A tartalmuk szokott eltérő lenni. Ha kétségeid vannak, azt javaslom, hogy ne önmagadat diagnosztizáld. Ez a szakorvos feladata, akinek sok tapasztalata van. Én még az egyetem utolsó évében is félrediagnosztizáltam egyszer egy skizofrént, mert kényszeresnek tűnt.
2020. szept. 21. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
2/11 A kérdező kommentje:
Értem.
S a skizofrén beszél a gondolatairól vagy inkább szégyelli azokat? Mi a tapasztalat?
2020. szept. 21. 06:34
3/11 anonim válasza:
Van a skizofréniának az a szintje, amikor már nem tudják elkülöníteni, hogy melyik gondolat valós és melyik nem. Az elején gyakran titkolják a gondolataikat, de főleg azért mert azok önmagukra nézve szidalmazóak, vagy úgy értékelik, hogy különleges hatalmuk van, amiről nem tudhatnak mások. Viszont ha a környezetük olyan, hogy emiatt hősként tisztelik (pl. a rendszer felvilágosult ellensége stb.), akkor szándékosan is terjesztik a gondolataikat. A skizofrén szinte sosem tudja, hogy beteg. A kényszeresek erre hajlamosabbak. A kényszeres nem gondolja azt, hogy “a háttérhatalom” az oka annak, hogy van egy állandósult asszociációja, stb, és viszonylag jól tudja, hogy mi a valós és mi nem.
2020. szept. 21. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
4/11 A kérdező kommentje:
Tehát, ha jól értelmezem, akkor a kényszeres főleg a "mi van, ha.." "Mi lesz ha... " "Mi lehetett..." Tehát a bizonytalanságot keltő gondolatok a jellemzőbbek?
Ellenben a skizofrén egy szilárd, megingathatatlan hitben él? Ami számára a valóság.
Kényszereseknél észrevettem, hogyha lefoglalják magukat, akkor enyhülnek vagy szertefoszlanak a gondolatok.
Skizofrén embernél is így van ez?
2020. szept. 21. 12:06
5/11 anonim válasza:
Igen. A skizofrént hiába foglalod le sajnos.
2020. szept. 21. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
6/11 A kérdező kommentje:
Jól gondolom, hogy pszichiáter vagy?
2020. szept. 21. 14:10
7/11 anonim válasza:
Orvos vagyok, tanultam pszichiátriát, találkoztam betegekkel, de nem dolgozom pszichiáterként, csak a legközelebbi barátaim lettek pszichiáterek. Én a mozgató agykéreg betegségeivel foglalkozom.
2020. szept. 21. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
8/11 A kérdező kommentje:
Értem.
Megnyugtató, hogy hozzáértő is hozzászól a dolgokhoz.
Sajnos én a szorongásom miatt, eléggé félek a skizofréniàtól. De egyre jobban kezelem.
S azt is gondolom, hogy mivel nagyon felszínes a tudásom, ezért is gondolhatom néha azt, hogy ez az lenne vagy így alakul ki.
Jó, hogy lehet kérdezni. :)
2020. szept. 21. 14:54
9/11 A kérdező kommentje:
Jut eszembe, a kényszerbetegség elfajulhat skizofréniává?
2020. szept. 21. 17:51
10/11 anonim válasza:
Nem, ez egyáltalán nem jellemző kórfejlődés. Ha a szorongás olyan mértékű, hogy a munkában akadályoz, vagy tartósan fennállva a közérzetet negatívan befolyásolja, azt viszont ettől függetlenül kezelni kell, mielőtt depressziót vagy testi betegségeket okoz. A kezelés nem feltétlenül gyógyszeres, sőt, gyakrabban tisztán kognitív terápia. Ennél többre viszont én itt nem vállalkozhatom.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!