Ami nem hat vagy zavaró mellékhatása van, azt nem szedem. Beleszólhatok a beállításba, adagolásba.


Terápián ilyen gond nem lehet, mégis sokan elutasítják.


Nekem semmi félelmetes nem volt a pszichiátriai ellátásban. Örömmel járok. Mindig nagyon várom a terápiát. Mailben naponta levelezek az orvosommal, sokat segít. SMS-re reagál.

2022. ápr. 11. 22:17
 3/5 A kérdező kommentje:

Nem kérdezném, ha nem lenne több orvossal is pozitív tapasztalatom.


Az előzò kiegészítése:


Tb-s rendelésen nincsenek kísérletek. Olyan van, hogy az első kiválasztott gyógyszer nem hat vagy zavaró mellékhatása van, emiatt le kell cserélni vagy adagot módosítani. Ezt nevezik gyógyszerbeállításnak. Ez nem gyógyszeres kísérlet. Az teljesen más.

2022. ápr. 11. 23:36
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező, én is veled értek egyet. Ma sokkal-sokkal több az ilyen irányú segítség, mint régen, sokan mégis félnek igénybe venni, de csak azért, mert téves elképzeléseik vannak róla. Nekem is sokat javított az állapotomon gyógyszer, illetve évekig jártam terápiára is, igaz, csak egy pszichológus vált nekem be, de vele volt értelme. Olyanok is voltak, akikkel nem működött. De vagy én vagyok nagyon szerencsés, vagy nem tudom, máshol, hogy működik, de itt sok rossz tapasztalatot olvasok.


Nekem az a pszichológus és pszichiáter, akik beváltak, mindketten tb-s formában rendelnek, és a pszichiáter sem dobott ki még soha 5 perc után, szerintem átlagosan kb.10-30 percet vannak bent nála a betegek. Engem csak úgy enged el, ha azt mondom, hogy megbeszéltünk mindent. Soha nem "kísérletezett" rajtam, bár párszor váltottunk gyógyszert, de nem sokszor. Nyugtatót csak legelőször írt fel, de miután látta, hogy nem jó nekem, maradtunk az antidepresszánsnál. Ma már vannak modern gyógyszerek, amik nem olyan addiktívak.

2022. ápr. 12. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Ha valakinek magas a vérnyomása, azt is orvoshoz irányítanám. Az sem gyógyítja meg, hanem kezeli. Ez is eredmény. Ahogy az antidepresszánsok és a többi gyógyszer is tünetekre hat. Ha nem hat az egyik vérnyomásgyógyszer, adnak másikat. Ha van korszerűbb gyógyszer később, azt adják. Ez nem emberkísérlet.
2022. ápr. 12. 22:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!