Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mi a különbség a pszichológus...

Mi a különbség a pszichológus és a pszichiáter között?

Figyelt kérdés
Mi a különbség a kettő között? Honnan tudom, hogy melyikhez kell menjek, hogy kell helyesen mondjam?

2022. febr. 10. 22:05
1 2
 1/16 Anonymus12356534 ***** válasza:
35%
Én úgy tudom hogy pszichiáter komolyabb mentális problémákkal küzdő emberekkel foglalkozik míg a pszichológus elbeszélget az embererekkel a problémáiról.(Egyébként lehet nem így van de nem vágom teljesen)
2022. febr. 10. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
82%
Pszichiáter orvos, pszichológus nem írhat fel gyógyszert. Kezdetnek pszichológus kell(de ismeri a farmakológiát, lehetséges gyógyszereket) ő mérlegeli mi lenne jobb. Legtöbb pszichiáter csak gyógyszert ír fel és 10 percet szán rád röviden az életedről a gyógyszer mellékhatásai, szedési módjait tisztázzátok. Jobb esetben életmód tanácsadást is ad, de pszichoterápiát nemigen.
2022. febr. 10. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
60%
Pszichiáter orvos, pszichológus bölcsész.
2022. febr. 10. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
23%
A pszichológus a lélek, a pszichiáter pedig az elme doktora.
2022. febr. 10. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
8%
Ha beszélgetni akarsz pszichológus, ha megoldást pszichiáter. De a gyógyszeres dolog igaz, sok írni fog, viszont okkal. H ne állj rá, ott neked kell határoznodbés erősnek lenni.
2022. febr. 10. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
17%

Ahogy az 5-ös mondta: a pszichológus bölcsész ember aki időleges problémákon tud segíteni, és ki tudod neki beszélni minden bajod ami a lelkedet nyomja. Olyan mint egy kút amibe nyugodtan beleordíthatsz. De a mentális betegségeken nem tud segíteni.

A pszichiáter orvos. Ő tud valóban segíteni a mentális betegségeken (depresszió, mánia, kényszerek, skizofrénia, paranoia, stb.).


Ha csak nyomja valami a lelked, de amúgy jól vagy, akkor pszichológus. Ha mentális betegséged van, akkor pszichiáter.

Sokan mondják, hogy a gyógyszer rossz, de ez szerintem hülyeség. Akinek magas a vérnyomása, az is gyógyszert kell szedjen. Akinek mentális betegsége van, azt is kezelni kell. Ha valami az agyi kémiában nem jó, akkor azon a terápia önmagában nem fog segíteni.

Az én esetem: súlyos depresszió. Semmi kedvem nem volt élni, de csak azért is küzdöttem az iskolában, egyetemen, munkában. Próbáltam bármit, de semmi nem segített, csak a gyógyszer.

2022. febr. 10. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
85%

Hatos: ez így nem teljesen igaz. A tanácsadó pszichológusok nem foglalkozhatnak mentális betegségekkel, a klinikai szakpszichológusok viszont kimondottan azokkal foglalkoznak. Igen, az általad felsoroltakkal is. Nem orvosok, úgyhogy nem írhatnak fel gyúgyszert, de terápiát ők is tartanak. Pszichológusok és pszichiéterek ilyen esetben például gyakran együtt dolgoznak, mert járhat valaki mentális betegséggel klinikai szakpszichológushoz terápiára, ami mellett pszichiáter által felírt gyógyszert is szedhet. A gyógyszer pedig nem egy ördögtől való dolog, nagyon hasznos és fontos tud lenni bizonyos problémák esetében, de az tény, hogy vannak pszichiáterek, akik mindenkinek csak felírnak valamit, aztán nem foglakoznak tovább az emberrel.

Kérdező: a legtöbben már leírták a lényeget, a pszichiáter orvos, a pszichológus pedig bölcsész (nem tudom, miért lett lepontozva, aki ezt írta, a pszichológia képzés bölcsészettudomány területen van hivatalosan, hiába vitatható ez a gyakorlatban). Ha mentális betegségre gyanakszol, akkor klinikai szakpszichológust keress, ő minden irányba tovább tud irányítani, ha úgy alakul. Ha másfajta problémád van (pl. önértékelési gondok, párkapcsolati problémák, stb.), akkor tanácsadó pszichológust lenne a legegyszerűbb keresni, aki szintén elküldhet máshoz, ha azt látja helyesnek.

2022. febr. 10. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
0%

Milyen tünettel, problémával keresel szakembert?

Vannak olyan betegségek (pl skizofrénka, mánia stb), amiket csak gyógyszerrel lehet kezelni és olyanok is, amiket terápiával és gyógyszerrel is. Pl szociális fóbia (félelem társas helyzetekben).

Előbbiek esetén is hasznos lehet pszichológushoz menni, de ez inkább kiegészítés.

Személyiségzavaroknál terápia szűkséges.

Vannak pszichoterapeuta képesítésű orvosok is, ők gyógyszerfelírás (ha szükséges) mellett terápiát tartanak.

2022. febr. 11. 02:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
84%

[link]


Ebben a cikkben jól leírják, hogy ki mivel foglalkozik, mivel lehet/érdemes hozzá fordulni.


Pszichológus, tanácsadó szakpszichológus, klinikai szakpszichológus és terapeuta képzettség közötti különbséget is jól leírják.

2022. febr. 11. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
0%
Mindkettő ugyanolyan áltudományos szakon végzett, de a pszichológus legalább nem írhat fel gyógyszert már rögtön a köszönés helyett.
2022. febr. 11. 03:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!