Aki borderline-os azt miért nem veszi komolyan a többi mentális beteg? (ÉS TISZTELET A KIVÉTELNEK!)
A személyiségzavar nem mentális betegség. A személyiségzavar csak akkor nevezhető mentális betegségnek (és most tök mindegy, hogy borderline vagy egyéb személyiségzavarról van szó), ha az állapot olyan mértékben terheli az egyén életét, hogy már többé nem tud funkcionálisan működni sem a kapcsolataiban, sem a társadalomban. A borderline-hoz gyakran társulnak mentális BETEGSÉGEK, mint pl. szorongásos zavarok, önmagában viszont nem betegség. Van 2-3 személyiségzavaros ismerősöm, az egyik orvos, a másik pedig akadémikus, akik nem nevezhetők mentálisan betegeknek, mivel számukra teljesen természetes, hogy úgy viselkednek, ahogyan viselkednek. Ártani nem igazán ártanak senkinek sem, inkább észrevehető egyfajta fura hozzáállás a dolgokhoz, világhoz és emberekhez.
Ismerek egy szélsőséges borderline-t, őt már lehetne mentálisan betegnek nevezni, mivel önbántalmazásra hajlamos, és közveszélyes is, mert egyszer majdnem elvették a jogsiját. Csak a szerencsén múlott, hogy megúszta ő is, meg az is, aki épp nem arra sétált.
Én csak azt tudnám mondani, hogy a személyiségzavarokat inkább furcsa karaktervonások jellemzik, a szakirodalom sem betegségként hivatkozik rájuk. Az akadémikus ismerősöm, akit említettem, pl. soha nem bántana senkit, nem is okoz a személyiségzavara gondokat a munkahelyén, szimplán az átlag embertől idegen módon gondolkodik a világról. Egyszer amikor beszélgettem vele, akkor azt mondta magáról, hogy ő egy nihilista pánszexuális. Egyedül él, nem igényli a párkapcsolatot, és mindig nagyon fura gondolatai vannak. Ő nem borderline, inkább másra tippelnék, bár a fene tudja... A magasan funkcionáló borderline emberek is hasonlóan működnek. Nem ártanak maguknak, sem másoknak, de van egy fura, szokatlan gondolkodásmódjuk, amivel a legtöbb ember nem tudna azonosulni.
A mentális betegségek (közöttük a szélsőséges, nem-vagy alacsonyan funkcionáló személyiségzavarok) rengeteg szenvedést okoznak.
Ne becsuljuk le, egyotoduk ongyilkossagot megkiserel. A pszichozis mezsgyejen lavirozo ember nem siman fura.
En nem hiszem, hogy van ilyen altalanositas. Raadasul kombinalodhat egyebekkel. Jozsef Attila se volt kispalyas, sajnos en sem... Vagy arra gondolsz, hogy a skizofren a kiraly?
Ötös vagyok, nem értem, miért pontoztatok le, a hivatalos szakirodalom sem tekinti betegségnek a személyiségzavart, csak abban az esetben, ha az illető életét jelentősen megnehezíti.
Bemásolom a hivatalos álláspontot, és csatolom a forrást:
Mivel a személyiségzavarok skálája igen széles, az is nehezen meghatározható, hogy ki nevezhető személyiségzavarosnak: egy kicsit mindenki lehet az, de pusztán amiatt, mert valaki egy-egy konkrét helyzetben például úgy viselkedik, mint egy borderline vagy nárcisztikus személyiségzavaros személy, még nem számít annak. Ahhoz ugyanis, hogy egy konkrét személyiségzavart ki lehessen mondani, az illető viselkedésének nagyon szigorúan meg kell felelnie az adott zavar kritériumainak, nagyon szigorúan hordoznia kell annak tüneteit. Az előbbiekből az is következik, hogy önmagában a személyiségzavar nem betegség, csupán egy alaptézis, az arra épülő betegség viszont már lehet pszichiátriai kórkép.
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!