Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Kényszerbetegség kezelésére...

Kényszerbetegség kezelésére mi jobb a pszichológus vagy pszichiáter?

Figyelt kérdés

Egy ideje kényszert érzek sokszor a falaim megtapogatására ritmusosan többször, szekrényeimet is megérintem így a kezemmel megtapogatom néha átlósan, szobámban nézek mindkét irányba, utcán is mindig hátra nézek, székemben sokszor megtapizom a karfát 2x rendesen majd átlósan, este fele mindig rutinná vált, hogy lámpaoltás előtt kinézek az ablakon mindkét irányba, majd az ablak előtti szekrény mögött benézek majd a tévénél is, majd mind két nagy szekrényemet megtapizom 2x midnkét ajtaját majd átlósan is, éjjeli lámpákat felkapcsolom, és ezek után megyek aludni, de van hogy már épp elhelyezkedtem aztán látok egy szöszt a padlón egyből felpattanok és arrébb söpröm mert zavar a szememnek, van hogy alig tudtam elaludni mert több szösz vagy kosz hevert a padlómon azt mindre kényszert éreztem, hogy ne legyenek ott, zavar ha nem passzolnak a kabát a táskával, nincs stílusom és ezek még meg sok más ilyen fura dolog.

A legrosszabb, hogy kezdetben mindig ott volt ez a gondolat, hogy Ha nem teszem meg akkor XY meghal, elütnek holnap, lezuhan egy repülő pont az én házamra, szellemek fognak megfélemlíteni és ilyesmi. Szerintetek ez valami kényszerbetegség, mert elején ilyen fura kényszert, vonzást éreztem ezek elvégzésére.

Azóta már nagyon sok rituálé szerűséget csinálok ami néha megnehezíti a napjaimat is. Ezért ma vagy holnap végre időpontot kérek de fogalmam sincs melyik lenne hatásosabb, a sima pszichológus vagy pszichiáter, mert a mi kórházunkban csak pszichiáter van érdekes módra, pontosabban Pszichiátriai gondozó.

Meg hogy zajlik ennél a mentális problémánál a kezelés?

Itt szokott lenni asszisztens, csak mert fura lesz mondani ezeket, hogy közben más is van vele?

Hogy mondjam majd el neki ezeket a dolgokat, mert nagyon összetett nekem és sok mindent el kell majd mondanom félek és nehezen nyílok meg orvosok előtt valamiért.

Az ilyen sztk-ban való pszichiátriai kezelés ingyenes amúgy ha van rendes tb-d?

Meg azért is akarok már elmenni, hogy megtudjam végre mi ennek a dolognak a neve is, mert öndiagnózist sose jó végezni meg itt se biztos az amit mások mondanak de egy orvos az biztosra megy nem?



2021. márc. 17. 08:57
 1/5 anonim ***** válasza:

Kényszerbetegség. Öcsém is ebben szenved, pont ilyen tünetekkel. Elmesélte.

A kezelés először beszélgetések, terápiák formájában zajlik.

Én még olyat nem hallottam, hogy lett volna, de ez a dolog szerintem az érintettre és a pszichiáterre tartozik. Fontos, hogy egyfajta bizalom alakuljon ki, hogy tudd őszintén elmesélni a betegséged. Sokmindent fog kérdezni a múltadról is, persze csakis azért hogy feltárja, hogy nincs e köze a mostani betegségedhez.

Szerintem kell majd fizetni, bár ebben nem vagyok biztos, hogy sztk-ban hogy működik.

2021. márc. 17. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
#hogy lett volna asszisztens
2021. márc. 17. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Remélem azért nem kell, mert nincs most erre külön így pénzem, mert amúgy is kevés van de sztk-ban általában ingyenesek a rendelések.

De köszönöm a válaszodat. :)

amúgy igen szerintem van köze a múltamhoz kissé.

2021. márc. 17. 09:46
 4/5 anonim ***** válasza:

De fel is tudod hívni és rákérdezni. És akkor biztosra mész.

Minden jót! 🙂

2021. márc. 17. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Pszichológushoz kell menni és kognitív viselkedésterápiás megközelítéssel lehet javítani rajta. Pszichiáter és gyógyszeres kezelés akkor kell, ha már nagyon súlyosak a tünetek, annyira úrrá lesz rajtad a szorongás, hogy lebénít és nem tudsz semmit sem csinálni miatta. Egyébként a gyógyszer csak elnyomja a tünetet és hosszú távon nem segít, nem kezeli a probléma forrását.


Megfelelő pszichológust találni az állami rendszerben viszont nem sok remény van, aki ért ehhez (kognitív viselkedésterápia). Dióhéjban egyébként a módszer lényege az, hogy a terapeuta segít rávezetni téged arra, hogy milyen téves sémák miatt viselkedsz így és gyakorolni kell azt, hogy kibírod az adott helyzeteket rituálé, kényszeres viselkedés nélkül és "kiülöd" a szorongásodat. Így szokik hozzá az agyad, hogy valójában nincs valós veszély és korrigálódik a hibás berögződés.

2021. márc. 17. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!