Mi a különbség egy sima pszichológus és egy klinikai szakpszichológus között?
lemaradt.
a sima pszichológus mondjuk nyit egy magánpraxist, míg a másik a klinikán dolgozik, és hozzá küldik a "betgeket"
Az első elég szépen vetít, de a választ nem adta meg. :)
A pszichológia az bölcsészet, bölcsész-szakon végez a pszichológus, most már 3 év alap és 2 év mesterképzésben. Ezt követően lesz okleveles pszichológus.
Az okleveles pszichológus immár "orvosi" képzésben vehet részt, ahol szakosodhat. Ez további 4 év (8 szemeszter) ami elvégzését követően válik szakpszichológussá.
A szakosodásnak további feltételei is vannak, ezt a képzéseknél meg tudod nézni.
Hali!
Van ugyebár a pszichológus képzés, ami jelenleg 3+2 év, annak a végén lesz valakiből "sima" pszichológus. Ez nagyjából olyan, mint az általános orvos, területének minden nagyobb részéből van ismerete. Ma már ez annyira talán nem igaz, mert a legtöbb egyetemen már az Ma-képzésben lehet szakosodni, pl. szervezet pszichológiára, klinikai pszichológiára, stb. Itt az adott szakirányból tanulsz többet, a többiből kevesebbet vagy semmit, de a végén ugyanazt az MA-képesítést kapod.
A klinikai szakpszichológus egy szakmai továbbképzés, egyetem után még min. 4 év. Kb. olyan, mint az orvosoknál a kardiológus, a belgyógyász, stb. Specializáció. Hivatalosan ők dolgozhatnak pszichiátriákon, kórházakban, stb.
A magánpraxishoz nem feltétlenül kell a szakképzés, de módszerspecifikus képzés annál inkább (a legjobb, ha megvan mindkettő, de az irdatlan sok idő, mire megszerzed). Ide tartoznak a különböző pszichoterápiák, csoportterápiák, stb. Ezekből a klinikai szakpszichológus is kap képzést, de csak alapszinten. Pl. teljes pszichoterápiát nemigen szabad lefolytatnia még a klinikusnak sem, hacsak nincs meg a módszerspecifikus képzése. Csak módszerspecifikus képzéssel viszont elvileg nem mehetnél pszichiátriára, mert azon elsősorban a módszert tanulod meg, márpedig klinikán van más dolgod is, amihez már kell a szakképzés, specializálódnod kell.
De ahhoz, hogy valamilyen terapeuta légy, nem kell szakpszichológusnak is lenned, de pszichológusnak mindenképp.
Ha a módszerspecifikus képzéseket nem számítjuk, kb. annyi különbség van a kettő között, mint egy orvosiról kiengedett friss orvos és egy kardiológus között.
Hali!
A klinikai szakpszichológus nem kap orvosi képzést, mint ahogy az orvosok is csak minimális pszichológiát tanulnak. Vagyis attól még, hogy a SOTE-n kapod a képesítésed, "orvosibb" lehetsz, de orvos nem. A kompetenciákat, jogokat és jogi felelősséget illetően még csak hasonló sem. Annál is inkább, mert módszerspecifikus képzés nélkül az alapokon túl nem vagy jogosult beteget kezelni olyan technikával, amihez specifikus képzés kell.
De ha rosszul mondom, szóljatok pls :)
13:03
már miért vetítenék?
nem azt kérdezte, hogy milyen tanulmányokat kell elvégezni ezekhez a hivatásokhoz, hanem hogy a kettő munkája között mi a különbség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!