Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Szorongással vagy szorongásos...

Szorongással vagy szorongásos problémákkal (pánikbetegség, generalizált szorongás, agorafóbia, szociális fóbia stb.) élő fiatalok, ti hogy élitek a mindennapjaitokat?

Figyelt kérdés

Legfőképp azért a fiatalok válaszára lennék kíváncsi, mert egyrészt én is az vagyok, másrészt "előttünk az élet", nekünk most kell megbirkózni a tanulással, egyetemmel, munkakereséssel, ki milyen korban van éppen... És hát így... De idősebbek válaszát is szívesen fogadom.

Ha gondoljátok, leírhatjátok, hogy mikor kezdődtek nálatok a problémák, jártok-e pszichológushoz/pszichiáterhez/terápiára, ilyenek.


Én még csak 12.-es vagyok, nekem egy éve kezdődött a szorongásom. Pontosan nem tudom mi válthatta ki, csak tippelni tudok, több dolog is közrejátszhatott benne. Depressziós nem vagyok, de voltak nagyon rossz napjaim. Alapvetően jelenleg elvagyok, de vannak napok, amikor eléggé szorongok és csak a semmiből jön. Hajlamos vagyok nagyon a stresszre, aggodalmaskodásra. Nem is tudom, valahogy mintha az agyam úgy közvetítené a dolgokat, hogy soha nem vagyok biztonságban, mindig van valami veszély, mindig félni kell valamitől.

Ha minden igaz, szeptemberben megyek egyetemre és tartok attól, mi lesz ott így velem.



2022. jan. 9. 11:33
 1/8 anonim ***** válasza:
33%
Jársz szakorvoshoz, pszichológushoz?
2022. jan. 9. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
53%
Pszichologus, mindfulness, ashwagandha, nekem ezek segitenek.
2022. jan. 9. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nemrég kezdtem pszichologushoz járni.
2022. jan. 9. 12:14
 4/8 anonim ***** válasza:

Mindfulness meditáció, jóga, sport, friss levegő, napsütés, kellő mennyiségű és minőségű alvás, ölelés, szeretet napi szinten tuti segít.


Íráskészséggel és -hajlandósággal rendszeres kiírása magadból a szorongató dolgoknak, de legalább megosztás bárkivel is segít, legjobb szakembernek, remélem, beválik neked!


Táplálkozás hatása: alkohol, cukor és gyógyszerek fogyasztása szintén okozhatat ilyen szimptómákat, írom ezt saját tapasztalatból, mert ahogy elhagytam ezek fogyasztását, megszűntek a lelki kihívásaim, ami persze lehet véletlen is, de nem hiszem...

2022. jan. 21. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim válasza:
100%
Valaki tudna irni a mindfulness meditaciorol ? Megköszönném!
2022. máj. 15. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

4. válaszoló vagyok, és tán úgy lehet a legjobban fordítani ezt, hogy teljes figyelmű meditáció vagy teljes jelenlétű meditáció, amely légzőgyakorlatból, pontosabban légzésfigyelésből áll, hogy azzal, hogy figyeled a saját légzésedet és csak befelé figyelsz, megszűnteted a körülötted lévő zajt, ezért érdemes csukott szemmel is kezdeni, és bár cikáznak a gondolatok, érzések, azt szokták mondani, hogy úgy kell elképzelni ezt, mintha egy gyorsforgalmú és zsúfolt autópálya szélén ülnénk és néznénk az autókat, amelyek a gondolataink, amelyek netán még érzéseket is szállítanak, mégsem szállunk fel egyikre sem, csak integetünk nekik, hogy helló, de nem megyünk velük, helyette a légzésünkre tereljük vissza a figyelmünket. Ehhez érdemes csöndes helyet választani, ahol nem zavar senki és semmi, ülni vagy feküdni, kényelmesen, de lehet sétálva is meditálni, nyitott szemmel is a légzésünkre és a környezetre figyelve, a lényeg, hogy nyugalmat biztosítsunk az agyunknak a gondolat- és érzelemmentes "bambulással", bár tán ez sem jó megfogalmazás, bár a bambulás is fontos amúgy, nem rég olvastam, hogy miért bambulunk: ilyenkor pihen az agyunk, amivel frissíti magát az agyunk, tehát elég fontos.


Szerintem sok infót lehet már erről magyarul is találni netszerte, pláne, ha angolul is tudsz, akkor ajánlom én is a Headspace alkalmazást, amely megtanít meditálni, meg biztos vannak már magyar alkalmazások is, a lényege, hogy sok kicsi sokra megy, mármint inkább meditálj minden nap 5, 10, 15 vagy húsz percet, de tényleg elég öt perc is kezdetnek, és már meglátod a jótékony hatását. Az egyik angol alkalmazás, amelyet egyszer használtam, igen csak sok tudományos hátteret biztosított a tudományoskodóknak és el is olvastam mindet és meg is győzött, ugyanis abban olvastam, hogy azt tán mind tanultuk iskolában bioszból, hogy kétféle idegrendszerünk van: az egyik az automatikus dolgokra, hogy pl. pislogjunk, ha belemegy vmi a szemünkbe vagy hogy egyáltalán levegőt vegyünk, a másik meg az, amire éppen azt használjuk magyarul, hogy vki milyen ideges vagy nyugodt asszem, és pont ezt lehet a ezzel a légzésfigyelős meditálással áthuzalozni, hiszen arról nem is beszélve, hogy a hosszú légzés a hosszú élet titka, aki ideges, az kapkodja a levegőt, és az agyunknak oxigénre van szüksége ahhoz, hogy pozitív gondolatai legyenek, ergo éppen a kellő mennyiségű oxigén hiánya deprimál, amikor valaki zárt szobában alig vesz levegőt, tehát mindenképpen nyer a légzés- és környezetfigyelős meditációval az, aki azt rendszeresen gyakorolja.

2022. máj. 18. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:

Sport, háziállatokkal töltött idő, napló vezetése. Ha depressziós is vagy mellé, esetleg lennél a későbbiekben, nyilván nem kívánom, csak a szorongásos zavaroknál igen gyakori,( nálam is ebből indult ki), akkor pedig hála napló a napló mellé vagy együtt, ahogy tetszik.


Ja és segítenek a gyógyszerek is, igen sokan gyógyszer ellenesek, de én nem tartom ezt egy jó felfogásnak, mert valamikor csak az a megoldás.


És ha bele kezdesz, egy terápiába egy igen jó mankó lehet mellé a gyógyszer, főként antidepresszánst szoktak felírni. Esetleg még nyugtatókat a szorongásra, bár azért az már egy következő szint, mellette sokkal erősebb függést okoz és az végképp leszedál.


Bár a nyugtatókkal nincs tapasztalom, az antidepresszáns tud segíteni, csak nézz utána, hogy neked mi segítene.

Szorongásra főleg az SSRI típusúak szoktak jók lenni.


Érdemes még időt tölteni a szereteinkkel barátainkkal, viszont ha már igen súlyos a szorongás, akkor már az is nehezebb, ezért érdemes a háziállatainkra koncentrálni is ilyenkor. Tőlük nagyon sok szeretet kaphatsz, ami egy ilyen időszakban jól esik, plusz a simogatás testi kontaktus, az ha pl a kutyád szemébe nézel, endorfint és oxitocint is szabadít fel.

2023. dec. 21. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:

7-es vagyok, mellette a különböző légzés gyakorlatok is tudnak segíteni.

És én még egy könyvet is ajánlok, nem helyettesíti a terápiát, de nagy fegyvert ad a kezedbe a szorongással szemben.


Plusz ez egy munkafüzet, tehát neked kell dolgozni vele, szóval pontosabban magadon, a könyv címe pedig: Önbizalom Munkafüzet.


Légző gyakorlatot, tudatosságot, különböző pszcihológiai módszereket tartalmaz tehát nagy segítség.

2023. dec. 21. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!