Kezdőoldal » Egészség » Mentális egészség » Mit lehet tenni egy pánikroham...

Mit lehet tenni egy pánikroham közben?

Figyelt kérdés

Pörgős munkahelyen dolgozom, nagyon túl vagyok terhelve, mellet iskolába járok és magánéleti gondjaim is vannak, ennek függvényében pánikrohamok, kimerültség, szomatikus tüneteim lettek. A terapeutam azt mondta, egy pánikroham közben jó ha legzesgyakorlatot végzek, de miközben áll a sor a kasszanal, nekem nincs időm legzesgyakorlatot végezni.. Ki is nyirnanak a kollégáim, ha csak úgy kilepek a pultbol, hogy nekem most legzesgyakorlatozni kell. Meg aki ismeri a rohamot hogy milyen, akkor pontosan tudja, hogy ilyenkor alig kap az ember levegőt és ossze van szorulva a mellkas, legszomj stb.. Meg is hogy tudnek így mélyen lélegezni és 8-ra beszivni, 2ig benttartani aztán 6-ra kifujni. Ilyenkor úgy érzem, hogy egy szusszanat nem fér belém, nem hogy mely légzés.


Mit tudnék ilyenkor csinálni, amivel tudom kezelni a pánikot, anélkül, hogy félbe kelljen szakitanom a munkam?


Nagyon tanacstalannak érzem magam és Kiszolgaltatottnak a rohamokkal szemben. Úgy érzem, hogy uralnak engem és nem fordítva.


Előre is köszönöm a válaszokat. :)


23L



2019. nov. 24. 08:54
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Munkahelyet kell váltani
2019. nov. 24. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
84%

Pánik KÖZBEN már nem sokat tehetsz, mint, hogy elviseled. De ELŐTTE tudsz tenni sok mindent. A kávét elhagyod teljesen, otthon relaxálsz, meditálsz, a légzőgyakorlatok úgy is segítenek, ha rendszeresen csinálod, nem pont pánik közben. Azt kell megérteni, hogy a pánik a feszült idegrendszer tünete. Az idegeket kell lazítani minden lehetséges módon.

Ha nem megy, akkor én is a munkahely váltást javaslom.

2019. nov. 24. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Figyelj: VAGY pánikroham, VAGY munka. A kettő együtt nem megy. Értsd: amikor pánikrohamod van - és az igazán nagy, kőkemény kb. 20-25 perces nagyrohamokra gondolok -, akkor leülsz egy nyugis helyen, amikor elönt a pánikroham, AZONNAl összerágod a nyugtatódat (ha még nincs, akkor ezzel nem szsbad cicázni, azonnal orvoshoz kell menni, mert jobb nem lesz csak rosszabb), és odakészítesz magadnak egy hideg vizes zsebkendőt. (Azt tedd a roham közben a homlokodra vagy a tarkódra. Van, akinek segít.)


És vársz, szép nyugisan, még ha közben úgy is érzed, hogy kiszaladnál a világból és egyébjént is az három másodperc múlva összeomlik minden. Nyugi, nem fog. Az csak az érzet, a rettenetes félelem miatt van így.


A klasszikus pánikroham kb. 10 perc alatt tetőzik. Tudom, hogy az átélés sebessége számít - ahoogy Karinthy Frigyes mondta - és azt is, hogy az a 10 perc maga a Pokol. De az is biztos, hogy 10 perc elteltével elkezd lecsengeni az egész.


Azért kell azonnal összerágni a nyugtatót, amikor felhúz a párnikroham (az első kőt percben), mert úgy hamarabb hat.


Ha nem kezeltetd a pánikrohamot, az jobb nem lesz, csak rosszabb, és ami még rosszabb: idővel komoly szívproblémákat okozhat, mert iszonyúan megterheli a szivet és a keringést egy-egy nagyroham.


És ne csak munkahelyet válts, hanem keresd meg egy szakival együtt annak az okát, hogy mi miatt van pánikrohamod. Egy munkahely miatt még nem lesz. De ha nem kezelik a pánikot, akkor a következő melóhelyeden is biztosan kialakul.

2019. nov. 24. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

"miközben áll a sor a kasszanal, nekem nincs időm legzesgyakorlatot végezni."


Miért? Amikor dolgozol, nem veszel levegőt? Tereld el a figyelmedet munkával, közben kevés levegőt vegyél, vagyis ne zihálva szedd a léget.

2019. nov. 24. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Megértem, hogy most nem tudsz munkát váltani. Hosszútávon az lenne a megoldás, esetleg menj el pakolni valahova, az a mozgás miatt is segítene illetve sokkal kevesebb a nyomás (általában).


Addig is azt tudom ajánlani, hogy próbálj meg "kifelé figyelni". Nekem az bejött, hogy elkezdek erősen koncentrálni dolgokra. Amikor rohamom van, akkor összefolynak a dolgok, elkúsznak a képek, telik az idő de egyben áll is. Segített, ha konkrétan kifelé elkezdek koncentrálni. "milyen színű a képernyő?" "hány gomb van rajta?" "milyenek azok a gombok?" "hány gomb van a vevő kabátján" stb stb. Ilyeneket megfigyelek nagyon jól. Teljes agyammal, amennyire lehet. Sok sikert és jobbulást!

2019. nov. 24. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Az is megvisel, hogy folyamatosan zaklatnak a kollégák. Munkahelyi pszichoterror. És ez is kicsinál. Viszont nem tehetem meg hogy itt hagyom a munkám mert másik 3 szempontból megfelel ez a munka. Jó a pénz, és össze tudom egyeztetni a sulival. Meg nincs garancia rá, hogy a következő munkahelyemen nem lennének ilyenek a kollégák. Nemtudom mit tegyek.
2019. nov. 24. 11:01
 7/8 anonim ***** válasza:
A helyedben elmennék pszichológushoz, és ha az sem segít , akkor pszichiáterhez. Én 2 éve vagyok ebbe benne már mindent kipróbáltam az égvilágon. Édesanyám is volt pánikbeteg a pszichiáter pár hónap alatt kikezelte gyógyszerrel, azóta nem szed semmit és kb 10 éve jól van. Nekem is mondta már az elején, hogy menjek el csak én makacskodtam, hogy kigyógyulok magamtól, de nem megy se valeriána, se orbáncfű, se légzőgyakorlat se mozgás (jóga), semmi nem hat, úgyhogy dec. 6-án megyek a pszichiáterhez. nem vagyok hajlandó több időt pazarolnia erre a szemét betegségre.
2019. nov. 25. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

Leírtad: túl vagy terhelve. Ez a pánikbetegséged oka. A lelki /fizikai vagy mindkettő egyben túlterhelése nagyon könnyen vezethet idegkimerüléshez (mai nevén pánikbetegséghez). Ezt csak úgy szűntetheted meg, ha leteszel a terheidből. Nem egyforma a tűrőképességünk, korlátaink. Neked ez sok.

Addig is, segíthet, ha minél többet ellazitod tudatosan az izmaid. A roham alatt is. Segíthet közben, ha próbálid viccesen felfogni, mintha kívülről szemlélnéd magad és jót nevetnél saját "bénázásodon", parázásodon (nekem bevált).

Roham közben igyál pár korty italt. Lehet bármi (lehetőleg ne házi pálesz és ne is kávé). Maga az hogy folyadék kerül a gyomrodba, enyhíteni fogja a mellkas táji szorítást és könnyebben megy majd a levegővétel. De bekaphatsz egy kekszet is vagy bármi apró falatkát. Figyelem elterelő és csökkenti a rossz fizikai érzetet has és mellkas tájon.

Jót tehet még időnként egy egy lazitó masszázs.

2019. dec. 15. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!